جستجو، بررسی و انتخاب روش درمانی
با آی‌نبض زیباتر شوید!
  • نامشخص
منوی اصلی
منوی کاربری

لیفت صورت و گردن

هر آنچه که باید از لیفت صورت و گردن بدانید.

جراحی زیبایی صورت که با نام های کشیدن صورت (face Lift) یا (rhytidectomy) نیز شناخته می شود، با هدف کمک به جوانسازی و سفت کردن عضلات صورت و گردن و حذف کردن چربی ها و پوست های اضافی صورت انجام می گیرد. بهترین افراد برای انجام لیفت صورت کسانی هستند که دارای پوست صورت شل بوده که هنوز هم کمی خاصیت الاستیسته دارد و ساختار استخوان های صورت به خوبی وجود داشته باشد. این درمان برای افراد با رنج سنی ۴۰-۵۰-۶۰ بسیار مناسب است اما امروزه انجام این روش برای افراد با سن و سال ۷۰-۸۰ سال نیز با موفقیت انجام می گیرد. این روش معمولا تحت بی هوشی عمومی انجام می گیرد با این وجود با بی حسی موضعی و با تزریق آرام بخش نیز در بعضی موارد انجام می‌شود و شما در طول درمان بیدار خواهید بود و احساس درد بسیار کمی خواهید داشت. بیشتر مردم پس از ۱۰ تا ۱۴ روز پس از انجام جراحی به سراغ کارهای روزمره خود باز می گردند.

جهت انجام این درمان و اطلاع از هزینه دقیق آن از قسمت درخواست مشاوره سایت با ما در ارتباط باشید.

لیفت صورت و گردن چیست؟

شاید برای شما جالب باشد که بدانید بیش از یک قرن است که پزشکان جراحی لیفت صورت را انجام می دهند! که از این روش برای زیبایی به صورت مخفیانه استفاده میشده است. با این حال از سال ۱۹۶۰ میلادی به بعد جراحی لیفت صورت برای زیبایی و مد توسط جراحان پلاستیک و در بیمارستان‌ها انجام می‌شود.

در روش های ابتدایی این جراحی پس از لیفت صورت، برای بهبود افتادگی ها و پیری گردن مجددا جراحی لیفت گردن نیز انجام می شد اما امروزه در روش های جدید جراحی لیفت صورت، هردو این عمل‌ها با هم انجام می گردد. تحولات و اصلاحات دیگری نیز در این زمینه انجام گردیده است که شامل برش های مختلف، تکنیک های مختلف بخیه زدن که همه این‌ها برای جلوگیری از ایجاد ظاهری مصنوعی ایجاد شده اند. امروزه جراحی پلاستیک به قدری پیشرفت کرده است که بیماران پس از جراحی از چهره بسیار طبیعی برخوردار اند.

در سال ۱۹۷۰ میلادی پزشکی سوئدی به نام Tord Skoog، با ایجاد تغییراتی در جراحی صورت، آغاز تغییرات اساسی در این زمینه را شروع کرد . وی اعتقاد داشت می توان با انجام جراحی و کشیدن صورت و گردن به صورت همزمان نتایج طبیعی تر و طولانی مدت تری را ایجاد و پوست های اضافی را برش زده و جدا کرد، این روش به عنوان S.M.A.S. در لیفت صورت شناخته می شود.

در اواخر سال ۱۹۷۰ میلادی برخی پزشکان شروع به استفاده از لیپوپلاستی (لیپوساکشن) در نواحی زیر چانه و خط فک برای اصلاح این نواحی صورت کردند. پزشکان همچنین از این روش در جراحی پلاستیک صورت در نواحی که مورد نیاز بود استفاده می کردند.

لیفت صورت به روش S.M.A.S امروزه یکی از رایج ترین روش های جراحی پلاستیک صورت می باشد. اگرچه روش های دیگری نیز وجود دارند که توسعه یافته اند و در بین پزشکان طرفداران خود را دارند، با این حال این روش را بسیاری از جراحان به عنوان روش ایده آل برای لیفت صورت برگزیده اند. بهترین کاندیداها برای لیفت صورت نیز افراد دارای پوست شل و افتاده که پوستشان هنوز هم کمی خاصیت الاستیسیته داشته و از استخوان بندی صورت خوبی نیز برخوردار هستند، می باشند.

