جستجو، بررسی و انتخاب روش درمانی
با آی‌نبض زیباتر شوید!
  • نامشخص
منوی اصلی
منوی کاربری

کاشت مو

هر آنچه که باید از کاشت مو بدانید.

 در سال های اخیر تکنیک های جراحی  کاشت مو بسیار گسترش یافته اند. در حال حاضر پیوند مو به طور فزاینده ای کوچک و اصلاح شده، به طوری که از ۱۵ و ۲۵ گرافت به دقت یک یا دو گرافت مو برای پیوند تبدیل شده است. تکنیک های پیوند مدرن انجام شده توسط یک دکتر ماهر می تواند سبب نتایج کاملا طبیعی (که اغلب غیر قابل تشخیص از موهای معمولی هستند) شود.

کاشت مو را می توان به طور ساده به فرآیند برداشت مو از بانک مو (معمولا پشت سر) برای کاشت آنها بر روی نقاط دلخواه تعریف کرد. بانک مو انتخاب شده برای برداشت باید از قسمت مناسبی از پوست که دارای موهای ضخیم است انتخاب گردد. جمع آوری گرافت های ریز مو (معمولا یک یا دو گرافت) از بانک مو توسط یک تیم آموزش دیده (تکنسین کاشت) انجام می گیرد. این گرافت های آماده شده در شکاف های بسیار ریزی بر روی کف سر فرد که بی حس شده، کاشته می شود.

 فرایند کاشت مو ممکن است ساعت ها به طول انجامد وبسته به میزان از دست دادن موی فرد، درجه اصلاح مورد نیاز و نوع روش کاشت مو ممکن است متغیر باشد. با توجه به نیاز فرد و تشخیص دکتر متخصص ممکن است نیاز به چندین جلسه برای کسب نتیجه مطلوب داشته باشید. اغلب کاشت موهای موفق به زمانی بین ۱ تا ۲ سال برای کاشت و ترمیم نیاز دارند.

جهت انجام این درمان و اطلاع از هزینه دقیق آن از قسمت درخواست مشاوره سایت با ما در ارتباط باشید.

کاشت مو چیست؟

 اولین کاشت مو در تاریخ ۱۹۳۰ میلادی توسط یک دکتر ژاپنی به نام Okuda  برای ترمیم مژه و ابرو بیماری که دچار زخم شده بود انجام گرفت. با این حال، کاشت مو به طور گسترده پس از دکتر نورمن(Dr Norman Orentreich) در سال ۱۹۵۹ میلادی گسترش یافت وجراحی پیوند مو (HSR) متولد گردید.

اولین تلاش برای ترمیم موهای از بین رفته، براساس انتقال موهای ناحیه ی پس سر به ناحیه ی جلوی سر شکل گرفت و محققین متوجه شدند که این موهای کاشته شده دیگر دچار ریزش نمی شوند. دلیل بروز این پدیده بعدها کشف شد و اثبات گردید که موهای  ناحیه ی پس سر فاقد گیرنده های هورمون مردانه هستند و هورمون مردانه (آندروژن – Androgène) هیچ گاه بر این ناحیه اثری نمی کند. از سوی دیگر مطالعات و تجربیات نشان دادند که خصوصیات ناحیه ی دهنده (یا پس سر) از قبیل ماندگاری، رنگ و جنس موها به ناحیه ی گیرنده (جلوی سر) منتقل می شوند و موهائی که در این ناحیه کاشته می شوند، دیگر دچار ریزش کامل نخواهند شد.

 نخستین پیوند های انجام شده براساس برداشت توده هائی کوچک از موی پس سر با وسایلی برنده و مدور موسوم به “پانچ” شکل گرفتند که گرچه موهای کاشته شده با این روش رشد می کردند، ولی چون هر یک از این پیوندها حدود ۱۵ تا ۲۰ تار مو را در بر می گرفت، نمای ظاهری ناحیه ی کاشته شده شبیه جارو یا مسواک بود! این شکل غیرعادی موهای کاشته شده باعث شد که تکنیک های جدیدتری به نام مینی گرافت و میکروگرافت شکل بگیرند و وارد حوزه ی کاشت مو گردند.

