جستجو، بررسی و انتخاب روش درمانی
با آی‌نبض زیباتر شوید!
  • نامشخص
منوی اصلی
منوی کاربری

بوتاکس

هر آنچه که باید از بوتاکس بدانید.

در حال حاضر بوتاکس بهترین روش درمان‌ غیرتهاجمی برای زیبایی در آمریکا می‌باشد. بوتاکس(Botox) نام تجاری پیشرفته سم بوتولینوم در شرایط آزمایشگاهی بوده که در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سم بوتولینوم(Botulinum toxin) یک پروتئین بوده که به طور طبیعی توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم(Clostridium botulinum) تولید میشود. در حال حاضر دو نوع مختلف (A , B ) از این سم در دنیا فروخته می شود و آنچه بیشتر در ایران به کار می رود، از نوع A : بوتاکس(Botox) و دیسپرت (Dysport) می باشد.

بوتاکس (بوتولینوم) اولین سمی است که توانست مجوز استفاده برای لوازم آرایشی و بهداشتی را دریافت کند. این ماده می‌تواند خطوط اخم، چین چروک‌ها و همچنین چروک گوشه چشم را از بین ببرد. 

جهت اطلاع از هزینه تزریق بوتاکس می توانید به پیج اینستاگرام ما مراجعه فرمایید.

هزینه و قیمت بوتاکس

هزینه بوتاکس بسته به نوع برند و حجم مصرفی حدودا هر سی سی از 200 هزارتومان تا یک میلیون تومان می باشد.

بوتاکس چیست؟

شاید جالب باشد بدانید سم بوتولینوم که بیشتر با نام بوتاکس شناخته می شود دارای تاریخچه بیش از 200 سال در درمان¬های پزشکی دارد . به طوری که برای اولین بار در سال 1822 میلادی یک پزشک آلمانی از آن برای جلوگیری از بیماری تعرق بیش از حد دست¬ها استفاده کرد و از آن به بعد بوتاکس به عنوان راه حلی عملی برای درمان این بیماری استفاده می¬گردد. پس از آن در اواخر سال 1960 میلادی از بوتاکس برای درمان بیماری¬های مربوط به چشم (لوچی چشم یاsquints) در آمریکا بهره بردند و این عمل مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریکا نیز واقع شد تا موجب معروفیت این دارو در بیش از 90 کشور دنیا گردید. سپس در سال 1987 میلادی به طور اتفاقی از این دارو توسط یک چشم پزشک برای خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم مورد استفاده قرار گرفت که موجب بهبود و از بین رفتن آنها شد، در نتیجه این موفقیت افزایش شهرت این دارو در دنیا روز به روز بیشتر گردید. از آن سال به بعد از بوتاکس برای رفع خطوط قسمت¬های مختلف صورت بهره می¬گیرند به طوری که در سال 2009 میلادی انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، بوتاکس را محبوب ترین ماده غیرتهاجمی برای درمان زیبایی در آمریکا معرفی کرد. استفاده بیش از چهار میلیون نفر آمریکایی ازسم بوتولینوم( بوتاکس و دیسپورت ) در سال 2015 مهر تائیدی بر این ادعاست، به طوری که افزایش 18.9 درصدی را نسبت به سال 2014 نشان می دهد که این رقم نزدیک به 40 درصد از تمام درمان¬های غیرتهاجمی در آمریکا شامل می¬شود.

از این سم برای درمان چین ‌و چروک‌های صورت نیز که در نتیجه حرکات طبیعی پوست است استفاده می‌شود. هنگامی که بوتاکس به یک عضله خاص تزریق می¬شود موجب قطع شدن سیگنال‌های ارسالی از طرف عصب می‌گردد. در نتیجه این عمل عضله آن قسمت دیگر پیامی از طرف عصب دریافت نکرده و حرکت نمی‌کند که این امر موجب از بین رفتن یا کاهش چین و چروک در نواحی تحت درمان می‌شود. 

قسمت‌هایی از صورت که بهترین نتیجه را در طی این درمان داشته اند عبارت‌اند از:

 خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم، چین و چروک‌های روی پیشانی و ابرو و همچنین خطوط اخم میان ابروها .

بسته به نوع نیاز فرد و قسمت تحت درمان میزان دوز و همچنین دوره درمان متغیر بوده که معمولا این درمان هر 3 تا 6 ماه انجام می‌پذیرد.

