جستجو، بررسی و انتخاب روش درمانی
با آی‌نبض زیباتر شوید!
  • نامشخص
منوی اصلی
منوی کاربری

هایفوتراپی

هر آنچه که باید از هایفوتراپی بدانید.

جوانسازی و احیا پوست با استفاده از امواج اولتراسونیک (صدا)، به عنوان روشی غیر تهاجمی و بدون نیاز به جراحی شناخته می شود. در این روش امواج متمرکز شده صدا باعث تحریک کلاژن ها در پوست شده و درنتیجه باعث لیفتینگ (بالاکشیدن و جمع شدن) پوست صورت و گردن می شود. دستگاه تولید کننده امواج متمرکز شده صدا، هایفو (High Intesive focus ultrasound or HIFU) نامیده می شود که درکلینیک های زیبایی نیز بسیار کاربرد دارد. از این دستگاه برای لیفت ابرو، لیفت گونه، رفع افتادگی پوست، برطرف کردن شلی پوست و لیفتینگ و بهبود ظاهر غبغب و حتی در اطراف دهان استفاده می شود.

بهترین افراد برای درمان با امواج التراسوند کسانی هستند که تازه پوستشان شروع به شل شدن و افتادن کرده است (افراد بالای ۳۰ سال). نتایج این درمان معمولا تا یکسال ماندگاری داشته اما در بعضی افراد بین ۳-۵ سال ماندگاری نیز دیده شده است. با این حال پس از اتمام دوره درمان(بین ۱ تا ۳ جلسه)، برای حفظ نتایج درمان انجام یک جلسه هایفو درهر سال توصیه می گردد.

جهت اطلاع از هزینه این درمان می توانید به پیج اینستاگرام ما مراجعه کنید و یا در قسمت درخواست مشاوره سایت با ما در ارتباط باشید.

هایفوتراپی چیست؟

هایفو (HIFU) یا اولتراتراپی (Ultrasonic Skin Tightening Ultherapy) دستگاهی است که با استفاده از امواج متمرکز شده صدا، باعث تحریک سلول های پوست و بازسازی و ترمیم آنها توسط خود بدن می شود. همچنین باعث افزایش تولید کلاژن در پوست و در نتیجه جوانسازی و لیفتینگ (کشیدن) طبیعی پوست را برای فرد به همراه خواهد داشت.

از این روش گاها با نام روش کشش صورت بدون جراحی (non-surgical face lift) نیز نام برده می شود. هایفو برای کسانی که می خواهند پوست صورت و گردنی صاف، کشیده و یکنواخت داشته باشند و زیر تیغ جراحی نروند بسیار مناسب است و کسانی که پوستشان افتادگی خفیف و متوسط دارند بهترین کاندید برای انجام این روش هستند.

هایفو اولین و تنها تکنولوژی موجود غیرتهاجمی برای کشیدن پوست است که توانسته تاییده سازمان غذا و دارو امریکا  FDAرا در سال ۲۰۰۷ کسب کند. امروزه تقاضا برای درمان به این روش در جهان و از جمله کشور ما رو به افزایش است.

انرژی هایفو ایمن و موثر بوده و با ارسال آن به لایه های عمیق پوست برای تحریک سلول ها باعث جوانسازی می گردد. تصاویر سونوگرافی گرفته شده از پوست پس از درمان نیزگواه این موضوع می باشد.

