جستجو، بررسی و انتخاب روش درمانی
با آی‌نبض زیباتر شوید!
  • نامشخص
منوی اصلی
منوی کاربری

لیفت ابرو

هر آنچه که باید از لیفت ابرو بدانید.

عضلات زیر پوست که در قسمت میانی پیشانی باعث ایجاد شیار و یا خطوط اخم بین چشم ها، افزایش سنگینی ابرو و خطوط افقی در سراسر پیشانی شده اند، با روش های مختلف به سمت بالا (لیفت ابرو) کشیده می شوند. لیفت ابرو یا پیشانی با هدف ایجاد یک پیشانی صاف و رفع افتادگی ابروها انجام می شود. 

برای اولین بار پس از چهل سالگی آثار افتادگی ابرو بر روی صورت فرد دیده می شود و این زمانی است که افراد به فکر لیفت ابرو و یا پیشانی خود می افتند. این عمل می تواند با بیهوشی عمومی انجام گیرد اما معمولا پزشکان اینکار را بی حسی موضعی انجام می دهند، به طوری که شما در طول جراحی هوشیار خواهید بود و درد کمی را احساس می کنید. 

امروزه روش های مختلفی برای لیفت ابرو یا پیشانی وجود دارد به طوری که علاوه بر دو روش اصلی لیفت ابرو به نام های تکنیک جراحی باز و روش اندوسکوپی لیفت ابرو، روش هایی نظیر لیفت ابرو با نخ های لیفتینگ و لیفت ابرو با تزریق فیلر نیز وجود دارد. بیشتر مردم پس از این جراحی نهایتا تا 10 روز استراحت به سراغ کارهای خود باز می گردند. البته مقدار زمان استراحت بسته به هر روش متفاوت خواهد بود و می تواند کمتر باشد.

جهت انجام این درمان و اطلاع از هزینه دقیق آن از قسمت درخواست مشاوره سایت با ما در ارتباط باشید.

لیفت ابرو چیست؟

نور خورشید، انرژی باد، پیری و جاذبه زمین همه بر روی پوست صورت انسان تاثیر گذاشته و باعث ایجاد خطوط اخم، چین و چروک ها در سراسر پیشانی و کاهش خاصیت الاستیسیته پوست که منجر به سنگینی ابروها و افتادگی ابروها و پیشانی است، می گردد. این افتادگی ها معمولا پس از چهل سالگی در افراد دیده می شود و این زمانی است که مردم به دنبال درمان آن به پزشک مراجعه کرده و روش لیفت ابرو (brow lift or forehead lift ) به آنها توصیه می گردد. در طول درمان، با کاهش و یا برداشتن عضلات زیر پوست در وسط پیشانی که باعث ایجاد شیار، خطوط اخم بین چشم ها و یا خطوط اخم سراسر پیشانی می شوند را می توان از بین برد تا از افتادگی و سنگینی ابرو ها و پیشانی جلوگیری کرد. 

دقت کنید یکی از روش هایی که می توانید تغییرات لیفت ابرو را بر روی صورت خود قبل از درمان مشاهده کنید این است که دستانتان را کمی بالاتر از ابروها و در گوشه خارجی چشم ها قرار داده و پوستتان را به بالا بکشید. با بالا کشیدن ابروها اثرات سنگینی و افتادگی ابروها بر طرف خواهد شد و پوستهای شل شده بالای پلکها به بالا کشیده می شود. با این حال اگر نگرانی و مشکل شما بیشتر مربوط به پلک هایتان می گردد بنابراین جراحی بلفاروپلاستی(جراحی پلک ها) نتایج بهتری نسبت به جراحی لیفت پیشانی برای شما در پی خواهد داشت.

لیفت ابرو ممکن است به طور همزمان با جراحی لیفت صورت که باعث کاهش افتادگی های اطراف فک و گونه ها و رفع شلی پوست ناحیه گردن می باشد، انجام گیرد. این روش برای کسانی که دچار پیری زودرس در ناحیه صورت شده و ظاهری خسته و مسن پیدا کرده اند، بسیار مناسب خواهد بود.