معمولا جراحی لیفت صورت برای بیماران ۵۰،۴۰ و یا ۶۰ ساله جوبدهی بسیار خوبی دارد ولی امروزه بیماران با سن ۷۰ و یا ۸۰ سال نیز با موفقیت این جراحی را انجام می دهند.

براساس آمار جراحان پلاستیک امریکا بیش از ۱۲۷،۰۰۰ جراحی لیفت صورت در سال ۲۰۱۵ برای از بین بردن چین و چروک های اطراف گونه و گردن و کاهش ظاهر افتادگی و شلی پوست در این نواحی صورت گرفته است.

چه کسانی می‌توانند لیفت صورت و گردن انجام دهند؟

برای انجام این روش شما باید از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشید. انتظارات شما از نتایج جراحی باید واقع بینانه بوده که برای اینکار می توانید از نظرات پزشک خود کمک بگیرید.

اگر مستعد ابتلا به کلویید (قرمزی والتهاب)، زخم پس از جراحی هستید، توصیه می شود برای اینکه اثرات برش ها مشخص نشود از انجام این روش خودداری کنید.

 

نحوه انجام لیفت صورت و گردن چگونه است؟

انجام این روش باید زیر نظر جراح پلاستیک و در مراکز جراحی و یا بیمارستانها صورت گیرد. شما باید قبل از عمل انتظاراتتان را به پزشک خود توضیح داده تا نتیجه دلخواه خود را پس از درمان کسب کنید. یکی از پیشنهادات کاربردی برای این امر، گرفتن عکس های قبل و بعد عمل برای مشاهده نتایج می باشد.

همچنین قبل از درمان باید سوابق پزشکی خود را با پزشکتان درمیان بگذارید، جراح قبل از عمل توصیه هایی به شما خواهد کرد. ممکن است این جراحی برای شما مناسب باشد و یا نیاز به چندین جراحی برای شما وجود داشته باشد.

پس از بررسی موارد فوق و انتخاب شما برای این درمان، در روز جراحی مراحل زیر اتفاق می افتد:

 

مرحله اول – بیهوشی:

    جراحی کشیدن صورت معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد. با این حال می توان این روش را با بی حسی موضعی و آرام بخش نیز انجام داد. البته کمی درد و احساس ناراحتی نیز در این حالت حس خواهد شد.

 

مرحله دوم – درمان:

    جراحی کشیدن صورت بین ۳ تا ۵ ساعت زمان خواهد برد. در صورتی که برای لیفت صورت و گردن به زمان بیشتری نیاز باشد، پزشک جراحی را در دو جلسه جداگانه انجام خواهد داد.

اگرچه تغییراتی زیادی در جراحی لیفت صورت وجود دارد، با این حال به طور کلی یک برش از ناحیه رویش مو در نزدیکی شقیقه ها زده شده وتا دور گوش ها و پشت آن ادامه پیدا می کند و در نهایت در ناحیه خط مو برش به پایان می رسد. این برش ها به جراح برای کشیدن و تنگ تر کردن پوست کمک می کنند و تمامی این اعمال از این نواحی صورت می گیرد. با کشیدن پوست و قرارگرفتن پوست در ناحیه جدید خود روی بافت صورت چربی های اضافی توسط جراح برداشته شده و صورت فرم دهی می گردد.

 همچنین در برخی موارد بافت های عمیق تر برای جوانسازی و فرم دهی مناسب نیاز به اصلاح و تغییراتی دارند. با یک برش کوچک زیر چانه می توان چربی های اضافی و شل شده را خارج کرد (اینکار می تواند توسط لیپوساکشن انجام گیرد). برش ها معمولا توسط بخیه بر روی پوست و یا گیره های فلزی بر روی استخوان بسته می شوند. سپس به وسیله پانسمان کل ناحیه برش خورده پوشیده می شود. گاهی اوقات با کار گذاشتن لوله هایی زیر پوست باعث کاهش تورم و التهاب می شوند.

