جستجو، بررسی و انتخاب روش درمانی
با آی‌نبض زیباتر شوید!
  • نامشخص
منوی اصلی
منوی کاربری

سلولیت

سلولیت چیست؟

سلولیت ها به چربی های ذخیره شده قلنبه شکل و بی نظمی گفته می شود که معمولا در اطراف لگن، باسن و بالای ران دیده می شوند. سلولیت ها را گاها به عنوان قسمت هایی به شکل "پوست پرتقالی" معرفی می کنند و این نام گذاری به دلیل ظاهر گودالی شکل آن‌ها می باشد.

سلولیت ها در 90 درصد زنان بالغ دیده می شوند، حتی در زنانی که تلاش زیادی برای لاغری و متناسب نگه داشتن اندام خود می کنند. اما سلولیت ها به ندرت در آقایان به وجود می آیند.

دلایل و علت به وجود آمدن سلولیت چیست؟

دلیل این موضوع این است که در خانم ها سلول های چربی در داخل یک کیسه زیر بافت به هم پیوسته پوست واقع شده اند که با گذشت زمان و با تجمع مواد مایع و چربی‌ها و همچنین کاهش گردش خون در یک ناحیه، کیسه های برآمده و به هم فشرده چربی زیر بافت به هم پیوسته پوست ایجاد شده و باعث به وجود آمدن ظاهر پوست پرتقالی شکل در سطح خارجی پوست می گردند.

 

 

همراه با یک رژیم غذایی خوب و ورزش، می توان در مراحل اولیه از تشکیل سلولیت جلوگیری کرد. روش های درمانی بسیار مختلفی در بازار به منظور کاهش ظاهر سلولیت وجود دارد که در ادامه به برخی آن‌ها اشاره می‌شود.

 

• کرم و ژل

یکی از درمان های عمده و گسترده در بازار استفاده از کرم های مخصوص سلولیت می باشد. بسیاری از این کرم‌ها حاوی موادی هستند که روند سوخت و ساز چربی ها را در آزمایشگاه افزایش داده و موثر بوده اند، اما هیچکدام از این کرم ها به صورت عملی تاثیرشان و یا ماندگاری طولانی مدتشان مشخص نشده است.

 

• بادی رپینگ (Body wrapping)

بادی رپینگ روشی است که در آن بخشی از بدن را با ملحفه‌های نفوذ پذیر که آغشته به موادی مختلف مانند عصاره های گیاهی، جلبک دریایی و حتی گل (لجن) هستند، می پوشانند، سپس پوست را ماساژ داده و دوباره در ملحفه می پیچند. ترکیب عرق کردن و فشردن و پیچیدن بدن سبب کاهش ابعاد بدن و لاغری موضعی می شود. دلیل این امر هم کاهش آب و مایعات بدن می باشد بنابراین امری موقتی است. این روش به طور کلی برای افزایش آرامش، نرم شدن پوست و لاغری موضعی موقتی مفید بوده و عکس تفکر عموم برای کاهش سلولیت تاثیری محسوسی ندارد.

 

• ماساژ

ماساژ باعث افزایش گردش خون و بهبود عملکرد لنفاوی (درناژلنفاوی) در بدن، کاهش گرفتگی ها و کشیدگی های عضلانی و همچنین از بین بردن چسبندگی های بافتی می شود. درناژ لنفاوی یک نوع ماساژ خاص است که باعث حذف مایعات انباشته شده و تاثیر کمی در حذف سلولیت ها دارد. مشکل ماساژهای دستی درتکنیک های مختلف و میزان فشار متفاوت درمانگر یا ماساژدهنده می باشد که تقریبا استاندارد سازی آن غیر ممکن است.

 

• قرص های گیاهی

محصولات گیاهی درسال 1990 برای درمان سلولیت معرفی شدند. مواد تشکیل دهنده اصلی در قرص های سلولیت ترکیبی از عصاره های گیاهی و همچنین مواد غیر گیاهی هستند. این محصولات مورد تایید پزشکی نبوده و مواد تشکیل دهنده و اثرات آنها هنوز از نظر علمی ثابت نشده اند.

از روش های بالا معمولا در مراحل اولیه تشکیل سلولیت ها می توان استفاده کرد و نتیجه گرفت. بنابراین اگر چه در حال حاضر هیچ درمان بالینی به اثبات رسیده که به طور دائم موجب حذف چربی و کاهش ظاهر سلولیت شود، وجود ندارد اما روش هایی نیز هستند که امروزه در کلینیک های زیبایی مورد استفاده قرار می گیرند، که روند بهبودی موقت و یا قابل توجهی را شامل می شوند. این روش ها در زیر معرفی شده اند و هرروز بر محبوبیتشان افزوده می شود.

روش‌ها و راه‌های درمان سلولیت چیست؟

جراحی

غیر جراحی

ارسال دیدگاه
برای استفاده از این بخش باید ابتدا عضو شوید.
در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شوید.