جستجو، بررسی و انتخاب روش درمانی
با آی‌نبض زیباتر شوید!
  • نامشخص
منوی اصلی
منوی کاربری

جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی)

هر آنچه که باید از جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی) بدانید.

ابدومینوپلاستی (abdominoplasty) یا Tummy tuck، به جراحی زیبایی گفته می شود که با برداشتن پوست و چربی اضافی از منطقه میانی و پایین شکم و کشیدن پوست شکم به منظور کم کردن حجم چربی، بیرون کشیدن عضلات ضعیف شده یا شل شده شکم و رفع افتادگی پوست در این نواحی موجب لاغری و تناسب اندام می شود. شکم یکی از مهم ترین و مشکل ترین قسمت های بدن برای زیبایی و کاهش حجم چربی در مردان و زنان می باشد. زنانی که پوست و عضلاتشان در اثر بارداری کشیده شده و یا افراد خیلی چاق که کاهش وزن زیادی را تجربه کرده اند، معمولا پوست و عضلاتشان در ناحیه شکم افتاده و شل می شود. جراحی زیبایی شکم (Tummy tuck) معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می گردد. بعضی افراد پس از دو هفته استراحت به زندگی عادی خود برمی گردند با این حال عده ای هم تا 3-4 هفته پس از جراحی نیاز به ریکاوری خواهند داشت.

جهت انجام این درمان و اطلاع از هزینه دقیق آن از قسمت درخواست مشاوره سایت با ما در ارتباط باشید.

هزینه و قیمت جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی)

هزینه این جراحی حدودا بین 10 تا 25 میلیون تومان می باشد.

جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی) چیست؟

همانطور که می دانید کم کردن وزن در ناحیه شکم یکی از دشوارترین نقاط بدن برای کاهش سایز در مردان و زنان می باشد. خیلی از افراد حتی با داشتن وزن مناسب باز هم ممکن است شکمی شل و آویزان پیدا کنند که رفع آن با ورزش و رژیم بسیار دشوار می باشد. همچنین پس از بارداری، جراحی های مختلف، کاهش وزن های شدید و یا پیری، پوست و عضلات شکم شل شده و آویزان می گردد.

برای کاهش چربی ها و وزن در ناحیه شکم بسته به میزان چربی، شکل شکم، شلی پوست، و قدرت عضلات زیر پوست، یک روش کمتر تهاجمی به نام لیپوساکشن (Liposuction) توسط جراحان توصیه می گردد. لیپوساکشن چربی را به آسانی از زیر پوست به بیرون می کشد. با این وجود اگر پوست شکم افتاده باشد و یا عضلات آن شل و ضعیف شده باشند، انجام ابدومینوپلاستی (abdominoplasty) می‌تواند بدن شما را به حالت اولیه بازگرداند.

ابدومینوپلاستی یا Tummy tuck، یک روش جراحی برای برداشتن پوست و چربی اضافی از ناحیه میانی و پایین شکم و کشیدن عضلات ناحیه شکم برای کاهش افتادگی و شلی این ناحیه می باشد.

براساس آمار انجمن جراحان پلاستیک آمریکا انجام این روش در سال 2015 با رشد بیش از 10 درصدی همراه بوده و بالغ بر 180،000 عمل جراحی زیبایی شکم در آمریکا ثبت شده است. این روش به عنوان سومین روش محبوب جراحی زیبایی در این کشور شناخته می شود. در کشور ما نیز آمار دقیقی برای میزان این نوع درمان وجود ندارد اما رشد متقاضیان این روش در سال های اخیر چشم‌گیر بوده است.

 

چه کسانی می‌توانند جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی) انجام دهند؟

برای انجام این روش درمانی به طور کلی شما باید از سلامت عمومی کامل برخوردار باشید. همچنین باید از نتیجه عمل انتظارات واقع بینانه داشته باشید.

• دقت کنید ابدومینوپلاستی جایگزینی برای لاغری نیست. بلکه شما پس از لاغر شدن و رسیدن به وزن ایده آل خود، برای برداشتن پوست های اضافی و عضلات شل شده شکم می توانید این عمل را انجام دهید. درغیر این صورت هزینه اضافی کرده اید و با لاغر شدن مجدد باید دوباره اینکار را انجام دهید. (معمولا کسانی که حدود 15 درصد بیشتر از وزن ایده آلشان را دارند برای این عمل مناسب اند.)