عملکرد بوتاکس‌ به چه شکلی است؟

‌در بدن انسان ماهیچه‌ها برای فعالیت و شروع انقباض باید از اعصاب دستور بگیرند. فرمان عصبی بواسطه ماده¬ای شیمیایی بنام استیل کولین به ماهیچه رسیده و انجام دستور می‌کند. بوتاکس از ترشح این ماده جلوگیری و مانع ایجاد چین و چروک در سطح پوست می‌شود. در حقیقت بوتاکس به طور موقت (بین 3 تا 4 ماه) عصب ماهیچه را قطع کرده و عضله‌ پس از تزریق بوتاکس ضعیف یا از کار می‌افتد.

پس از تزریق بوتاکس، منطقه مورد درمان صاف تر به نظر رسیده و کمتر چروکیده خواهد شد. اما نگران نباشید، قسمت‌های دیگر صورت شما تحت این درمان قرار نخواهند گرفت. به طور کلی بوتاکس تنها در قسمت‌هایی از صورت که تحت این درمان قرار گرفته‌اند اثر گذاشته و قسمت‌های دیگر به حرکات طبیعی خود ادامه خواهند داد.

پس از مدتی، بسیاری از درمان شدگان توسط بوتاکس متوجه خواهند شد که عمق چین و چروک های اطراف منطقه درمان شده کاهش یافته و کمتر می‌شوند. که این امر یکی از نتیجه‌های بوتاکس است که پوست¬های‌ جوان‌تر شانس بیشتر دارند لذا نیاز به تزریق بوتاکس در دوره‌های بعدی نیست. از این رو سطح پوست نرم¬تر و صاف¬تر به نظر رسیده چرا که فعالیت‌های ثابت عضلانی پوست دیگر سبب افزایش چین ‌و چروک ها نمی شود.

چه کسانی می‌توانند بوتاکس انجام دهند؟

با توجه به محبوبیت سم بوتولینوم، شما می¬توانید از آن در طیف گسترده¬ای از درمان بیماری¬ها که توسط پزشکان ارائه می¬شود استفاده کنید. به عنوان مثال دندانپزشکان، جراحان پلاستیک، جراحان عمومی، متخصصین پوست،  پزشکان عمومی(پوست)، پزشک زنان، چشم پزشکان (متخصصان چشم) همگی از بوتاکس استفاده می¬کنند.

به طور کلی تمای افراد می¬توانند از این روش استفاده کنند مگر در مواردی که پزشک معالج آنها را از انجام این کار منع کند. بعضی از این افراد همچون زنان باردار و شیرده، بیماران حاد کلیوی و... از انجام این عمل منع شده¬اند.

نحوه انجام بوتاکس چگونه است؟

در طی این درمان ابتدا منطقه مورد نظر با یک ماده ضد عفونی کننده تمیز شده سپس با استفاده از یک سوزن بسیار کوچک مقدار ناچیزی از ماده بوتاکس (سم بوتولینوم) به چند نقطه در منطقه مورد نظر تزریق می‌شود. در طی این درمان هیچ گونه داروی بیهوشی یا آرام بخش نیاز نیست.

پیشنهاد می‌شود برای انجام اولین درمان ابتدا یک منطقه از صورت (برای مثال خطوط اخم) مورد درمان قرار گرفته و پس از مشاهد نتایج مطلوب توسط پزشک، می‌توان از آن برای قسمت‌های دیگر نیز استفاده کرد.

مدت زمان بهبود بوتاکس چقدر است؟

این درمان بسیار ساده، سریع و امن است به طوری که شما می‌توانید پس از این درمان به تمامی فعالیت‌های روزمره خود ادامه داده و آنها را از سر بگیرید.

نتایج درمان بوتاکس چیست؟

شما تاثیر بوتاکس را بعد از چند روز متوجه خواهید شد اما برای دیدن بهبودی کامل به دو هفته زمان نیاز خواهید داشت. معمولا ماندگاری اثر آن بین سه تا چهار ماه می باشد. همچنین زمانی که اثر بوتاکس به پایان برسد، آن ناحیه به حالت اول باز خواهد گشت و شما چین و چروک های قبلی را مشاهده خواهید کرد.

قبل از درمان بوتاکس چه آمادگی‌هایی لازم است؟

  • حتما با پزشک معالج خود سوابق بیماری تان را درمیان بگذارید؛
  • گرفتن عکس قبل و بعد از درمان برای مشاهده اثر درمان توصیه می گردد.