آمار انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، حاکی از افزایش 5.5 درصدی این جراحی در سال 2015 نسبت به سال 2014 میلادی می باشد و رقم 33،000 جراحی لیفت ابرو (پیشانی) را نشان می دهد.

امروزه این روش را با زخم های کمتر و دوره ریکاوری کوتاه تر انجام می دهند. در این روش که با نام آندوسکوپی پیشانی (یا آندوسکوپی کشیدن ابرو) شناخته می شود، با کمک یک آندوسکوپ که یک لوله کوچک به همراه دوربین در انتهای آن می باشد، جراح آن را به زیر پوست فرستاده و ناحیه مورد نظر را شناسایی کرده و درمان را انجام دهد.

چه کسانی می‌توانند لیفت ابرو انجام دهند؟

برای انجام این روش شما باید از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشید. انتظارات شما از نتایج جراحی باید واقع بینانه بوده که برای اینکار می توانید از نظرات پزشک خود کمک بگیرید.

اگر مستعد ابتلا به کلویید (قرمزی والتهاب)، زخم پس از جراحی هستید، توصیه می شود برای اینکه اثرات برش ها مشخص نشود از انجام این روش خودداری کنید.

با افزایش سن خطوط ناخوشایندی بر روی پیشانی ما ایجاد می گردد. همچنین با ایجاد خطوط بین ابروهای ما می تواند چهره ما را بسیار جدی و عصبانی نشان دهد. شل شدن پوست می تواند موجب افتادگی ابروها، پوشیده شدن پلک های بالایی توسط ابروها و نهایتا ایجاد چهره ای خسته و عبوث در فرد گردد. اگر از وجود این نشانه ها در محدوده پیشانی و اطراف ابروهای خود رنج می برید شما گزینه مناسب برای انجام لیفت ابرو هستید.

نحوه انجام لیفت ابرو چگونه است؟

پس از انتخاب پزشک مناسب و با تجربه برای جراحی لیفت ابرو (یا پیشانی)، حتما انتظارتان پس از جراحی و میزان تغییر دلخواهتان را با وی درمیان بگذارید. پزشک براساس تجربیات خود می تواند میزان بهبودی را برای شما مشخص کند.

دقت کنید که ممکن است این جراحی به تنهایی نتیجه دلخواه را برای شما به وجود نیاورد و همچنین شما نیاز به انجام جراحی های دیگر نظیرجراحی پلک و... برای رسیدن به نتیجه دلخواهتان داشته باشید.

قبل از درمان باید سوابق پزشکی خود را با پزشکتان درمیان بگذارید، جراح نیز قبل از عمل توصیه هایی به شما خواهد کرد. همچنین می توان با گرفتن عکس  های قبل و بعد از درمان، میزان بهبودی را مشاهده نمود.

علاوه بر مشخص شدن نتیجه درمان و میزان بهبودی پس از عمل، انتخاب روش مناسب برای درمان لیفت ابرو نیز مهم می باشد. امروزه روش های مختلفی برای لیفت ابرو (یا پیشانی) توسط پزشکان استفاده  می گردد. این روشها در ادامه آورده شده و توضیح داده خواهند شد.

 

• جراحی باز

• روش آندوسکوپی

• نخ های لیفتینگ

 

پس از بررسی موارد فوق و انتخاب شما برای این درمان، در روز جراحی مراحل زیر اتفاق می افتد:

 

مرحله اول - بیهوشی:

جراحی کشیدن صورت معمولا تحت بیهوشی  انجام می گیرد. با این حال می توان این روش را با بی حسی موضعی و آرام بخش نیز انجام داد. البته کمی درد و احساس ناراحتی نیز در این حالت حس خواهد شد.

لطفا توجه داشته باشید که  بیهوشی دارای ریسک و خطرات خاص خود بوده و این امر به وضوح توسط جراح به شما توضیح داده می شود.

 

مرحله دوم – جراحی لیفت ابرو (یا پیشانی):

انجام این عمل معمولا در بیمارستان ها و مراکز جراحی سرپایی صورت می گیرد و زمان مورد نیاز برای این عمل بسته به نوع آن بین چند دقیقه تا دو ساعت متفاوت خواهد بود. 

