جستجو، بررسی و انتخاب روش درمانی
با آی‌نبض زیباتر شوید!
  • نامشخص
منوی اصلی
منوی کاربری

کرایولیپولیز

هر آنچه که باید از کرایولیپولیز بدانید.

کرایولیپولیز یک روش حذف چربی غیر تهاجمی است که در این روش می‌توان با سردکردن چربی های زیر پوست باعث تجزیه شدن و شکستن آنها بدون آسیب رساندن به بافت های اطراف و یا پوست شد. از کرایولیپولیز برای کاهش چربی در مناطق خاصی از بدن مانند شکم و پشت استفاده می کنند. کرایو یک راه حل دایمی برای کاهش چربی نیست، و تنها چربی هایی که وجود دارد را کم می کند. بنابراین از بزرگ شدن سلول های چربی درآینده نمی تواند جلوگیری کند و تنها تاثیرش بر سلول‌های موجود است. شما باید برای حفظ کاهش سایز خود و نتایج درمان با این روش از رژیم غذایی مناسب و تحرک کافی (یا ورزش) برخوردار باشید. این روش بدون نیاز به زمان ریکاوری و بدون عوارض خاص بوده و طول دوره درمان و تجزیه چربی حاصل از آن بین 2 تا4 ماه به طول می انجامد، علاوه بر این نتایج حاصل از این درمان بسیار طبیعی خواهد بود.

جهت اطلاع از هزینه این درمان می توانید به پیج اینستاگرام ما مراجعه کنید و یا در قسمت درخواست مشاوره سایت با ما در ارتباط باشید.

کرایولیپولیز چیست؟

کرایولیپولیز یک روش نسبتا جدید است که با تحریک بدن باعث کاهش طبیعی چربی ها در فرد می شود. این روش به دلیل نداشتن بیهوشی و دوره ریکاوری و همچنین نتایج قابل قبول جایگزین خوبی برای روش های تهاجمی حذف چربی مانند لیپوساکشن می باشد.

باتوجه به آمار انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، تقاضای درمان با این روش هرسال در دنیا رو به گسترش بوده به طوریکه درسال 2015 میلادی یکی از محبوب ترین روش های درمانی زیبایی با رکورد بیش از 400،000 درمان در آمریکا می باشد.

درسال 2008 دکتر دیتر به همراه دکتر اندرسون (Dieter Manstein MD, PhD and R. Rox Anderson) و دیگر دستیارانشان متوجه شدند در یک شرایط کنترل شده، سلول های چربی لایه سوم پوست نسبت به سرما حساس بوده و بیشتر از بافت های اطرافشان تحت تاثیر سرما قرار می گیرند. انجام سرمای طولانی مدت به این لایه ها بدون اینکه به بافت های اطراف صدمه ای وارد شود باعث کاهش تعداد سلول های چربی خواهد شد که این فرآیند با نام " کرایولیز انتخابی " نام گذاری گردید.

کرایولیپولیز یک راه حل دایمی برای از دست دادن چربی نیست به طوریکه تنها سلول‌های چربی موجود را تحت تاثیر قرار داده و سلول های باقی‌مانده که درآینده ممکن است زیاد شوند را هدف نمی‌گیرد. در این صورت شما بایستی مجددا تحت درمان قرار گرفته و برای جلوگیری از رشد این سلول ها ورزش و رژیم غذایی خود را رعایت کنید.

کرایو را می توان با دستگاه‌هایی مانند آراف یا لیزرهای کم توان ترکیب کرده تا نتایج سریع تر و بهتری گرفته شود. امروزه دستگاه‌های ترکیبی این چنینی نیز وجود دارد.

عملکرد کرایولیپولیز‌ به چه شکلی است؟

چربی ها نسبت به انرژی سرما حساس بوده و می شکنند، این اساس کار کرایوتراپی می باشد. از این رو تنها بافت چربی متاثر این انرژی خواهد بود و بافت‌های اطراف تحت تاثیر قرار نخواهند گرفت.

با سرد کردن ناحیه تحت درمان سلول های چربی دچار مرگ کنترل شده (apoptosis) می شوند. هنگامی که این اتفاق می افتد، دیواره سلول های چربی شکسته و چربی های داخل سلول رها می شوند. این چربی های آزاد شده توسط سیستم لنفاوی بدن به مرور زمان و طی هفته های آینده از بدن خارج می گردند. بنابراین پس از درمان و با مرور زمان فرد نتیجه درمان را مشاهده خواهد کرد.

چه کسانی می‌توانند کرایولیپولیز انجام دهند؟

تمامی افرادی که از سلامت عمومی برخوردار باشند می توانند از این روش استفاده کنند. البته برای انجام کرایو شما باید انتظار واقع بینانه داشته باشید و این روش روی افراد خیلی چاق تاثیر گذار نخواهد بود. این روش بسیار بی خطر بوده و برای کسانی که از بیهوشی و روش های جراحی مانند لیپوساکشن میترسند، مناسب است.

نحوه انجام کرایولیپولیز چگونه است؟

پس از مشاوره با پزشک و مشخص شدن ناحیه درمان و هدف شما از این درمان می توان درمان را انجام داد. ابتدا مناطق تحت درمان با ماژیک علامتگذاری شده سپس پنل ایجاد سرما را بر روی پوست و روی نواحی تحت درمان قرار می دهند. با روشن شدن دستگاه، پنل دستگاه ایجاد مکش و سرما برروی پوست شما خواهد کرد. این کار به مدت حدود یک الی دوساعت (بسته به میزان چربی) برای هر ناحیه انجام می گردد و چربی‌ها در این نواحی شکسته می شوند.