• افرادی که دارای مشکلات در بهبود زخم خود هستند و یا مستعد به کلویید می‌باشند، توصیه می شود از این روش استفاده نکنند چرا که جای بخیه ها و برش جراحی می تواند بسیار قابل دیده شدن باشد.

• زنانی که احتمالا در آینده قصد باردار شدن دارند توصیه می شود این روش را فعلا انجام نداده وآن را تا پس از زایمان به تعویق بیاندازند، چراکه عضلات عمودی شکم که در این روش کشیده می شوند در دوران حاملگی دوباره شل خواهد شد.

نحوه انجام جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی) چگونه است؟

برای انجام این روش ابتدا باید با پزشک معالج، انتظارات خود از درمان را درمیان بگذارید. پزشک به راحتی می تواند بر اساس تجربه های قبلی به شما اطمینان دهد چند درصد از خواسته های شما محقق خواهد شد.

معمولا اگر چربی ها و افتادگی شکم تنها در ناحیه زیر شکم باشد عمل جراحی با عنوان مینی ابدومینوپلاستی (mini- tummy tuck) انجام می گردد. که با برش کمتر پوست همراه است. و در صورتی که وسعت ناحیه درمانی زیاد باشد با برش کامل و کشیدگی عضلات شکم درمان ابدومینوپلاستی انجام می گردد.(در تصویر زیر قسمت های پررنگ، پوست جدا شده و برش ها خواهد بود و قسمت های کم رنگ، ناحیه درمان و کشیده شده است.)

 

 

 پس از مشخص شدن روش انجام مراحل زیر اتفاق می افتد:

مرحله اول- بیهوشی:

ابدومینوپلاستی معمولا با بیهوشی عمومی انجام می گیرد. البته می‌توان با استفاده از تزریق بی حسی اپیدورال(گاها برای زایمان نیز استفاده کرد) که باعث بی حسی از کمر به پایین می شود نیز به عنوان جایگزین بیهوشی عمومی استفاده کرد. دقت کنید بیهوشی ریسک بالاتری دارد و پزشک باید به شما عوارض و خطرات بیهوشی را توضیح دهد.

مرحله دوم- جراحی:

این روش در مراکز جراحی محدود و یا بیمارستان ها انجام می گیرد. بسته به وسعت ناحیه درمان و اینکه به صورت ترکیبی با روش های دیگر خارج کردن چربی مانند لیپوساکشن باشد یا نه، این روش معمولا 2-5 ساعت به طول می انجامد. البته در روش مینی ابدومینوپلاستی (mini- tummy tuck) این زمان بین 1-2 ساعت خواهد بود.

اینکه شما کاندیدای انجام کدام یک از روش های ابدومینوپلاستی باشید بسته به فیزیک و شکل بافت های چربی درناحیه شکمتان دارد. پزشک می توان در این خصوص شما را راهنمایی کند.شکل زیر بهترین کاندیداها برای انتخاب نوع مناسب جراحی براساس شکل شکمشان را نشان داده است.

 

 

مینی ابدومینوپلاستی:

در این روش ابتدا یک برش افقی در پایین شکم ایجاد می گردد (درست بالای ناحیه تناسلی). سپس پوست بالای ناحیه تناسلی تا ناف در ناحیه برش خورده، از دیواره شکم جدا می گردد. چربی های انباشته شده در این ناحیه تخلیه شده و پوست تا خط برش کشیده می شودو قبل از بخیه زدن، پوست اضافی بریده خواهد شد. سپس شکم بخیه زده می شود.

 ابدومینوپلاستی:

در این روش یک برش افقی پایین شکم، معمولا بین دو استخوان لگن بالاتر از ناحیه تناسلی زده می شود. برش دوم برای جداسازی ناف از بافت های اطراف و به دور آن ایجاد می شود. سپس پوست تا قفسه سینه از دیواره شکم جدا می شود به طوری که عضلات شکم مشاهده گردد.

این عضلات پس از کشیده شدن به هم بخیه زده می شوند (البته توده های چربی نیز ممکن است خارج گردند) تا دیواره شکم محکم و جمع می شود و در نتیجه کمری باریک تر ایجاد می گردد.. سپس پوست به پایین کشیده شده تا میزان اضافی آن بریده شود. و یک سوراخ جدید برای ناف شما بر روی پوست کشیده شده ایجاد می گردد. در مرحله آخر ناف در ناحیه جدید خود بخیه زده شده و قسمت برش خورده نیز پس از کشیده شدن پوست بخیه زده می شود.

