جستجو، بررسی و انتخاب روش درمانی
با آی‌نبض زیباتر شوید!
  • نامشخص
منوی اصلی
منوی کاربری

کربوکسی تراپی

هر آنچه که باید از کربوکسی تراپی بدانید.

کربوکسی تراپی که همان تزریق گاز دی اکسید کربن می باشد امروزه به طور گسترده ای در کلینیک های زیبایی انگلستان مورد استفاده قرار می گیرد. از سال ۱۹۵۰ میلادی استفاده درمانی و پزشکی از کربن دی اکسید توسط جامعه پزشکی در اروپا در حال انجام و گسترش می‌باشد. رایج ترین استفاده کربن دی اکسید در حوزه زیبایی ، درمان سلولیت(بافت چربی) و کاهش چربی موضعی،اثرات کشیدگی های پوستی (خطوط استریا و استرچ مارک)،جای جوش و آکنه، شلی پوست ،رفع تیرگی زیر چشم و کاهش چین و چروک می باشد. درمان‌ها عموما در صورت، گردن، بازوها، شکم و ران انجام می گردد. کربوکسی تراپی توسط دستگاه کربوکسی که شدت جریان گاز و دوز آن را تنظیم می کند، انجام می گردد. در این روش گاز کربن دی اکسید پزشکی (نه صنعتی) توسط یک سری سوزن‌های ریز(گیج ۳۰) که به لوله‌های انتقال گاز دستگاه (که حجم کمی گاز را از خود عبور می دهند) متصل شده و به زیر سطح پوست تزریق می گردد.

جهت اطلاع از هزینه این درمان می توانید به پیج اینستاگرام ما مراجعه کنید و یا در قسمت درخواست مشاوره سایت با ما در ارتباط باشید.

کربوکسی تراپی چیست؟

کربوکسی نام علمی گاز دی اکسید کربن (CO2) بوده ودر کربوکسی تراپی از تزریق گاز CO2 به منظور ایجاد جوانسازی، کاستن چین و چروک‌ها، کاستن از ترک های پوستی و کاهش سلول های چربی یا سلولیت ها استفاده می شود. این درمان از ۷۰ سال قبل برای اولین بار در فرانسه مورد استفاده قرار گرفت و در حال حاضر در آمریکای شمالی، جنوبی و اروپا در حوزه زیبایی کاربردهای متعددی دارد.

در سن ۳۰ سالگی سطح اکسیژن پوست افت می کند و ۲۵ تا ۵۰ درصد آن تا ۴۰ سالگی کاهش می یابد. زمانیکه پوست به اندازه کافی اکسیژن دریافت نمی‌کند بیشتر در معرض ابتلا به علائم پیری از قبیل لک‌های پوستی، آکنه، قرمزی، افتادگی و شل شدن و همچنین چروک های پوستی قرار می گیرد. در کربوکسی تراپی گاز CO2 زیر پوست تزریق می‌شود که در نتیجه آن بدن این گاز را به عنوان کمبود اکسیژن تلقی کرده و جریان خون در این منطقه را افزایش می‌دهد. این افزایش گردش خون سبب رسیدن مواد مغذی به این منطقه شده که منجر به ترمیم سلولی خواهد شد.

عملکرد کربوکسی تراپی‌ به چه شکلی است؟

بدن انسان از سلولهای مختلف درون ارگانهای اصلی و پوست ساخته شده است. این سلول‌ها کارهای مختلفی انجام می‌دهند که برای انجام آن‌ها نیاز به اکسیژن به عنوان انرژی دارند و سپس کربن دی اکسید را به عنوان ماده زاید تولید می کنند.