عملکرد هایفوتراپی‌ به چه شکلی است؟

هایفوتراپی یا اولتراتراپی یک روش غیرتهاجمی است و برای صاف کردن، کشیدن و یکنواخت کردن پوست طراحی شده است. هندپیس دستگاه انرژی متمرکز شده اولتراسوند را به لایه های عمیق پوست (لایه SMAS  یا platysma، که در عمق ۴.۵ میلیمتری سطح پوست واقع شده و پایین ترین لایه پوستی است که جراحی پلاستیک نیز بر روی این لایه انجام می‌گیرد.)، بدون صدمه زدن به لایه های بالایی و سطحی پوست می فرستد. انرژی امواج متمرکز شده اولتراسوند عمق نفوذی بیش از لیزرهای پوست (تا ۱.۵ میلیمتر( و یا امواج آراف (تا ۳ میلیمتر) دارد. این امواج عمقی بیش از (۴.۵ میلیمتر ) را تحت تاثیر قرار می دهند تا با گرم کردن بافت های آن ناحیه و تحریک کلاژن ها سبب کشیدگی و جمع شدن پوست گردند.

کلاژن ها پروتئین هایی هستند که به صورت طبیعی در پوست وجود دارند. پس از ۳۰ سالگی به تدریج تولید این ماده در پوست کاهش پیدا کرده و باعث شل شدن و افتادگی پوست می گردد.کلاژن ها باعث می شوند پوست شاداب، جوان و با قوام به نظر آید و بدون آن پوست شروع به افتادن و شل شدن می کند.

هایفو با ایجاد امواج گرما و آسیب زدن به بافت های زیرین پوست باعث تحریک بدن برای بهبود این صدمات عمیق در پوست می شود. بدن انسان برای ترمیم سلول‌های آسیب دیده شروع به تولید کلاژن های تازه می کند. این تولید کلاژن اضافی باعث می شود تا پوست درآن ناحیه صاف، هموار و کشیده گردد. بنابراین طی یک دوره زمانی (حداکثر ۶ ماهه) پوست به تولید این کلاژن مشغول بوده و جوانسازی به مرور زمان اتفاق می افتد.

به دلیل اینکه عمق پوست ما در نقاط مختلف بدن متفاوت است (مثلا اطراف چشم با گونه ها) بنابراین دستگاه هایفو را می توان بسته به ناحیه تحت درمان در عمق های دلخواه تنظیم کرد. سری های دستگاه با ایجاد فرکانس های مختلف معمولا در سه عمق ۱.۵، ۳ و ۴.۵ میلی متر قابل تعویض می باشند. در حین درمان، پزشک قادر به دیدن تصویری از لایه های پوست بر روی صفحه نمایش دستگاه می باشد (شبیه به هنگام مشاهده سونوگرافی برای نوزادان).

 

چه کسانی می‌توانند هایفوتراپی انجام دهند؟

برای انجام این روش شما باید از سلامت عمومی برخوردار بوده و انتظار معقول از این روش داشته باشید.

انجام این روش برای افراد بین ۳۵-۶۵ سال که دارای افتادگی خفیف تا متوسط هستند بسیار مناسب است. نتیجه این درمان باعث لیفتینگ پوست خواهد شد و مقایسه آن با جراحی پلاستیک درست نیست و تنها جنبه بازارگرمی دارد. زنان باردار،کسانی که دارای پروتز های فلزی در بدنشان هستند، از انجام این روش منع می شوند.

نحوه انجام هایفوتراپی چگونه است؟

ابتدا پوست ناحیه درمان کاملا تمیز شده و مواد آرایشی یا هر چیز دیگر از سطح پوست پاک می شوند. سپس ژل سونوگرافی برروی سطح پوست مالیده می شود هدف از این کار جلوگیری از ارتباط مستقیم سری دستگاه با پوست می باشد.

پس از انجام فرایند اماده سازی پوست، پزشک هندپیس دستگاه را بر روی سطح پوست قرار داده و شات می زند. با این کار امواج صدا (اولتراسوند) پس از عبور از لایه سطحی پوست به عمق مشخصی از آن فرستاده شده و در آنجا باعث تحریک کلاژن برای تولید بیشتر می شوند. نحوه درمان از تکنیک خاصی پیروی می کند که پزشک باید با صبر و حوصله بر روی پوست فرد انجام دهد. پس از اتمام شات زدن ناحیه درمان، ژل التراسوند از روی پوست پاک شده و پماد یا کرم مرطوب کننده مالیده خواهد شد.