حجم گرافت ها (یا همان واحدهای موئی که از ناحیه ی دهنده جدا شده و در ناحیه ی گیرنده کاشته می شوند) در روش مینی گرافت حدود ۴ تا ۱۰ تار مو بوده و در روش میکروگرافت به حدود ۱ تا ۳ تارمو می رسد. روش میکروگرافت به سرعت مورد پذیرش متخصصین و جراحان موی جهان قرار گرفت و امروزه همه ی اعمال جراحی پیوند مو به این روش (میکرو گرافت) انجام می گردند.

 

عملکرد کاشت مو‌ به چه شکلی است؟

 هر عدد از فولیکول های سر انسان پیش از تولد به صورت ژنتیکی برنامه ریزی شده که آیا نسبت به هورمن مردانه دی هیدروتستوسترون (Dihydrotestosterone – DHT) که با مرور زمان باعث پژمرده شدن و از بین رفتن فولیکول می گردد، حساس باشد و یا اینکه به این هورمون حساس نبوده و به رشد خود در طول عمر انسان ادامه دهد.  فولیکول های مادام العمر در تمامی مردان وجود دارند که معمولا در یک منطقه به شکل نعل اسب در پشت و دور سر متمرکز شده اند. این پاسخ سوالی است که چرا بسیاری از مردان تنها موهای خود را از بالای سر خود و نه از دور و پشت سر از دست می دهند.

برای کاشت مو، گرافت های مو ازقسمت نعلی شکل که دارای موهای مادام العمر بوده برداشت شده و به قسمتی که  فرد موهای خود را از دست داده، منتقل می شود. این گرافت های مادام العمر در محل جدید به رشد طبیعی خود ادامه داده و دیگر دچار ریزش نمی شوند. در شکل گرافت های مو نشان داده شده اند.

چه کسانی می‌توانند کاشت مو انجام دهند؟

 به طور کلی تمامی افرادی که از ریزش مو ژنتیکی رنج می برند و بانک مو مناسبی برای کاشت دارند می توانند واجد شرایط لازم برای عمل کاشت مو باشند (نظر پزشک متخصص برای واجد شرایط بودن شما بسیار اهمیت دارد).

همچنین دقت شود افرادی که مبتلا به دیابت یا فشار خون بالا هستند قبل از عمل بایستی بیماری آنها کنترل شده باشد، همچنین بیماری های عفونی و مشکلات پوستی نیز قبل از عمل باید درمان شوند.

نحوه انجام کاشت مو چگونه است؟

 امروزه کاشت مو به روش های مختلفی انجام می گردد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را داشته که بسته به شرایط بیمار و نظر پزشک، روش مناسب برای درمان فرد انتخاب می گردد.

الف- روش FUT

در این روش با برش جراحی یک برش یا استریپ با ابعاد متناسب با شرایط بیمار و تعداد موهائی که به طور تخمینی برای پوشش دادن ناحیه ی طاسی مورد نیاز است، از ناحیه ی پشت سر برداشته و به زیر میکروسکپ های مخصوص منتقل شده و به دقت به قطعات بسیار ریزی که حاوی فولیکول ها (پیاز مو) یک تا سه تار موئی هستند، تقسیم می شوند. پس از آن گرافت ها به ناحیه ی گیرنده، منتقل شده و در سوراخ هائی که قبلاً به دقت در این ناحیه طراحی شده اند، قرار داده می شوند.

  • مزایا 

• سریع بودن کار و امکان کاشت مو در یک جلسه؛

• امکان ایجاد تراکم مناسب در افراد با درجات بالای طاسی؛

• احتمال بالای پایداری پیوندها.

 

  • معایب

• ایجاد برشی بزرگ در ناحیه ی پشت سر که احتمال باقی ماندن اسکار یا جوشگاه در آن قسمت وجود دارد؛

• کاسته شدن حجم بانک مو (به نحوی که در مراحل بعدی کاشت بیش از یک و یا حداکثر دوبار دیگر نمی توان از بانک موی فرد برای ایجاد تراکم استفاده کرد)؛

• وجود خونریزی؛

• محدودیت انجام آن در کسانی که پوست سرشان قابلیت متسع شدن را ندارد یا در مراحل اولیه ی ریزش مو قرار دارند؛

• وجود عوارض پس از جراحی از قبیل تورم سر و صورت، درد و باقی ماندن اسکار.