با هربار تنفس ما اکسیژن به داخل شش های ما وارد می‌گردد، این اکسیژن توسط سلول های قرمز خون که در رگهای خونی کوچک درون شش های ما قرار دارد جذب می‌شود. هر سلول قرمز می تواند چهار مولکول اکسیژن که آن‌ها را از ریه گرفته و به قلب توسط رگهای خونی می‌دهد، حمل کند. ضربان قلب این سلول‌های خونی را با شدت درون شریان‌های بدن برای استفاده شدن در جاهایی که مورد نیاز هستند ارسال می‌کند. وقتی که این سلول‌ها به منطقه‌ای با سطح بالای کربن دی اکسید که حاصل از کار سخت و یا متابولیسم سلولی برخی سلولهای خاص بوده برخورد کند، مولکولهای اکسیژن خود را برای غذا دادن به آنها رها کرده و دی کسید کربن تولید شده را با خود به شش‌ها برده تا بدن توسط بازدم آنها را از بدن خارج کند. در نتیجه این عمل ما اکسیژن بیشتری تنفس می کنیم و کل فرایند دوباره تکرار می گردد.

عیوب بدن ما همچون تیرگی دور چشم، جای زخم و سلولیت که با کمبود اکسیژن رسانی و فقر اکسیژن در آن مناطق مواجه‌اند به وسیله کربوکسی تراپی درمان می شوند. به این صورت که با تزریق کربن دی اکسید به ناحیه آسیب دیده باعث فریب دادن بدن برای افزایش گردش خون و اکسیژن رسانی  برای خروج co۲  از آن ناحیه می‌شویم. به طور کلی وجود گازco2 درهربافتی باعث تحریک افزایش جریان خون، ایجاد مویرگ‌های جدید وافزایش بازسازی وتولید بیشتر تارهای کلاژن و الاستین درهمان محل می شود.

 برای از بین بردن چربی‌های بدن نیزپس از تزریق co۲ دربافت چربی ابتدا با ایجاد آسیب ناشی ازفشاروضربه ،سلولهای چربی را شکننده کرده وبعد باافزایش جریان خون در رگها،باعث افزایش اکسیژن در محل ودفع بهتر چربی می شود. البته این گازبرای سلولهای چربی مستقیما سمی وکشنده بوده وباعث تخریب آنها می شود.

چه کسانی می‌توانند کربوکسی تراپی انجام دهند؟

به طور کلی تمامی افراد می توانند از این روش استفاده کنند مگر در مواردی که پزشک معالج مربوطه، آنها را از انجام این کار منع کند. بعضی از این افراد همچون زنان باردار و شیرده، بیماران قلبی و ریوی و عروقی حاد و…، نمی‌توانند از این روش استفاده کنند.

نحوه انجام کربوکسی تراپی چگونه است؟

کربوکسی تراپی توسط دستگاه کربوکسی که شدت جریان گاز و دوز آن را تنظیم می کند، انجام می‌گردد. در این روش پزشک، گاز کربن دی اکسید پزشکی (خوراکی ) با درصد خلوص بالا را به زیر پوست ناحیه مورد نظر تزریق می‌کند. دستگاه کربوکسی دارای لوله های استریل و سوزن‌های ریزی برای تزریق بوده (معمولا گیج ۳۰ ) که به لوله های انتقال گاز دستگاه (که مقدار حجم کمی گاز را از خود عبور می دهند) متصل شده و به زیر سطح پوست تزریق می گردد.

مدت زمان بهبود کربوکسی تراپی چقدر است؟

بسیاری از افراد بلافاصله پس از انجام و به پایان رسیدن این درمان به کارهای روزمره و عادی خود ادامه خواهند داد.

پس از درمان کربوکسی تراپی چه مراقبت‌هایی لازم است؟

بیمار بعد از درمان می تواند به امور روزانه خود بپردازد و فقط کافی است تا چهار ساعت از ورود به آب از جمله حمام، شنا، سونا و غیره اجتناب نماید.

سوالات متداول کربوکسی تراپی

1. آیا گاز دی اکسید کربن سمی است؟

    گاز دی اکسید کربن غیر سمی بوده و به طور طبیعی توسط سلول‌های بدن ما هر روز تولید می‌شود. این گاز از متابولیسم طبیعی بوجود آمده که پس از وارد شدن به خون از طریق ریه ها دفع می‌گردد. بنابراین برای بدن غیر سمی می‌باشد.