زمان انجام درمان و کشیدن پوست (لیفتینگ) برای بخشی از صورت، ابرو و گردن حدود ۳۰ دقیقه طول می کشد و برای کشیدن کامل صورت یا گردن بین ۶۰ تا ۹۰ دقیقه زمان لازم است.

نتایج درمان با این روش معمولا تا یکسال ماندگاری دارد البته در بعضی افراد این نتایج بیشتر بوده و بین ۳ تا پنج سال می باشد. دقت کنید پوست شما با افزایش سنتان، جاذبه زمین و… دچار شل شدن و افتادن می شود بنابراین توقع نتایج دایمی از این روش نباید داشت ولی می توان با این روش پیری پوست را به تعویق انداخت و کنترل کرد. بنابراین برای حفظ نتایج و اثرات این درمان شما نیاز به انجام مجدد آن ترجیحا هر یکسال یکبار دارید.

مدت زمان بهبود هایفوتراپی چقدر است؟

زمان ریکاوری و نقاهت خاصی پس از این درمان وجود نخواهد داشت و شما می توانید پس از درمان به کارهای روزمره خود بازگردید.

برخی افراد ممکن است بهبودی اندکی را بلافاصله پس از درمان، در پوست خود مشاهده کنند. اما نتایج نهایی تغییرات پس از ۲-۳ ماه اتفاق می افتند.

نتایج درمان هایفوتراپی چیست؟

بهترین روش برای درمان افتادگی ها و رفع چین و چروک های صورت انجام جراحی پلاستیک می باشد. اما عوارض و ترس از انجام جراحی باعث شده است تا این روش تنها برای افتادگی های شدید توصیه گردد. امروزه با استفاده از تکنولوژی هایفو می توان اقتادگی و چین و چروک های خفیف و متوسط را به راحتی درمان و بر طرف کرد.

نتایج این روش زمان بر بوده و بین ۳-۶ ماه برای رسیدن به نتیجه مطلوب زمان نیاز است. ماندگاری آن نیز در افراد مختلف متفاوت بوده و بین ۱ تا ۵ سال متفاوت است. نتایج این درمان محسوس و رضایت بخش بوده، با این حال نباید نتایج این روش را با جراحی پلاستیک مقایسه کرد.

قبل از درمان هایفوتراپی چه آمادگی‌هایی لازم است؟

• قبل از انجام هایفو شما نباید بوتاکس، فیلر یا هرماده دیگری را درناحیه درمان تزریق کرده باشید. چراکه امواج هایفو باعث از بین بردن پروتیین موجود در این مواد می شود.

• قبل از انجام هایفو مطمین شوید انتظار شما از نتیجه درمان چقدر می باشد. پزشک در این زمینه می تواند به شما کمک کند.

• گرفتن عکس قبل و بعد از انجام، برای نشان دادن میزان تغییرات مفید خواهد بود.

پس از درمان هایفوتراپی چه مراقبت‌هایی لازم است؟

این روش به مراقبت خاصی نیاز ندارد تنها موارد زیر توصیه می شود.

• پس از درمان، صورت خود را با آب سرد و بدون مواد شوینده شستشو دهید.

• از گرم کردن پوست ناحیه درمان شده پس از درمان خودداری کنید.

• استفاده از کرم های ضد آفتاب و مرطوب کننده توصیه می گردد.

سوالات متداول هایفوتراپی

1. آیا انجام هایفو با درد همراه است؟

خیر، این درمان بدون درد بوده وحتی بدون بی حسی انجام می گیرد. البته در بعضی افراد ممکن است حس ناخوشایندی به وجود آید که البته موقتی بوده و تنها برای شروع درمان می باشد و در انتها همه افراد حس خوبی از درمان گزارش کرده اند.

