جستجو، بررسی و انتخاب روش درمانی
با آی‌نبض زیباتر شوید!
  • نامشخص
منوی اصلی
منوی کاربری

کویتیشن

هر آنچه که باید از کویتیشن بدانید.

اصلاح شکل بدن با امواج اولتراسونیک از موثرترین روش های غیر تهاجمی لاغری می باشد. این روش درمانی جایگزینی مناسب جراحی لاغری برای مردان و زنانی که به دنبال حذف موثر سلول های چربی اضافی درنواحی شکم، پهلوها (love handles)، بازوها، ران ها(saddle bags)  و دور باسن می باشند.

در این روش از دستگاه کویتیشن (Cavitation) برای تولید امواج متمرکز شده اولتراسونیک (صوت) برای شسکستن سلول های چربی در ناحیه مورد درمان بدون آسیب زدن به لایه سطحی پوست، اعصاب و رگ های خونی استفاده می شود. این درمان بدون درد بوده و بلافاصله پس از درمان فرد به کارهای روزمره خود برخواهد گشت. نتایج نیز پس از چند هفته با دفع چربی های اضافی توسط سیستم لنفی بدن مشخص خواهد شد.

دقت کنید برای گرفتن نتیجه بهتر و دفع زودتر چربی های اضافی از بدن، داشتن تحرک و ورزش و رعایت رژیم غذایی مناسب در کنار انجام کویتیشن توصیه می شود.

جهت اطلاع از هزینه این درمان می توانید به پیج اینستاگرام ما مراجعه کنید و یا در قسمت درخواست مشاوره سایت با ما در ارتباط باشید.

کویتیشن چیست؟

با بیشتر شدن سن تعداد بلوغ سلول های چربی ثابت باقی می مانند(تکثیرشان متوقف می شود) و براساس میزان چربی که بدن می خواهد ذخیره کند، سایز و حجم این سلول ها تغییر می کنند. گاهی اوقات این چربی ها با ابعاد بزرگ و غیرطبیعی در مناطقی از بدن مانند: ران ها، باسن، دور کمر و... به وضوح دیده می شوند. حتی زمانی که وزن شما نسبت به قدتان ایده آل باشد باز هم این چربی  های موضعی (سلولیت ها) قابل رویت خواهند بود. تلاش برای از بین بردن این توده های انباشته شده چربی با ورزش و رژیم غذایی معمولا بی نتیجه می ماند.

در طول سال ها، برای از بین بردن این توده های چربی از روش های مختلف جراحی (مانند لیپوساکشن و...) کمک می گرفتند. با اینکه با عمل جراحی موفق به برداشت توده های بزرگ چربی نیز می شدند اما کبودی و تورم در ناحیه درمان و دوره نقاهت چند روزه پس از عمل جراحی جزء مشکلات پس از این نوع درمان می باشد. حتی در بعضی افراد به وجود آمدن بی حسی های دایمی در پوست فرد به دلیل آسیب به اعصاب پوست نیز به وجود می آمد.

در این روش جدید ابتدا از امواج اولتراسونیک (در اوایل سال 1990 میلادی ) در جراحی های لاغری به همراه لیپوساکشن بهره می گرفتند. به این صورت که یک کانولا (لوله های تو خالی) را داخل توده چربی کرده و امواج را به داخل آن می فرستادند، سپس چربی ها تحت اثر امواج به حالت مایع تبدیل شده و توسط ساکشن به بیرون کشیده می شدند. اما فرم دهی و اصلاح بدن با امواج اولتراسونیک چند سال بعد شکل گرفت. در این روش بدون نیاز به جراحی و برش پوست (مانند روش لیپوساکشن) و آسیب زدن به نواحی اطراف توده چربی و رگها عصبی، می توان توده چربی را از بین برد. برای اینکار تنها با ارسال پالس های امواج اولتراسونیک از سطح پوست به سمت توده چربی آنها را از هم گسسته کرده و توسط متابولیسم بدن و به طور طبیعی از بدن فرد خارج می گردند.

عملکرد کویتیشن‌ به چه شکلی است؟

در اثر برخورد امواج اولتراسوند (نوعی امواج صوتی) با فرکانس بسیار زیاد با مولکول های آب میان بافتی، حباب های ریزی در اطراف سلول های چربی ایجاد می شود. این حباب ها که به شدت تحت تاثیر امواج اولتراسوند می باشند، در حال لرزش و فوران بوده و با برخورد با دیواره ی سلول های چربی باعث پارگی آن ها می شوند.