همانطور که گفته شد، روش های مختلفی برای جراحی لیفت ابرو وجود دارد اما روش مناسب برای شما بسته به ساختار چهره شما، وضعیت پوست و خط موی شما دارد تا جراح تصمیم بگیرد چه مکانی خط برشها را ایجاد کند.

 

• جراحی باز( open technique )

در این روش با ایجاد برش پوست در قسمت پیشانی، ابروها کشیده می شوند. البته نیاز به تراشیدن موهای سر شما در این روش نیست. معمولا برش ها، روی مو و یا کمی پشت خط مو پیشانی و از یک گوش تا گوش دیگر انجام می گیرد. مزیت ایجاد برش برروی مو سرعت بهبودی سریع تر برش می باشد، اما جای زخم ها می تواند باقی بماند. یکی دیگر از گزینه های ایجاد برش از درون خطوط عمیق چین و چروک در وسط پیشانی می باشد. این برش ها در مردان که دارای چین و چروک عمیق پیشانی هستند و یا دارای طاسی سر می باشند انجام می گیرد.

پس از ایجاد برش پوست پیشانی از بافت صورت برداشته شده و کشیده می شود. بنابراین پوست اضافی را برداشته و عضلات پیشانی را کاهش داده یا آزاد می کنند. بدین ترتیب ابروها نیز بالا کشیده شده و پوست اضافی برداشته می شود. سپس جای برش ها بخیه زده شده و بسته می شود. به این روش جراحی باز برای لیفت ابرو یا پیشانی گفته می شود.

 

• آندوسکوپی( Endoscopic brow lift )

در جراحی آندوسکوپی، به جای ایجاد یک برش طولی در بالای پیشانی، تنها 3 تا 5 برش به طول کمتر از 2 سانتی متر بر روی سر ایجاد می کند. یک آندوسکوپ که متشکل از یک لوله باریک با یک دوربین در انتهای آن بوده و متصل به یک مانیتور است، از طریق یکی از برش ها به زیر پوست رفته و به جراح تصویر دقیقی از بافت های زیر پوست می دهد. سپس عضلات و بافت های اضافی پیشانی کم شده یا برداشته می شوند. علاوع بر آن  ابروها را می توان با بالاکشیدن بافت پوست و بخیه زدن به نقاط بالاتر، لیفت داد. نهایتا نیز برش های ایجاد شده توسط بخیه بسته می گردند.

 

 

• نخ های لیفتینگ(Threads brow lift)

یکی از روش های جدیدی که به کمک جراحی زیبایی در سال های اخیر آمده است، نخ های لیفتینگ می باشد. از این نخ ها برای  لیفت اکثر نقاط صورت و بدن استفاده می شود. که یکی از کاربردهای آن برای لیفت ابرو و پیشانی است.

 در این روش پزشک پس از بی حسی موضعی ناحیه تحت درمان (پیشانی)، نخ های لیفت مخصوص ابرو (این نخ ها محکم تر از نخ بخیه بوده و دارای خار می باشند) را زیر پوست (در لایه سوم) کارگذاشته و با کشیدن آن به سمت بالا باعث لیفت ابرو در فرد می شوند. البته تکنیک ها و نخ های مختلفی برای این روش وجود دارد که بسته به نظر پزشک برای شما استفاده می گردد.

 

 

دوره نقاهت این جراحی های سرپایی بسیار کم و در حد چند ساعت می باشد و پس از آن فرد به زندگی عادی خود باز خواهد گشت. همچنین عوارض این روش بسیار کم بوده و خونریزی و درد کمی دارد. مدت ماندگاری این نخ ها بسته به جنس و نوع نخ و بدن بیمار متفاوت بوده و بین 6 ماه تا 3 سال متغیر خواهد بود. البته گونه ای نخ غیرقابل جذب و دایمی نیز وجود دارد که اثرات آن طولانی مدت می باشد.

مدت زمان بهبود لیفت ابرو چقدر است؟

مدت زمان بهبودی بعد از عمل بسته به نوع و متد جراحی متفاوت می باشد. این زمان می تواند از چند دقیقه در لیفت با نخ های لیفت ابرو، تا چند ساعت متفاوت باشد و یا حتی ممکن است در روش های جراحی نیاز به یک شب بستری در بیمارستان وجود داشته باشد.