در برخی موارد جراحی بدون زخم ها و اسکارهای خارجی می باشد. در این روش که با استفاده از اندوسکوپ (لوله باریک که یک دوربین در نوک آن قرار دارد) انجام می گیرد. با ورود اندوسکوپ از دهان یا نواحی شقیقه ها به زیر بافت و مشاهده تصاویر بر روی نمایشگر، جراحی انجام می گیرد بدون اینکه زخمی پس از جراحی قابل مشاهده گردد. این روش برای بیمارانی است که دارای افتادگی گونه، خطوط عمیق صورت و نازولیبیال، لب های نازک و رو به پایین دارند، بسیار مناسب می باشد.

در صورتی که می خواهید نتایج پس از جراحی پلاستیک خود را قبل از جراحی ببینید، یک روش تقریبی برای مشاهده این نتایج وجود دارد. به طوری که با قراردادن انگشتانتان در اطراف لب ها پوستتان را به سمت بالا و بیرون بکشید و تغییرات صورت خود را مشاهده کنید.

مدت زمان بهبود لیفت صورت و گردن چقدر است؟

بسته به مدت زمان جراحی شما ممکن است بین چند ساعت تا چند روز در بیمارستان بستری شده و سپس مرخص گردید. بیشتر افراد پس از ۱۰ تا ۱۴ روز استراحت به کارهای روزمره خود بازگشته اند. با این حال حدود ۲-۳ ماه زمان می برد تا صورت از نظر بافت، حالات و کشیدگی به حالت عادی باز گردد.

نتایج درمان لیفت صورت و گردن چیست؟

امروزه جراحی های زیبایی صورت زیادی با موفقیت انجام می گیرد. با این حال باید بدانید نتایج این درمان باعث رفع افتادگی ابرو، پلک ها، رفع خطوط پیشانی و حذف خطوط دور دهان نخواهد شد و صرفا باعث ایجاد کشیدگی و رفع افتادگی ها در نواحی صورت و گردن می گردد. نتایج جراحی پلاستیک قابل مقایسه با سایر روش های غیرتهاجمی لیفت صورت نخواهد بود و انجام روش های غیر تهاجمی و نتایج آن می تواند انجام زمان جراحی پلاستیک را به عقب بیاندازد. این روش مانع از پیر شدن پوست شما نخواهد شد.

در طول چند هفته اول پس از جراحی کمی احساس بی حسی در صورت فرد دیده می شود. با افزایش سن دوباره پوست شما شروع به پیری و افتادن می کند. عواملی مانند ساختار استخوانی صورت، نوع پوست، میزان قرارگرفتن در معرض خورشید، وراثت و نحوه زندگی فرد می تواند در سرعت افزایش سن و مدت ماندگاری نتایج جراحی پلاستیک موثر باشد. به طور کلی هرچه جوان تر باشید نتایج جراحی مدت بیشتری ماندگاری دارد. به عنوان مثال برای افراد ۴۰ ساله حدود ۱۰ سال و برای افراد ۶۰ ساله بین ۵-۷ سال ماندگاری نتایج جراحی پیش بینی می گردد.

قبل از درمان لیفت صورت و گردن چه آمادگی‌هایی لازم است؟

برای انجام این درمان باید از سلامت عمومی خوب برخوردار باشید. همچنین این درمان زیر نظر جراح پلاستیک و در بیمارستان یا مراکز جراحی محدود انجام خواهد شد. بنابراین انتخاب پزشک با تجربه و مرکز درمانی مناسب اهمیت دارد. نکات زیر قبل از انجام جراحی لیفت صورت پیشنهاد می‌گردد.

• انجام آزمایش های لازم قبل از جراحی؛

• اجتناب از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهاب، مکمل های گیاهی به مدت حداقل ۲ هفته قبل و بعداز درمان چرا که باعث خونریزی و تورم می شوند؛

• اجتناب از کشیدن سیگار به مدت حداقل ۲ هفته قبل و بعد از جراحی؛

• ممکن است برخی محصولات پوستی قبل از درمان برای مصرف فرد توسط پزشک توصیه شوند؛

• گرفتن عکس های قبل و بعد از جراحی برای مشاهده نتایج درمان توصیه می گردد.

