جستجو، بررسی و انتخاب روش درمانی
با آی‌نبض زیباتر شوید!
  • نامشخص
منوی اصلی
منوی کاربری

آکنه

آکنه چیست؟

آکنه :( Acne)

آکنه یک بیماری التهابی مزمن حاصل از غدد چربی موجود در فولیکول های مو می باشد. هرفولیکول مو شامل، یک مو و چند غده چربی(sebaceous) است. آکنه بیشتر در مناطقی اتفاق می افتد که تعداد زیادی از این غدد چربی وجود دارد مانند: صورت، پوست سر، گردن، قفسه سینه، کمروپشت ،بازوها و شانه ها.

دلایل و علت به وجود آمدن آکنه چیست؟

غرور جوانی (Acne vulgaris) یا آکنه (acne) به سه دلیل عمده به وجود می آیند:

 

1. تولید بیش از حد این چربی ها توسط غدد چربی موجود در فولیکول مو

درحالت عادی سبوم(sebum)، که چربی حاصل شده از غدد چربی (sebaceous) می باشد از طریق فولیکول مو به سطح پوست آمده و خارج می شوند، ولی در صورتی که تولید این چربی ها بیش از خروج آنها توسط فولیکول مو گردد آکنه به وجود می آید.

 

2. در صورت بسته شدن منافذ پوست توسط سلول‌های مرده، آکنه بوجود می‌آید. (جوش های سر سیاه)

به طور معمول سلول‌های مرده پوست از طریق منافذ به سطح پوست آمده و می‌ریزند. اما هنگامی که تولید سلول‌های مرده در بدن زیاد شود چربی پوست(Sebum)، که وظیفه محافظت از خشکی پوست را دارد باعث به هم چسبیدن این سلول‌های مرده درون منافذ پوست میگردد که درنتیجه سلول‌های مرده به جای خارج شدن از سطح پوست درون منافذ پوست به دام افتاده و آکنه به وجود می‌آید.

 

3. گاهی اوقات باکتری‌هایی که در بدن وجود دارند (مانند باکتری Propionibacterium acnes)، ممکن است درون منافذ مسدود شده‌ی پوست به دام بیافتند و باعث تولید غدد چرکی زیر پوستی کنند.

این منافذ مسدود شده بهترین محیط برای رشد و تکثیر باکتری‌ها می‌باشد. لذا انباشته شدن این باکتری‌ها موجب ملتهب (قرمز و متورم)  شدن پوست می‌شوند. اگر این التهاب به وجود آمده در پوست عمیق باشد کیست یا غدد چرکی به وجود می‌آید.

 

به نظر می آید همکاری این سه عامل باهم باعث به وجود آمدن جوش های قرمز و زرد رنگ آکنه می شوند.گاهی اوقات این جوش ها باعث به وجود آمدن کیست های بزرگ و باقی ماندن اثرات وجای جوش((acne scars برروی پوست می‌گردند.

اگرچه باکتری در به وجود آمدن آکنه موثر است اما آکنه ویروسی نیست و از فردی به فرد دیگر منتقل نمی شود.

روش‌ها و راه‌های درمان آکنه چیست؟

امروزه روشهای موثر زیادی برای درمان انواع آکنه وجود دارد البته باید به این نکته توجه داشت که هر نوع از آکنه روش درمان منحصر به فرد خود را داراست.

درمان‌های خانگی

افرادی که آکنه‌ یا لکه‌های پوستی خفیف و سطحی دارند می‌توانند آن‌ها را با درمان‌های خانگی بهبود ببخشند البته باید دانست که درمان جوش‌ها با روش‌های خانگی یک شبه اتفاق نیافته و زمانی در حدود 4 تا 8 هفته به طول می‌انجامد. یکی از این روش‌های خانگی استفاده از بنزوئیل پراکسید (Benzoyl peroxide) و سالیسیلیک اسید (salicylic acid) می‌باشد.

 

درمان‌های پزشکی 

• استفاده از دارو و قرص(آنتی بیوتیک، سالیسیلیک اسید و...)

• هیدرودرمی

• پلاسماجت

غیر جراحی

ارسال دیدگاه
برای استفاده از این بخش باید ابتدا عضو شوید.
در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شوید.