پس از درمان گن های مخصوص (شکم بندهای مخصوص) در ناحیه درمان پوشانده شده، و یک لوله موقت برای تخلیه مایع های اضافی در ناحیه درمان زیر پوست قرار داده می شود. باند مخصوص نیز برروی قسمت برش خورده قرار می گیرد.

 

مدت زمان بهبود جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی) چقدر است؟

بسته به وسعت ناحیه درمان، شما ممکن چند ساعت پس از عمل و یا حتی 1 – 2 روز پس از عمل از بیمارستان مرخص شوید. ابدومینوپلاستی جزء عمل هایی است که شما پس از انجام نیاز به استراحت دارید و نباید بلافاصله به سرکار خود بازگردید. این زمان ممکن است برای بعضی افراد 2 هفته باشد و یا حتی برای بعضی دیگر بین 3-4 هفته استراحت نیاز باشد.

نتایج درمان جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی) چیست؟

ابدومینوپلاستی به دلیل اینکه یک روش جراحی حساسی می باشد، احتمال خطر، عوارض و زمان ریکاوری بیشتری نسبت به سایر جراحی های زیبایی برخوردار است. با این حال تعداد زیادی از این روش به صورت موفق در هر سال انجام می گیرد، انتخاب جراح پلاستیک با تجربه و ماهر در اینگونه جراحی ها بسیار در نتیجه عمل تاثیر گذار خواهد بود. دقت کنید هیچ گونه گارانتی برای نتایج عمل وجود نخواهد داشت و تنها مهارت پزشک و شرایط بدنی هر فرد می تواند در این نتایج تاثیر گذار باشد حتی ممکن است پس از درمان نیاز به عمل مجدد برای ترمیم نیز باشد.

ماندگاری نتایج  به صورت کلی دایمی هستند مگر عواملی که باعث شلی پوست و افتادگی مجدد آن گردد مانند نوسانات زیاد وزن، بارداری، پیری پوست یا افزایش سن و .... .

قبل از درمان جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی) چه آمادگی‌هایی لازم است؟

پس از انتخاب مرکز درمانی و پزشک مناسب و با تجربه برای درمان (جراحان پلاستیک بهترین گزینه برای این درمان هستند)، پزشک باید نتایج احتمالی عمل جراحی شکم را بیان کرده و مخاطرات و عوارض احتمالی را  برای شما بازگو کند. پس از اطمینان برای انجام جراحی موارد زیر توصیه می گردد:

• انجام آزمایشات پزشکی یا بررسی پرونده پزشکی شما؛

• داروهای خاصی را مصرف کرده یا طرز مصرف داروهای فعلی خود را تغییر دهید؛

• سیگار کشیدن را مدتی قبل از جراحی ترک کنید؛

• از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهاب و مکمل های گیاهی که ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهند ، اجتناب نمائید؛

• گرفتن عکس قبل و بعد از درمان برای مشاهده نتایج عمل بسیار مفید است.

پس از درمان جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی) چه مراقبت‌هایی لازم است؟

سعی کنید پس از درمان تحت نظر پزشک باقی بمانید و برای بررسی نتایج درمانی به پزشک خود مراجعه نمایید. مشاوره های پس از درمان عبارتند از:

• داشتن همراه پس از درمان برای رساندن شما به منزل و مراقبت از شما برای حداقل دو روز ضروری است؛

• استفاده از داروهای مسکن، برای کاهش درد درصورت نیاز (خصوصا 3 روز اول پس از درمان) توصیه می شود؛

• تا چند هفته از فعالیت سنگین پرهیز کنید. فعالیت معمول ضرری ندارد و استراحت مطلق ممنوع است زیرا خطر لخته شدن خون در عروق اندام تحتانی را افزایش میدهد؛

• درصورتی که بخیه ها جذبی نباشد پس از 5-7 روز برای کشیدن بخیه ها به پزشک باید مراجعه شود. (البته بخیه های جذبی نیازی به کشیدن ندارند.) سپس باند نازکی برروی این نواحی قرار می گیرد که پس از چند وقت باید از گن های مخصوص (شکم بندهای پس از جراحی) استفاده کنید؛

• مقدار ورم تا سه روز ممکن است بیشتر شود که طبیعی‌ست ، با این وجود در صورت درد قابل ملاحظه با پزشک خود تماس بگیرید؛

• درصورت عفونت، خونریزی و یا درد ناگهانی و شدید باید حتما با پزشک خود تماس بگیرید؛

• استعمال دخانیات پس از درمان زمان بهبودی را بیشتر می کند. پس از انجام آن خودداری کنید.