پس از درمان لیفت صورت و گردن چه مراقبت‌هایی لازم است؟

مراجعه مرتب به پزشک معالج پس از درمان برای مشاهده روند بهبودی اهمیت دارد. و توصیه های زیر انجام میگیرد:

• حتما برای بازگشت به خانه همراه داشته باشید و تا حداقل ۲۴ ساعت پس از جراحی فردی را برای مراقبت از خود داشته باشید؛

• برای کاهش تورم در هنگام خواب مراقب سر خود باشید تا به سمت بالا باشد و از چرخیدن آن جلوگیری گردد؛

• در صورت لزوم می توان از مسکن ها برای کاهش درد استفاده کرد؛

• در صورتی که بخیه ها جذبی نباشد پس از یک هفته باید به پزشک برای کشیدن بخیه ها مراجعه شود؛

• از انجام ورزش های شدید به مدت حداقل ۲ هفته پس از جراحی اجتناب کنید. پزشک به شما زمان بازگشت به فعالیت های عادی تان را خواهد گفت؛

• در صورت مشاهده هرگونه عفونت، خونریزی ویا درد ناگهانی حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

سوالات متداول لیفت صورت و گردن

1. آیا جراحی پلاستیک صورت با بی هوشی انجام می گیرد؟

    بله، جراحی کشیدن صورت معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد. با این حال می توان این روش را با بی حسی موضعی و آرام بخش نیز انجام داد. البته کمی درد و احساس ناراحتی نیز در این حالت حس خواهد شد.

 

2. موارد درمانی و سن مورد نیاز برای انجام جراحی لیفت صورت چیست؟

    این عمل، صورت را ۵ تا ۱۰ سال جوانتر نشان میدهد. لیفتینگ (کشش پوست صورت) معمولاً در افراد بالای ۴۰ ساله انجام میشود. در این عمل از طریق کشیدن پوست صورت و بافت زیر آن چروک پوستی کاهش مییابد. لیفتینگ صورت را هم می توان با سایر اعمال زیبایی مثل لیفتینگ گردن، بلفاروپلاستی (کشیدن پوست پلک ها)، لیفتینگ ابرو و پیشانی به طور همزمان انجام داد. سن متقاضی، جنس پوست وی، میزان کشیدن پوست و عضلات زیر پوست همگی بر نتیجه عمل موثرند.

 

3. عوارض لیفت صورت چیست؟

    احساس درد و ناراحتی تا پس از چند روز از جراحی ممکن است ادامه داشته باشد. تورم صورت نیز بین ۲۴-۴۸ ساعت پس از جراحی ادامه دارد و ممکن است چند هفته طول بکشد تا تمام دردها از بین برود.

بیشتر ناراحتی ها پس از دو هفته از بین می رود. احساس بی حسی در نواحی صورت ممکن است ایجاد گردد که پس از چند هفته از بین می رود.

مانند هر جراحی دیگر عمل کشیدن صورت نیز ممکن است عوارضی مانند اثرات بیهوشی، عفونت، هماتوم (جمع شدن خون زیر پوست)، آسیب های عصبی و عدم تقارن صورت پس از جراحی وجود داشته باشد.

به دلیل کاهش خونرسانی به فولیکولهای مو و یا آسیب دیدگی مستقیم آنها در محل برش، ریزش موقتی در این مناطق مشاهده شده که پس از مدتی به حالت عادی خود باز می گردد و موها دوباره رشد می کنند.

 

4. آیا نتایج لیفت صورت دائمی است و برگشتی ندارد؟

    به علت تفاوت های فردی، هیچگاه افراد مختلف نتایج یکسانی از این عمل به دست نمی‌آورند.  نتایج این عمل دائمی نیست و با افزایش سن و اثرات جاذبه، ممکن است نیاز به تکرار این عمل باشد. در اکثر بیماران حداقل تا ۸ تا ۱۰ سال بعد، نیاز به تکرار عمل احساس نمی‌گردد.

تصاویر قبل و بعد لیفت صورت و گردن

ارسال دیدگاه
برای استفاده از این بخش باید ابتدا عضو شوید.
در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شوید.
محمد
2018-11-03
بسیار عالی