جستجو، بررسی و انتخاب روش درمانی
با آی‌نبض زیباتر شوید!
  • نامشخص
منوی اصلی
منوی کاربری

تعرق زیاد

تعرق زیاد چیست؟

هایپرهیدروز (Hyperhidrosis) یا همان تعرق زیاد، نوعی بیماری است که باعث افزایش غیرطبیعی تعرق (نتیجتا خیس شدن) نواحی مختلف بدن در فرد مبتلا به این مشکل می گردد. این مشکل می تواند در نقاط مختلف بدن ایجاد گردد اما بیشترین مشکلات در کف دستها، پاها، زیربغل و زیر ران ها اتفاق می افتد. هایپرهیدروز معمولا از دوران کودکی یا نوجوانی شروع شده و تا دوران بزرگسالی و بالاتر می تواند ادامه پیدا کند.

دلایل و علت به وجود آمدن تعرق زیاد چیست؟

 دلایل عصبی، متابولیک و برخی بیماری های سیستمیک گاهی اوقات می توانند باعث هایپرهیدروز گردند؛ اغلب  مبتلایان، افرادی کاملا سالم هستند. از آنجا که کارکرد غدد عرق بوسیله سیستم عصبی سمپاتیک کنترل میشود، در موارد تعریق بیش از حد، اغلب این بیش فعالی سمپاتیک است که موحب افزایش کارکرد و ترشحات این غدد می گردد. گرما و بعضی وضعیت های عاطفی ممکن است در برخی افراد آغازکننده  مشکل هایپرهیدروز باشند؛ اما بسیاری از کسانی که از هایپرهیدروز رنج می برند، تقریبا تمام ساعات روز را بدون در نظر گرفتن خلق و خوی و یا وضعیت آب و هوا درگیر این مشکل هستند.

روش‌ها و راه‌های درمان تعرق زیاد چیست؟

 درمان این مشکل می تواند از روش های غیرتهاجمی تر مانند استفاده از آنتی پرسپیرانت ها (antiperspirants) یا ضد عرق ها تا روش های جراحی برای خارج کردن غده های تعریق بدن را شامل گردد. 

 

غیرتهاجمی

1. آنتی پرسپیرانت ها (antiperspirants):

ضدعرق ها که شامل آلومینیوم کلرید می باشند اولین روش درمانی هستند و به این صورت که این مواد را در ناحیه تحت درمان مالیده و پس از گذشت مدت زمان مشخص می شورند. به بیماران نیز توصیه می شود لباس های گشاد و پنبه ای به تن کرده و درصورت نیاز از پدهای جذب کننده عرق در ناحیه تحت درمان استفاده کنند.

 

2. دستگاه یونتوفورزیس (Iontophoresis):

در صورتی که  روش درمانی بالا غیرموثر باشد از روش دستگاه یونتوفورزیس (Iontophoresis) استفاده می کنند. در این روش ناحیه تحت درمان مثلا دستها و پاها را در سینی های مخصوص این دستگاه که کمی آب در آن قرار دارد گذاشته و با گذراندن جریان با ولتاژ پایین سبب درمان ناحیه آسیب دیده می گردند. برای ناحیه ران ها و زیر بغل نیز پدهای الکتریکی رسانای جریان قرار می دهند تا با عبور جریان توسط دستگاه باعث درمان این نواحی نیز گردند. دوره این درمان بین 4-7 جلسه و هردو هفته یکبار می باشد. بسیاری از بیماران (بیش از 85 درصد) با انجام این روش مشاهده کرده اند که مقدار تعریق بدنشان بسیار کاهش پیدا کرده ومشکلشان حل شده است.

 

دستگاه یونتوفورزیس

 

3. تزریق بوتاکس(Botulinum toxin):

یکی از روش های پرطرفدار برای کم کردن تعریق، تزریق بوتاکس (Botulinum toxin) است. بوتاکس به ویژه اگر روش های دیگر اثر مناسب را ندهند توصیه می گردد. دقت کنید تزریق بوتاکس روشی برای درمان هایپرهیدروز نیست بلکه تنها روشی موثر و موقت برای کاهش این بیماری خواهد بود. دراین روش با تزریق بوتاکس به زیر پوست باعث از کارانداختن عصبهای آن ناحیه برای تحریک غدد تولید عرق می شوند، بنابراین تا مدتی که اثرات بوتاکس (معمولا 3 ماه) باقی بماند این مشکل برای فرد بر طرف می شود. معمولا تزریق بوتاکس با بیحسی انجام گرفته و هر 3-6 ماه نیاز به تزریق مجدد خواهد بود.

 

تزریق بوتاکس

 

4. اخیرا روش های جدیدی برای ایجاد گرما و هدف قرار گرفتن غدد تولید عرق و ازکار انداختن آنها به وجودآمده است که با استفاده از انرژیهای الکترومغناطیسی و لیزرها انجام می گیرد.

 

تهاجمی

درصورتی که روش های غیرتهاجمی ناکارامد باشند روشهای جراحی برای درمان هایپرهیدروز پیشنهاد می گردد. برای روش جراحی به 2 طریق عمل می کنند. یکی باعث خارج کردن غدد تعریق از بدن می شوند و در دیگری که نیاز به بیهوشی نیز دارد سیستم عصبی که باعث تحریک این غدد می شوند را خارج می کنند.

غیر جراحی

ارسال دیدگاه
برای استفاده از این بخش باید ابتدا عضو شوید.
در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شوید.