 بنابراین هر پالس انرژی که توسط دستگاه به بافت های چربی برخورد می کند، باعث از هم گسیختن و شکستن غشاء سلولی این بافت ها شده، بدون اینکه به نواحی اطراف بافت و رگهای خونی و عصبی آسیبی وارد کند. در این روش حتی لایه سطحی پوست نیز بدون صدمه باقی می ماند.

با شکسته شدن غشاء سلول های چربی ماده محتوی آن ها با نام تریگلیسیرین به صورت مایع بین سلول ها پراکنده شده، سپس این چربی ها از طریق رگها و سیستم لنفاوی به کبد منتقل می شوند. با رسیدن این چربی ها به درون کبد، بدون هیچ مشکلی به دلیل عدم تفاوت میان آن ها با چربی های ناشی از مواد غذایی از بدن توسط مکانیسم های طبیعی دفع می شوند. به این صورت این چربی ها از بدن فرد خارج خواهند شد (بدون نیاز به عمل جراحی).

در هر جلسه کویتیشن,  تعدادی از سلول های چربی از بین میروند و چون تکثیر آنها غیر ممکن است، پس درمان با کویتیشن در صورت موثر  بودن روی بدن بیمار می تواند ماندگار و همیشگی باشد.

 

چه کسانی می‌توانند کویتیشن انجام دهند؟

افراد با نواحی با حجم چربی زیاد، مناسب برای انجام این روش نمی باشند وانجام روش لیپوساکشن برای آن ها توصیه می گردد. کویتیشن باعث فرم دهی و لاغری موضعی بسیار موثر در اکثر افراد می گردد مگر در شرایطی که فرد مجاز به انجام این روش نباشد:

• بیماری قلبی؛

• افراد با کلسترول بالا؛

• زنان باردار و شیرده؛

• افراد دارای زخم یا مشکلات پوستی خاص در ناحیه درمان؛

• کسانی که داروهای ضد انعقاد مصرف می کنند؛

• بیماران هموفیلی (اختلال انعقادی)؛

• افراد دارای HIV مثبت؛

در کل قبل از انجام این روش سوابق پزشکی خود را با پزشک خود درمیان بگذارید.

نحوه انجام کویتیشن چگونه است؟

این روش بدون درد بوده و بدون بی حسی موضعی انجام می گردد. برای انجام ابتدا پزشک ناحیه مورد درمان را علامت گذاری کرده سپس ژل اولتراسونیک را بر روی سطح پوست مالیده تا هندپیس دستگاه راحت تر روی پوست جابجا گردد. پزشک هندپیس دستگاه را به آرامی بر روی سطح علامت گذاری شده پوست حرکت می دهد و با این کار امواج متمرکز شده اولتراسونیک را به ناحیه دارای چربی در پوست (لایه سوم پوست) می فرستد.

این امواج توده های چربی انباشته شده زیر پوست را بدون اینکه به لایه سطحی پوست آسیبی وارد کند تجزیه می نماید. بنابراین با تکرار این روند بافت چربی در زیر پوست از هم گسیخته شده و به حالت مایع درآمده اند که در نهایت از طریق سیستم لنفی دفع خواهند شد.

مدت زمان درمان بسته به ناحیه مورد درمان بین 30 دقیقه تا یک ساعت و نیم می باشد. برای این درمان تعداد جلساتی بین 6 تا 12 جلسه توصیه شده که معمولا هر هفته دو جلسه انجام می شود.

همچنین این روش می تواند به همراه روش های دیگر لاغری مانند مزوتراپی، اندرمولوژی و... ، برای گرفتن اثر بیشتر به صورت پکیج لاغری انجام گیرد.

مدت زمان بهبود کویتیشن چقدر است؟

شما مستقیما پس از درمان قادر به بازگشت به فعالیت های عادی خود بدون نیاز به استراحت و یا زمانی برای بهبودی هستید.

نتایج درمان کویتیشن چیست؟

دستگاه کویتیشن برای درمان چاقی نیست، بلکه برای حذف موثر چربی های اضافی بدون انجام جراحی است. این روش در مردان و زنان برای درمان مناطقی از بدن که مقاوم در برابر ورزش و تحرک می باشد، استفاده می گردد.  بنابراین باید دقت داشت که این روش نتایجی به مرور زمان و تدریجی را برای شما به دنبال خواهد داشت و هدف اصلی آن اصلاح شکل و فرم دهی به بدن بوده و انتظار افراد با حجم چربی زیاد برای لاغری توسط دستگاه کویتیشن درست نخواهد بود.