2. عوارض کربوکسی تراپی چیست؟

    شامل درد و قرمزی خفیف در محل تزریق، احساس گرما و صدای خش خش در پوست و گاها کبودی در محل تزریق است و ظرف چند ساعت تا چند روز بطور کامل برطرف می شود.

3. کربوکسی تراپی در چه نواحی از بدن می تواند بکار رود؟

    می تواند در پلک ها، صورت، گردن، بازو، شکم، باسن و پاها استفاده شود.

4. در چه مواردی میتوان از کربوکسی تراپی استفاده کرد؟

    بیش از ۲۵ مورد برای درمان به این روش تا کنون شناسایی شده است که در ادامه بعضی از آن‌ها آورده شده است:

• سلولیت و چاقی موضعی در نواحی ران، شکم و پهلوها

• استرچ مارک(ترک های پوستی ناشی از چاقی و حاملگی)افزایش کیفیت و استحکام پوست قبل و بعد از لیپوساکشن

• درمان زخم های دیابتیک و عروقی ( vascular lesions )

• برطرف کردن خطوط ریز دور دهان و خط خنده

• جوانسازی پشت دست، دکلته و گردن

• کاهش درد و اسپاسم عضله در پزشکی ورزشی

• شل شدگی و افتادگی پوست

• اسکارهای ناشی از سوختگی، آکنه و جراحی

• چروک های صورت و دور چشم

• تیرگی دور چشم

• ریزش مو

• و …

5. آیا این روش درد دارد؟

    کربوکسی یک روش بی درد بوده ولی ممکن است برخی از بیماران در سه جلسه اول احساس سوزش خفیفی در ناحیه تزریق داشته باشند که پس از چند ثانیه برطرف می گردد.

6. آیا می شود از این روش به همراه روش های دیگر زیبایی بهره برد؟

    بله ،کربوکسی تراپی ممکن است به همراه درمانهای دیگری مانند کویتیشن، RF-tightening، مزوتراپی و غیره نیز بکار گرفته شود و موجبات تسهیل، تسریع و تشدید اثرات درمان‌های اعمال شده گردد.

7. آیا این روش ماندگار است؟

    درصورتیکه کربوکسی تراپی با رژیم غذائی سالم و صحیح و ورزش منظم همراه گردد اثرات آن تشدید و موثرتر بوده و نتایج بهتری ایجاد خواهد نمود و بازگشت مشکلات درمان شده مانند سلولیت، سال‌ها به تعویق خواهد افتاد. در صورت استفاده از کربوکسی تراپی در فواصل منظم تحت نظر پزشک معالج، می‌توان نتایج درمان را مدت‌ها تثبیت نمود.

8. تعداد جلسات این روش چقدر می‌باشد؟

    تعداد جلسات درمان برحسب بیماری از ۴ تا ۲۰ جلسه متغیر می‌باشد. و زمان هر جلسه حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه است. بطور مثال برای درمان سلولیت ۱۵ الی ۲۰ جلسه درمانی لازم بوده که نتایج درمان پس از ۵ جلسه بوسیله بیمار و پزشک قابل مشاهده اند.

9. آیا این روش FDA (تائیدیه سازمان غذا و دارو آمریکا) را دارد؟

    کربوکسی تراپی به عنوان یک روش جوانسازی صورت و بدن دارای تأئیدیه FDA می باشد.

    ۱۰.مزایای این روش چیست؟

• بدون درد، بدون خونریزی و بدون عوارض جانبی.

• کمترین زمان، هزینه قابل قبول و نتایج قابل مشاهده.

• امکان مراجعه به امور روزانه پس از درمان.

• قابلیت استفاده در نواحی‌ای که با لیپوساکشن قابل درمان نیستند.

تصاویر قبل و بعد کربوکسی تراپی

ارسال دیدگاه
برای استفاده از این بخش باید ابتدا عضو شوید.
در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شوید.