با انجام کرایو درناحیه تحت درمان احساس سرمای زیادی خواهید کرد. اما پس از مدتی این حس برطرف شده و شما متوجه دما نمی شوید. درمان با این روش بدون درد بوده و بسیاری از افراد در طول درمان می توانند کتاب بخوانند یا از موبایل خود استفاده کنند.

 

مدت زمان بهبود کرایولیپولیز چقدر است؟

این روش بی خطر بوده و بدون زمان ریکاوری می باشد و اکثر افراد بلافاصله پس از درمان به انجام کارهای خود بازمیگردند.

نتایج درمان کرایولیپولیز چیست؟

شما ممکن است نتایج درمان را بسیار سریع (در طول سه هفته اول) ببینید اما نتایج اصلی درمان بین 1 تا 3 ماه پس از درمان مشاهده خواهد شد. بدن شما سلول های چربی شکسته شده را از طریق متابولیسم بدنتان دفع می کند و اینکار تا بیش از 4-6 ماه پس از درمان ادامه خواهد داشت.

پس از اتمام دوره درمانی اولیه برای رسیدن به کاهش سایز بیشتر می توان پس از 2 الی 4 ماه دوره درمانی را تکرار کرد.

قبل از درمان کرایولیپولیز چه آمادگی‌هایی لازم است؟

• قبل از درمان بسیار مهم است تا میزان تغییر و توقع شما از انجام درمان مشخص شده و با پزشک درمیان گذاشته شود. دقت کنید روش های لاغری غیرتهاجمی، روشی یک‌شبه و بدون مراقبت نیست و توقع زیاد داشتن از این روش ها موجب مشکلات بعدی خواهد شد؛

• عکس قبل و بعد می تواند برای مشاهده میزان تغییر تا مقدار زیادی کمکتان کند؛

• پیدا کردن مرکز با تجربه و مجهز به دستگاه های دارای استاندارد نیز برای گرفتن نتیجه مطلوب حائز اهمیت است.

پس از درمان کرایولیپولیز چه مراقبت‌هایی لازم است؟

مشاوره های پس از درمان توسط پزشک می تواند شامل موارد زیر باشد:

• تجویز مسکن برای کاهش درد ناحیه درمان شده؛

• ماساژ دادن ناحیه درمان شده؛

• انجام ورزش و تحرک به همراه داشتن رژیم غذایی مناسب برای تسریع در کاهش سایز و همچنین ماندگاری اثر درمان بسیار مفید می باشد.

سوالات متداول کرایولیپولیز

1. آیا روش کرایوتراپی با درد همراه است؟

    خیر، این روش بدون درد و بدون نیاز به بی حسی می باشد. تنها با روشن شدن دستگاه شما احساس سرما در پوست خود خواهید کرد که به مرور زمان برطرف خواهد شد.

 

2. موارد درمانی کرایوتراپی چیست؟

    از کرایو برای درمان لاغری موضعی نقاط مختلفی از بدن استفاده می شود. از کرایوتراپی برای کاهش چربی های نواحی شکم، پهلوها، پشت، باسن، ران ها و بازو ها استفاده می گردد.

 

3. آیا نتایج این روش فوری است؟

    نتایج این روش پس از اتمام دوره درمان که معمولا تا سه جلسه می باشدقابل رویت بوده اما برای رسیدن به بیشترین نتیجه باید تا دفع کامل چربی ها توسط سیستم لنفاوی بدن منتظر ماند که معمولا بین 1 تا 3 ماه زمان می برد.

 

4. عوارض کرایوتراپی چیست؟

    این روش بدون خطر و عوارض جانبی خاصی می باشد. کرایوتراپی روشی غیرتهاجمی و بدون زخم باز بوده، بنابراین خطر عفونت وجود ندارد. با این حال برخی از بیماران ممکن است دچار قرمزی، بی حسی، درد، کبودی، سوزن سوزن شدن، تورم یا ناراحتی در ناحیه تحت درمان کنند که دلیلش وجود مکش و سرمای تولیدی دستگاه است. این عوارض موقتی بوده و پس از چند ساعت از بین می روند.

 

5. ماندگاری آن چقدر است؟

    ماندگاری این روش مانند همه روش های دیگر غیرتهاجمی دائمی نیست و فرد نیاز به مراقبت پس از درمان دارد. درصورتی که فرد نحوه رفتار زندگی خود را اصلاح نکند احتمال بازگشت چربی‌ها وجود خواهد داشت. بنابراین پس از درمان و در حین دوره درمان انجام ورزش و رژیم غذایی، برای سرعت بخشیدن به درمان و ماندگاری نتایج آن بسیار اهمیت دارد.

 

6. آیا این روش FDA دارد؟

    بله این روش مورد تایید سازمان غذا و دارو امریکا (FDA) می باشد. البته دستگاه‌های مورد استفاده در کلینیک ها نیز باید مورد تایید باشند بنابراین برای انتخاب مرکز درمانی خود دقت فرمایید.

تصاویر قبل و بعد کرایولیپولیز

ارسال دیدگاه
برای استفاده از این بخش باید ابتدا عضو شوید.
در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شوید.