نتیجه درمان پس از جلسه اول مشاهده می شود اما چند هفته پس از درمان با خروج چربی های اضافی نتیجه اصلی مشخص می گردد.

قبل از درمان کویتیشن چه آمادگی‌هایی لازم است؟

• پیش از انجام کویتیشن صحبت با پزشک برای مشخص شدن میزان بهبودی بسیار مهم می باشد؛

• گرفتن عکس قبل و بعد از درمان برای مشاهده میزان تغییرات در طول درمان بسیار مهم می باشد؛

• مصرف آب کافی پیش از درمان (حداقل یک و نیم لیتر آب)

پس از درمان کویتیشن چه مراقبت‌هایی لازم است؟

• استفاده از مواد غذایی با کالری منفی به مدت چهار روز پس از درمان، برای افزایش سوخت و ساز بدن و دفع چربی های اضافی تحت درمان (مواد غذایی با کالری منفی، موادی حاوی کالری بسیار کم هستند، که بدن برای هضم آنها باید انرژی بیشتری مصرف کند. این مواد عبارتند از کرفس، کلم، خیار، گوجه فرنگی، ریواس، خربزه، انواع توت ها و غیره)؛

• داشتن تحرک و انجام پیاده روی و ورزش به طور مرتب در طول درمان؛

• انجام رژیم غذایی با کربوهیدرات کم و چربی پایین به مدت 2 هفته پس از درمان؛

• اجتناب از ورزش شدید به مدت 2 روز بعد از درمان؛

• نوشیدن آب زیاد در طول درمان برای دفع بهتر چربی ها؛

• مراجعه به پزشک خود درصورت احساس درد شدید.

سوالات متداول کویتیشن

1. آیا این روش با درد همراه است ؟

    خیر در این روش فرد کاملا راحت بوده و به هیچ عنوان احساس درد نخواهد داشت، بنابراین این روش حتی بدون بی حسی انجام می گردد.

 

2. قسمت های تحت درمان کویتیشن کجاست؟

    از این روش جهت درمان سلولیت وچاقی موضعی درنواحی شکم، پهلوها، ران، ساق، بازو و پشت استفاده می گردد. البته باید توجه داشت از روش کویتیشن درناحیه سر، گردن و سینه و نواحی ژنیتال و … نمی توان استفاده کرد.

 

3. عوارض کویتیشن چیست؟

    این روش بدون عوارض جانبی بوده حتی بر اساس آزمایش خون و داده های بالینی بیماران (قبل و بعد از اولتراسوند) هیچ عارضه بالینی خاص و یا عارضه جانبی ناشی از اثرات غیر طبیعی مواد شیمیایی فیزیکی و تغییرات بیولوژیکی دیده نشده است.

 

4. زمان دیده شدن نتیجه کویتیشن چه موقع خواهد بود؟

    نتایج کاهش سایز از جلسه اول قابل مشاهده می باشد. میزان تغییر سایز در افراد مختلف متفاوت است که به  سن، جنس، مقاومت بافت چربی و … بستگی دارد. به طور کلی می توان گفت در صورت رعایت رژیم غذایی مطلوب و فعالیت بدنی در هر جلسه 1 تا 4 سایز (2 تا 8 ساتی متر) در نواحی بزرگ مثل شکم و پهلوها کاهش سایز خواهید داشت.

 

5. مدت ماندگاری اثر کویتیشن چقدر خواهد بود؟

    در هر جلسه کویتیشن، تعدادی از سلول های چربی از بین میروند و چون تکثیر آنها غیر ممکن است، پس از درمان با کویتیشن در صورت موثر بودن روی بدن بیمار می تواند ماندگار و همیشگی باشد. البته در صورت عدم رعایت رژیم غذایی و تحرک پس از درمان حجم چربی ها می تواند دوباره افزایش بیابد.

 

6. آیا این روش دارای FDA می باشد؟

    بله، این روش دارای FDA از سازمان غذا و دارو آمریکا می باشد.

تصاویر قبل و بعد کویتیشن

ارسال دیدگاه
برای استفاده از این بخش باید ابتدا عضو شوید.
در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شوید.