جستجو، بررسی و انتخاب روش درمانی
با آی‌نبض زیباتر شوید!
  • نامشخص
منوی اصلی
منوی کاربری

ریزش مو

ریزش مو چیست؟

ریزش مو(Hair loss)

درهرتارمو، با اتمام چرخه رشد فعلی، چرخه رشد بعدی شروع می شود و یک تارموی تازه از فولیکول مو شروع به رشد کرده و تار موی قبلی را به بیرون از پوست می راند. بدین ترتیب ریزش مو رخ می دهد. ریزش متوسط روزانه 100 الی 150 تار مو درافراد بالغ وحدود 50 الی 70 تارمو در کودکان، طبیعی تلقی می شود. این ریزش مو، همان ریزشی است که در هنگام دوش گرفتن و برس زدن موها مشاهده می شود. موهایی که بدین ترتیب ریخته می شوند، مجددا با موهای جدید جایگزین خواهندشد، بطور کلی ریزش بیشتر از ده الی پانزده درصد موهای یک فرد یعنی، قرارگرفتن بیشتر از ده الی پانزده درصد موهای یک فرد دراواخر فاز تلوژن و اوایل فاز آناژن، بیانگر ریزش موی منتشر شده در فرد است.

 

 

 

دلایل و علت به وجود آمدن ریزش مو چیست؟

آلوپسی آندروژنتیک (androgenetic alopecia):

ریزش موی مردانه تحت اثر آلوپسی آندروژنتیک (androgenetic alopecia)، به عنوان شایع ترین علت ریزش مو در مردان شناخته می شود. این حالت معمولا از هردو طرف شقیقه ها شروع شده وبه سمت انتهای سر رشد می کند.(مانند الگوهای کچلی مرسوم در آقایان)

امروزه اثرات هورمونی، به نام دی هیدروتستوسترون (DHT)، به عنوان عامل اصلی ریزش مو به صورت ژنتیکی در آقایان شناخته می شود. کچلی های آقایان دلیل وجود این هورمون به همراه آنزیم هایی در ژنتیک فرد می باشد. بنابراین کسانی که از لحاظ ژنتیکی بیشتر مستعد ریزش مو می باشند، حتی در سنین جوانی نیز دچار ریزش مو و کچلی می شوند.

این ریزش موی مرسوم درآقایان حتی در خانم ها نیز می تواند رخ دهد که البته بسیار نادر است. در خانم ها بیشتر ریزش مو به صورت نازک شدن موها درتمام یا بخشی از سر و درنتیجه ریختن موها دیده می شود. این می تواند به دلایل مختلفی مانند، استرس یا شوک روحی(trauma)، اختلالات هورمونی، رژیم های غذایی بیش از حد، داشتن بیماری خاص و یا استفاده از داروهای شیمیایی خاص و... اتفاق بیوفتد.

بسیاری از خانم ها به مدت 2 هفته تا 3 ماه پس از زایمان دچار ریزش مو می شوند. این یک رویداد فیزیولوژیک طبیعی بوده و مو دوباره رشد خواهد کرد.

 

آلوپسیا آرتا(Alopecia areata):

یک نوع اختلال شایع است که در آن رشد مو به طور ناگهانی در بعضی نقاط متوقف شده و می تواند در خانم ها وآقایان اتفاق بیوفتد. این اتفاق معمولا بر روی سر(ویا ریش آقایان) دیده می شود و ممکن است چند ناحیه همزمان باهم کچل گردند.

پیش‌بینی بسیار سخت می باشد اما معمولا در دو سوم افراد مبتلا به کچلی موضعی، این مشکل پس از چند هفته رفع شده و رشد مجدد موها انجام می گردد. بنابراین بهتراست قبل از شروع درمان با پزشک خود مشورت نمایید.

روش‌ها و راه‌های درمان ریزش مو چیست؟

بیست سال پیش برای درمان این مشکلات از روش های غیر جراحی و یا کلاه گیس و موی مصنوعی استفاده می کردند. اما امروز روش های پیچیده تری برای پر کردن این قسمت ها وجود دارد. مانند اکستنشن مو، مو بافی و پروتزهای مو، که در آن مو مصنوعی به مو یا پوست سر موجود اضافه میشود. روش های درمانی رایج به صورت غیر جراحی و جراحی در کلینیک ها وجود دارد که در ذیل قرار داده شده است:

 

روش های غیرجراحی

1. استفاده از داروهای ضد ریزش مو

2. لیزر درمانی (لیزرهای کم توان)

 

روش های جراحی

1. جراحی کاهش منطقه طاسی(scalp reduction)

در این روش توسط برش جراحی، وسعت منطقه طاسی را کاهش می دهند.

2. جراحی پیوند قسمتی از پوست سر(scalp flap surgery)

در این روش قسمتی از پوست حاوی مو را از ناحیه ای از سر به ناحیه مورد نظر پیوند می زنند. این روش بعلت ایجاد نمای نا زیبا و غیر عادی و نیز عوارض جانبی شدیدی مثل نکروز و احتمال گذاشتن اسکار، فقط در موارد خاص انجام می شود.

جراحی

غیر جراحی

ارسال دیدگاه
برای استفاده از این بخش باید ابتدا عضو شوید.
در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شوید.