در روش های جراحی بیشتر بیماران پس از 7 تا 10 روز به زندگی عادی خود باز می گردند، که این زمان در روش های مانند نخ های لیفت بسیار کم تر می باشد.ش

نتایج درمان لیفت ابرو چیست؟

لیفت ابرو همانطور که گفته شد می تواند باعث کاهش چین وچروک های پیشانی، بالا کشیدن (لیفت) ابرو و کاهش افتادگی دور چشم در ناحیه صورت فرد که می تواند نشانه هایی از افزایش سن باشد، گردد. پس از جراحی لیفت ابرو چهره شما جوان تر شده و نتایج مثبتی برای چهره شما ایجاد می گردد که این نتایج بین 5 تا 10 سال پس از انجام جراحی دوام خواهد داشت. البته ماندگاری در روش های دیگر لیفت ابرو متفاوت خواهد بود.

نتایج لیفت ابرو بلافاصله پس از جراحی قابل مشاهده است ولی نتیجه نهایی چند ماه پس از جراحی ایجاد می گردد. با گذشت زمان تورم پس از جراحی از بین می رود و خطوط جراحی محو می گردند. البته با روش های جدید لیفت ابرو مانند آندوسکوپی و لیفت ابرو با نخ، زمان بهبودی و میزان زخم های پس از جراحی کاهش پیدا کرده است.

دقت کنید با انجام این روش باز هم برای از بین بردن خطوط پیشانی نیاز به انجام بوتاکس و یا فیلر خواهید داشت و این روش جایگزینی برای درمان خطوط پیشانی نخواهد بود. حتی پس از جراحی، شما ممکن است نیاز به جراحی پلک برای برداشتن پوستهای اضافی داشته باشید.

قبل از درمان لیفت ابرو چه آمادگی‌هایی لازم است؟

برای انجام این درمان باید از سلامت عمومی خوب برخوردار باشید. همچنین این درمان زیر نظر جراح و در بیمارستان یا مراکز جراحی محدود انجام خواهد شد. بنابراین انتخاب پزشک با تجربه و مرکز درمانی مناسب برای انجام این درمان اهمیت دارد. نکات زیر قبل از انجام جراحی لیفت صورت پیشنهاد می‌گردد.

• انجام آزمایش های لازم قبل از جراحی؛

• اجتناب از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهاب، مکمل های گیاهی به مدت حداقل 2 هفته قبل و بعداز درمان چرا که باعث خونریزی و تورم می شوند؛

• اجتناب از کشیدن سیگار به مدت حداقل 2 هفته قبل و بعد از جراحی؛

• ممکن است برخی محصولات پوستی قبل از درمان برای مصرف فرد توسط پزشک توصیه شوند؛

• گرفتن عکس های قبل و بعد از جراحی برای مشاهده نتایج درمان توصیه می گردد.

پس از درمان لیفت ابرو چه مراقبت‌هایی لازم است؟

توصیه های پزشک خود را پس از جراحی رعایت کنید. این توصیه ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

• حتما برای بازگشت به خانه همراه داشته و تا حداقل 24 ساعت پس از جراحی فردی را برای مراقبت از خود داشته باشید؛

• برای کاهش تورم در هنگام خواب مراقب سر خود باشید تا به سمت بالا باشد و از چرخاندن آن جلوگیری کنید؛

• در صورت لزوم می توان از مسکن ها برای کاهش درد استفاده کرد؛

• در صورتی که بخیه ها جذبی نباشد پس از یک هفته باید به پزشک برای کشیدن بخیه ها مراجعه شود؛

• از انجام ورزش های شدید به مدت حداقل 2 هفته پس از جراحی اجتناب کنید. پزشک به شما زمان بازگشت به فعالیت های عادی تان را خواهد گفت؛

• در صورت مشاهده هرگونه عفونت، خونریزی ویا درد ناگهانی حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

سوالات متداول لیفت ابرو

1. آیا جراحی لیفت ابرو با بی هوشی انجام می گیرد؟

    این عمل می تواند با بیهوشی عمومی انجام گیرد اما معمولا پزشکان اینکار را با بی حسی موضعی انجام می دهند به طوری که شما در طول جراحی هوشیار خواهید بود و درد کمی را احساس می کنید. البته در روش های دیگر نظیر بالاکشیدن ابرو با نخ های لیفتینگ تنها بی حسی موضعی کافی می باشد.