پس از درمان بوتاکس چه مراقبت‌هایی لازم است؟

  • از مالیدن یا ماساژ دادن ناحیه بوتاکس زده شده و انجام ورزش شدید برای چند ساعت پس از تزریق بوتاکس پرهیز کنید چرا که این کار ممکن است باعث جابجایی بوتاکس به نقاط دیگر صورتتان گردد. (در صورت جابجایی باعث افتادگی آن ناحیه از صورت می¬شود.)
  • پس از تزریق بوتاکس برای چند ساعت شروع به تمرین کردن با صورتتان برای اخم کردن و لبخند زدن کنید. بنا به شواهدی این کار باعث جذب سریع تر و بهتر بوتاکس می¬گردد.
  • برای دیدن نتیجه کامل بهبودی معمولا تا دو هفته باید منتظر بمانید، بنابراین صبور باشید. حتی پس از این زمان بعضی افراد مقدار بسیار کمی چین و چروک در ناحیه تزریق بوتاکس می بینند، که این طبیعی می باشد. دقت شود هدف از این درمان جلوگیری از حرکات ماهیچه¬ای صورت شما نیست بلکه کاهش تعداد این حرکات برای کمرنگ کردن چین و چروک¬های صورتتان خواهد بود.

سوالات متداول بوتاکس

1. آیا تزریق بوتاکس با بیهوشی می باشد؟

خیر،این عمل بدون بیهوشی بوده و صرفا با بی حسی موضعی انجام می گردد.

2. در چه مواردی می توان از بوتاکس استفاده کرد؟

در بسیاری از درمان های پزشکی می توان از بوتاکس استفاده کرد به عنوان مثال برای از بین بردن تعرق بیش از حد دست نیز از بوتاکس استفاده می کنند. ولی در پزشکی زیبایی بیشتر برای رفع چین و چروک های ناشی از حرکات عضلانی پوست صورت کاربرد دارد، مانند:

• خطوط پنجه کلاغی دور چشم

• خطوط پیشانی

• خطوط اخم

• خطوط خنده

• خطوط گردن 

• و...

بوتاکس علاوه بر درمان چین ‌و چروک‌های ناشی از حرکات عضلانی پوست برای درمان چروک‌های ناشی از قرار گرفتن پوست در معرض آفتاب شدید نیز استفاده می‌شود.

3. آیا بوتاکس ماده¬ای سمی است؟

خیر، ممکن است استفاده از عبارت "سم بوتولینوم" این احساس را به وجود آورد که این ماده سمی می باشد اما باید دقت شود این یک عبارت نوشتاری است و این ماده برای بدن سمی و مضر نبوده به طوری که درتمام سال-های استفاده از این ماده نمونه¬ای مبنی برسمی بودن بوتاکس برای بدن دیده نشده و بوتاکس دارای تاییده از سازمان¬های بهداشتی در تمام دنیا می باشد.

4. عوارض بوتاکس چیست؟

اگرچه این ماده بسیار امن بوده ولی ممکن است تاثیرات زیر بعد از تزریق اتفاق بیوفتد:

• کبودی و درد در محل تزریق

• علائم شبیه آنفولانزا

• سردرد

• حالت تهوع

• سرخی

• ضعف موقت عضلات صورت یا افتادگی

 

5. آیا بوتاکس برای همیشه چین و چرو کها را از بین می برد؟

خیر، بوتاکس برای همیشه چین و چروک را حذف نمی¬کند، لذا برای حاصل شدن نتیجه اصلی و مطلوب بایستی این درمان را هر 3 یا 4 ماه تکرار کرد. نتایج نشان داده است که تزریق بوتاکس برای یک دوره یکساله کاملا مطمئن می‌باشد.

6. دوره درمان بوتاکس چقدر می باشد؟

 بسته به نوع نیاز فرد و قسمت تحت درمان و اینکه بدن شما چه پاسخی به این درمان می‌دهد، میزان دوز و همچنین دوره درمان متغیر است. معمولا این درمان بین 3 تا 6 ماه انجام می‌پذیرد.

7. آیا می شود از این روش به همراه روش¬های دیگر زیبایی بهره برد؟

بوتاکس را می توان با درمان های دیگر پوستی مانند میکرودرم، فیلرها و... برای بهبود سریع¬تر و اثرات بیشتر آن بکار برد. این ترکیب از درمان حتی می¬تواند باعث کمک به جلوگیری از تشکیل خطوط و چین و چروک¬های جدید گردد.

8. آیا این روش FDA  (تاییدیه سازمان غذا و دارو آمریکا) دارد؟

بله، تزریق بوتاکس برای از بین بردن چین و چروک دارای  FDA می باشد.

تصاویر قبل و بعد بوتاکس

ارسال دیدگاه
برای استفاده از این بخش باید ابتدا عضو شوید.
در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شوید.