سوالات متداول جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی)

1. آیا ابدومینوپلاستی با بیهوشی انجام می گیرد؟

بله، این روش معمولا با بی هوشی عمومی انجام می گیرد. البته ممکن است با تزریق بی حسی اپیدورال نیز انجام گردد به این صورت که بدن از کمر به پایین بی حس خواهد شد.

2. درچه مواردی می توان از این درمان استفاده کرد؟

این روش جایگزین جراحی های لاغری نیست و بیشتر برای کشیدن پوست‌های اضافی و افتادگی های شکم کاربرد دارد البته می توان این روش را همراه با روش های لاغری مانند لیپوساکشن نیز انجام داد تا پس از لاغری پوست های اضافی بریده شود.

جراحی شکم نمی تواند استریا ( خطوط کشش ) را تصحیح نماید، اگر چه ممکن است این خطوط در محل پوست اضافه که برداشته خواهد شد ( غالبا در محل زیرناف ) قرار داشته و از این طریق برداشته شده یا بهبود یابند.

3. عوارض و خطرات ابدومینوپلاستی چیست؟

برای چند روز اول پس از درمان شکم متورم و کشیده شده و با احساس درد و ناراحتی همراه خواهد بود. حتی پس از عمل، ایستادن شما با حالت کشیدگی پوست همراه خواهد بود با این حال پس از درمان هرچه زودتر باید شروع به حرکت و راه رفتن بکنید.

ناحیه درمان شده پس از عمل کمی کبود خواهد شد با این وجود تورم در این نواحی چشمگیر بوده و می تواند تا سه ماه طول بکشد. مشکل دیگری که ممکن است بوجود آید، بی حسی ناحیه شکم است که ممکن است تا چندماه طول بکشد.

مانند تمام جراحی ها، احتمال بروز عوارض وجود دارد اگر چه نادر می باشد با این حال احتمال عفونت، واکنش به بیهوشی، جمع شدن مایع زیر پوست، آسیب های عصبی، لخته شدن خون و قرینه نشدن ناحیه درمانی پس از جراحی وجود دارد.

4. آیا خط بخیه پس از جراحی باقی می ماند؟

روند ترمیم زخم حدود 1 سال بطول می انجامد، در ابتدا پس از عمل، زخم ظاهر خوبی دارد. پس از گذشت حدود 1 الی 2 ماه زخم قرمز تیره شده و به سمت ارغوانی شدن تغییر رنگ می دهد، زخم از سطح پوست برجسته شده و بدترین شکل زخم حدود 5-3 ماه پس از عمل خواهد بود. پس از این مدت زمان زخم تدریجا به سمت کم رنگ شدن رفته و سطح زخم مسطح می شود بطوریکه حدود یکسال پس از عمل ، فقط خط باریکی به جا می ماند. بنابراین برای رویت نتیجه بایستی یک سال صبر کرد.

5. ابدومینوپلاستی یا لیپوساکشن؟

 لیپوساکشن برای خروج چربی‌های اضافی بدن با ایجاد برش های کوچک و استفاده از مایعی مخصوص که زیر پوست فرستاده می شود و توسط دستگاه‌های وکیوم به همراه چربی به بیرون کشیده می شود، کاربرد دارد و بسیار مناسب برای لاغری قسمت های مختلف بدن می باشد با این حال ابدومینوپلاستی روشی برای جمع کردن پوست های اضافی پس از لاغری های شدید حتی پس از لیپوساکشن که چربی های زیر پوست ناگهانی تخلیه می شود اما پوست کاهش سایز نمی دهد و دچار افتادگی می گردد، است. بنابراین این دو روش می تواند همراه هم بکار برده شود اما نباید از ابدومینوپلاستی به تنهایی انتظار لاغری با حجم زیاد مانند لیپوساکشن داشت.

6. آیا این روش دائمی است؟

اثرات این روش درصورتی که فرد عوامل افتادگی پوست را تقویت نکند، می تواند دائمی باشد. این عوامل مانند نوسانات چاقی و لاغری، بارداری و پیری و... می باشد.

تصاویر قبل و بعد جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی)

ارسال دیدگاه
برای استفاده از این بخش باید ابتدا عضو شوید.
در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شوید.