 

2. موارد درمانی و سن مورد نیاز برای انجام جراحی لیفت ابرو(یا پیشانی) چیست؟

    لیفت ابرو باعث کاهش چین وچروک های پیشانی، بالا کشیدن (لیفت) ابرو و کاهش افتادگی دور چشم در ناحیه صورت فرد که می تواند نشانه هایی از افزایش سن باشد، گردد. پس از جراحی لیفت ابرو چهره شما جوان تر شده و نتایج مثبتی برای چهره شما ایجاد می گردد که این نتایج بین 5 تا 10 سال پس از انجام جراحی دوام خواهد داشت. البته ماندگاری در روش های دیگر لیفت ابرو متفاوت خواهد بود.

 

3. عوارض لیفت ابرو (یا پیشانی) چیست؟

• احساس درد و ناراحتی تا پس از چند روز از جراحی ممکن است ادامه داشته باشد. تورم صورت نیز بین 24-48 ساعت پس از جراحی ادامه دارد و ممکن است چند هفته طول بکشد تا تمام دردها از بین برود.

• بیشتر ناراحتی ها پس از دو هفته از بین می رود. احساس بی حسی در نواحی صورت ممکن است ایجاد گردد که پس از چند هفته از بین می رود.

• احتمال بروز آسیب به عصب های کنترل کننده صورت وجود دارد. البته این موضوع ممکن است در صورت بروز به صورت موقتی برای چند هفته تا چند ماه وجود داشته باشد. اما گاهی اوقات می تواند باعث بی حس شدن برخی از نقاط صورت گردد.

• ممکن است عصب کنترل کننده ابرو آسیب ببیند که منجر به ناتوانی در بالا بردن ابرو و یا چین و چروک پیشانی گردد که برای رفع آن نیاز به جراحی است.

• در موارد خیلی نادر امکان عفونت پس از جراحی وجود دارد.

• مانند هر جراحی دیگر عمل کشیدن صورت نیز ممکن است عوارضی مانند اثرات بیهوشی، عفونت، هماتوم (جمع شدن خون زیر پوست)، آسیب های عصبی و عدم تقارن صورت پس از جراحی وجود داشته باشد.

• به دلیل کاهش خونرسانی به فولیکولهای مو و یا آسیب دیدگی مستقیم آنها در محل برش، ریزش موقتی در این مناطق مشاهده شده که پس از مدتی به حالت عادی خود باز می گردد و موها دوباره رشد می کنند.

 

 

4. لیفت ابرو با نخ های لیفتینگ چگونه انجام می گیرد؟

نخ های لیفتینگ به تازگی وارد بازار زیبایی شده اند این نخ ها انواع مختلف داشته و به دو دسته کلی قابل جذب و غیر قابل جذب تقسیم بندی می شوند. این نخ ها از خانواده نخ های بخیه بوده با این تفاوت که محکم تر و خاردار می باشند تا با کارگذاشتن در زیر پوست فرد سبب کشیده شدن و لیفت آن در ناحیه از بدن گردند.

هزینه و روش کارگذاشتن این نخ ها متفاوت می باشد. اما باتوجه به اقتصادی بودن، عوارض کمتر نسبت به جراحی، دوره نقاهت کوتاهتر و نتیجه مناسب، میزان تقاضای آنها در زیبایی رو به افزایش می باشد.

 

5. آیا نتایج لیفت ابرو (یا پیشانی) دائمی است و برگشتی ندارد؟

 نتایج این عمل دائمی نیست و با افزایش سن و اثرات جاذبه، ممکن است نیاز به تکرار این عمل باشد. در اکثر بیماران حداقل 5 تا 10 سال بعد، نیاز به تکرار عمل احساس نمی‌گردد. البته این مقدار در نخ های لیفتینگ متفاوت خواهد بود.

 

تصاویر قبل و بعد لیفت ابرو

ارسال دیدگاه
برای استفاده از این بخش باید ابتدا عضو شوید.
در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شوید.