2. موارد درمانی هایفو چیست؟

از هایفو بیشتر برای جوانسازی، کشیدن پوست و ایجاد پوستی صاف و هموار استفاده می کنند. مناطق و موارد درمان نیز : صورت، گردن، بالاکشیدن ابرو، بالا کشیدن گونه می باشد.

البته در بعضی دستگاه‌های هایفو می توان از آنها برای کاهش سایز چربی و سلولیت نیز استفاده کرد. هایفو به دلیل اینکه مانند دستگاه غیر تهاجمی کویتیشن از امواج صدای متمرکز شده استفاده می کند، برای انجام لاغری موضعی نیز می توان از آن بهره گرفت. البته تنها بعضی از دستگاه‌های هایفو این قابلیت را دارند که با تعویض هندپیس(سر دستگاه)، عمق نفوذ امواج بیشتر شده و می توان برای چربی های شکم و دیگر مناطق از آن‌ها استفاده کرد.

3. آیا نتایج این روش فوری است؟

شما پس از درمان نتایج لحظه ای بهبود را مشاهده خواهید کرد اما میزان این نتایج با گذر زمان و بهبود هر چه بیشتر پوست مشخص خواهند شد. معمولا پوست تحت تاثیر امواج هایفو نهایتا تا شش ماه بهبود و بازسازی پوست را انجام می دهد بنابراین شما تا شش ماه انتظار بهبود پوست خود را خواهید داشت.

4. عوارض هایفو چیست؟

این روش بی خطر بوده و عوارض خاصی ندارد. هایفو به دلیل غیرتهاجمی بودن و نداشتن زخم باز عوارض هایی مانند عفونت را نخواهد داشت. تنها پس از درمان، ناحیه درمان شده ممکن است کمی قرمز شود که دلیل آن عبور امواج از آن ناحیه است و پس از چند روز برطرف خواهد شد. در بعضی افراد ممکن است تورم و حس سوزن سوزن شدن به وجود آید که آن هم پس از چند هفته از بین خواهد رفت. در موارد بسیار نادر هم ممکن است کبودی و یا بی حسی در ناحیه درمان بوجود آید که به مرور زمان برطرف خواهد شد.

5. ماندگاری هایفو تراپی چقدر می باشد؟

ماندگاری این روش برعکس تبلیغاتی که وجود دارد دائمی نیست. پوست شما با توجه به عوامل مختلفی مانند افزایش سن و جاذبه زمین و.. دائم رو به پیری و شل شدن است. بنابراین ما با انجام این درمان تنها زمان پیری را به عقب می اندازیم و با تحریک بدن به بازسازی و جوانسازی آن کمک می کنیم. دقت کنید ماندگاری این روش می تواند بین یک تا پنج سال باشد البته بسته به شرایط هر فرد متفاوت خواهد بود.

6. هایفوهای خانگی چگونه است؟

پس از استقبال از دستگاه هایفو و عملکرد مناسب آن گونه ای از دستگاه‌های خانگی آن نیز وارد بازار شده است که انواع برندهای مختلف این دستگاه‌ها در بازار موجود هستند.

البته برای خرید آن‌ها، دستگاه باید دارای تاییدیه های مراجع ذی صلاح برای استفاده خانگی باشند تا عوارض و مشکلات خاصی برای خریدار به وجود نیاید. البته در کشور ما این دستگاه‌ها هنوز عرضه خانگی نشده اند ولی به زودی می توان آنها را مانند لیزرهای خانگی در داروخانه ها و مراکز معتبر یافت.

7. آیا این روش FDA دارد؟

بله این روش مورد تایید سازمان غذا و دارو امریکا (FDA)  می باشد. البته دستگاه‌های مورد استفاده در کلینیک ها نیز باید مورد تایید باشند بنابراین برای انتخاب مرکز درمانی خود دقت فرمایید.

تصاویر قبل و بعد هایفوتراپی

ارسال دیدگاه
برای استفاده از این بخش باید ابتدا عضو شوید.
در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شوید.