 

ب- روش FIT

در این روش به کمک ابزاری به نام پانچ که قطری حدود یک میلی متر دارد و با حالت دورانی وارد پوست ناحیه ی برداشت می شود، واحدهای مو یکی پس از دیگری از ناحیه ی پشت سر خارج شده و پس از جمع آوری گرافت ها، آن ها به ناحیه ی گیرنده، منتقل شده و در سوراخ هائی که قبلاً به دقت در این ناحیه طراحی شده اند، قرار داده می شوند. این روش در اکثریت قریب به اتفاق موارد توسط تکنسین های آموزش دیده و به روش دستی و با دقت بالا انجام می شود ولی موتورهای مخصوصی نیز وجود دارند که با دور بالا و سرعت زیاد می توانند گرافت ها را استخراج کنند که به دلیل تیز بودن و احتمال آسیب رساندن به عمق فولیکول مو کاربرد وسیعی در این حوزه نیافته اند.

  • مزایا 

• امکان برداشت موهای بیشتر در جلسات متعدد و متوالی؛

• امکان انجام در افرادی که به دلایلی از قبیل عدم تمایل به انجام جراحی، داشتن اسکار (جوشگاه) و یا کم بودن مساحت منطقه ی دهنده ی پیوند در اثر عمل FUT قبلی نمی توانند آن را انجام دهند؛

• امکان انجام آن در اشخاصی که تراکم موی ناحیه دهنده ی پیوند اندک دارند؛

• خونریزی بسیار کم،

• عدم نیاز به پانسمان و مراقبت اختصاصی از زخم؛

• عدم باقی ماندن اسکار.

 

  • معایب

طولانی بودن زمان انجام آن،

• احتمال آسیب رسیدن به ناحیه ی زاینده ی ریشه ی مو در حین برداشت با پانچ،

• محدودیت تعداد برداشت در یک جلسه و کاهش زمان حیات پیوندها در اثر طولانی بودن روند کار.

گفتنی است که برخی پزشکان از روش ترکیبی FIT و FUT برای پیوند مو استفاده می کنند.

 

پ- روش BHT

در این روش از موهای مناطقی مانند جلوی سینه یا ریش یا کمر با تکنیک FIT برداشته شده و به سر منتقل می شوند. چون تراکم موها در واحد سطح در این مناطق کمتر از سر بوده و شکل و خصوصیات مو نیز متفاوت از موی سر است، معمولاً نتایج این پیوند از نظر زیبائی چندان رضایت بخش نبوده و اغلب متخصصین این رشته تمایلی به انجام آن ندارند.

 

ت- روش SAFER

روش جدیدتری که از سال ۲۰۰۹ تحولی تازه در شیوه های کاشت مو ایجاد کرد، روش Automatic Follicular Unit Extraction می باشد که برای نخستین بار در فرانسه انجام شد و با اختراع دستگاهی پیشرفته برای برداشت و کاشت مو استفاده از تکنیک مکش یا ساکشن را برای استخراج فولیکول های مو را امکان پذیر نمود.

 در تکنیک جدید که به نام SAFER معروف است، با استفاده از دستگاه فولیکول های مو به همان روش FIT ولی باسرعت بالا و بدون دخالت دست یکی پس از دیگری از ناحیه ی دهنده استخراج می شوند. البته از این روش استقبال کمتری نسبت به روش های مرسوم انجام گرفته است و در ایران تنها چند پزشک از این روش استفاده می کنند.

مدت زمان بهبود کاشت مو چقدر است؟

 شما نیاز به یک روز مرخصی برای بعد از عمل کاشت خود دارید. برخی از بیماران تصمیم به گرفتن روز استراحت بیشتر برای فرایند بهبود خود می گیرند، به خصوص اگر مناطق پیوند بزرگتر باشد که ممکن است باعث  بروز تورم  شود.

نتایج درمان کاشت مو چیست؟

• موفقیت و میزان پوشش مو در ناحیه تحت درمان بستگی به مقدار سالم ماندن فولیکول های مو پس از پیوند دارد.

• بعضی اوقات موی کاشته شده ازبین می رود ولی موی جدید جای آن رشد خواهد کرد.

• ممکن است فرد برای رسیدن به حجم مو دلخواه خود نیاز به چندین عمل کاشت داشته باشد.

• زمان ریکاوری و بهبود بین جراحی ها معمولا چند ماه به طول می انجامد.

• نتیجه نهایی عمل پس از ۹ ماه تا یکسال از زمان کاشت نمایان می شود.

قبل از درمان کاشت مو چه آمادگی‌هایی لازم است؟

 انتخاب مراکز و پزشک متخصص و با تجربه برای کاشت مو بسیار مهم می باشد. همچنین پزشک با بررسی سوابق پزشکی بیمار، راجع به نتیجه عمل و خطرات آن و انتظارات شما توضیحاتی خواهد داد.

برای انجام عمل کاشت مو باید به نکات زیر دقت کرد:

• اجتناب از سیگار کشیدن دو هفته قبل از عمل جراحی؛

• داشتن همراه در روز انجام کاشت، چرا که عمل سرپایی بوده و پس از آن برای رسیدن به منزل بایستی از انجام رانندگی توسط خود فرد اجتناب کرد؛

• برای استراحت ۲ -۳ روزه پس از عمل برنامه ریزی کنید.

پس از درمان کاشت مو چه مراقبت‌هایی لازم است؟

 پس از عمل انجام توصیه های پزشک معالج برای جلوگیری از به وجود آمدن عوارض و گرفتن بهترین نتیجه بسیار مهم است. برخی ازاین  توصیه ها شامل موارد زیر می باشد:

• استفاده از مسکن های ضعیف بعد از عمل؛

• شامپو کردن پوست سر به آرامی ۲-۳ روز پس از کاشت؛

• استفاده از پماد آنتی بیوتیک برای کاهش عفونت در صورت نیاز؛

• کشیدن بخیه ها ۵-۷ روز پس از کاشت؛

• درصورت مشاهده عفونت ویا درد شدید به پزشک معالج خود اطلاع دهید.

سوالات متداول کاشت مو

1. آیا کاشت مو با بیهوشی انجام می گیرد؟

    خیر، انجام این عمل با بی حسی موضعی بوده که در صورت داشتن تیم پزشکی با تجربه، این عمل ایمن و راحتی خواهد بود.

 

2. در چه مواردی می توان کاشت مو موفق داشت؟

    درصورتی که تیم پزشکی باتجربه و متخصص این عمل را انجام دهند، علاوه بر آن فرد متقاضی دارای موهایی سالمی در قسمت پشت سر یا بانک مو برای برداشت داشته باشد.

 

3. عوارض و مشکلات کاشت مو چیست؟

• خونریزی بیش از حد؛

• ایجاد جای زخم بزرگ پشت سر؛

• پیوند نامناسب فولیکول مو؛

• ایجاد ظاهر غیر طبیعی برای فرد در اثر کاشت مو نامناسب.

 

4. آیا کاشت مو برای زنان هم انجام می گیرد؟

     برخی از پزشکان تخمین می زنند که یک پنجم زنان درجاتی از ریزش مو را تجربه می کنند که معمولا با پیری، بیماری و یا تغییرات هورمونی پس از یائسگی ایجاد می شود. البته در زنان معمولا نازک شدن سراسری مو بجای ریزش ناحیه ای (مانند آنچه در مردان دیده می شود)، مشاهده می گردد.

 برای درمان این حالت راهکارهایی نظیر استفاده از قرص و دارو  و یا حتی استفاده از کلاه گیس انجام می گیرد اما روش دیگر استفاده از کاشت مو در بانوان می باشد. البته  این کاشت نیازمند بانک مو سالم و درحال رشد برای فرد خواهد بود.

دقت شود کاشت مو درخانم ها لزوما به حالت قبل از ریزش مو بر نخواهد گشت و صرفا نقش پر بودن مو و رفع خالی بودن را برای فرد ایفا می کند. (معمولا در خانم ها کاشت مژه و ابروها شایع تر می باشد.)

 

5. آیا نتیجه این درمان دایمی است؟

    بله، به دلیل اینکه موهای پشت سر تحت اثر هورمون مردانه قرار ندارند بنابراین کاشت آنها ماندگاری دائمی به همراه خواهد داشت.

 

6. کاشت مو در چه ناحیه هایی از بدن انجام می گیرد؟

از کاشت مو برای قسمت های مختلف بدن (برای خانم ها و آقایان) که فرد را دچار احساس نگرانی می کند، استفاده می شود به عنوان مثال کاشت مو برای رفع کچلی موی سر، ابروها، مژه ها و یا حتی کاشت ریش برای آقایان و… انجام می گیرد.

تصاویر قبل و بعد کاشت مو

ارسال دیدگاه
برای استفاده از این بخش باید ابتدا عضو شوید.
در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شوید.