جستجو، بررسی و انتخاب روش درمانی
با آی‌نبض زیباتر شوید!
  • نامشخص
منوی اصلی
منوی کاربری

لیزرهای جوان ساز

هر آنچه که باید از لیزرهای جوان ساز بدانید.

 لیزرهای جوانسازی پوست (تهاجمی و غیر تهاجمی) برای درمان مشکلات پوستی روز به روز پیشرفته تر می شوند. آمدن نسل جدید لیزرهای تهاجمی با نام لیزرهای فرکشنال عوارض جانبی کمتر و اثر گذاری بالاتری را برای درمان مشکلات پوستی ایجاد کرده اند.

از لیزرهای فرکشنال برای کاهش جای چین وچروک ها، اثر زخم، از بین بردن لک و پیس، سفت کردن پوست و حذف ضایعات پوستی کوچک و بزرگ استفاده می شود.

لیزرهای جوان ساز چیست؟

سابقه استفاده از لیزر برای درمان به چندین سال قبل بازگشته و برای اولین بار در سال ۱۹۶۰ میلادی از لیزر به عنوان ابزاری برای برش های جراحی استفاده گردید. پس از آن در طول دهه های اخیر با پیشرفت تکنولوژی از لیزرها برای درمان مشکلات پوستی، حذف موهای زاید، و درسال های اخیر برای رفع آکنه و پسوریازیس (psoriasis) و درمان بیماری های چشمی توسط متخصصان چشم پزشکی بهره گرفته می شود. با آمدن لیزرهای فرکشنال برای جوانسازی و لایه برداری پوست (برداشت لایه آخر پوست) با دوره نقاهت کم، به محبوبیت استفاده از این لیزرها افزوده شد.

 در لیزرهای نسل قدیم پوستی با ارسال نور متمرکز شده از منبع نوری به تمام ناحیه هدف باعث تجزیه حرارتی آن سطح (برداشت لایه پوستی) و درمان آن می شدند که این کار زمان بهبود را افزایش و صدمه بیشتری به پوست وارد می کرد. اما در تکنولوژی جدید تحت عنوان لیزرهای فرکشنال برخلاف روش های سنتی که به کل ناحیه تحت درمان صدمه وارد می شد شبکه ای از ستون های نازک نوری به سطح پوست تابیده شده (به صورت نقطه- نقطه یا فرکشنال) و بقیه نواحی را دست نخورده رها می کنند که باعث آسیب کمتر و جزیی آن ناحیه خواهد شد. این کار همچنین باعث بهبود بسیار سریع تر پوست نسبت به حالتی که کل پوست صدمه ببیند، می شود.

براساس آمار انجمن جراحان پلاستیک آمریکا در سال ۲۰۱۵ بیش از ۹۲۰۰۰ درمان توسط لیزرهای فرکشنال در آمریکا انجام گردیده است.

عملکرد لیزرهای جوان ساز‌ به چه شکلی است؟

نور متمرکز شده ای که از منبع نوری ساطع می شود لیزر نامیده می شود. این پرتوهای نوری با رسیدن به سطح پوست سبب تجزیه گرمایی سلول های پوستی شده که براساس میزان صدمه زدن به بافت پوست به دو نوع تهاجمی و غیر تهاجمی تقسیم می گردند.

  • لیزرهای تهاجمی

این لیزرها با هدایت پرتوهای نوری با انرژی بالا به سطح پوست سبب تاثیر روی مولکول های آب سلول های پوستی و بافت های سلولی شده و آنها را تبخیر می کنند. درنتیجه هربار که لیزر برروی پوست قرار می گیرد لایه های بیرونی پوست را به صورت کنترل شده از بین می برد. در ادامه پوست در طول یک دوره زمانی بهبود یافته و با تولید کلاژن لایه جدید پوستی را شکل می دهد که باعث کاهش اثرات قبل از درمان و بهبود آن مشکلات می گردد.

ازاین روش با استفاده از نور متمرکز شده (laser) می‌توان اثرات چین و چروک، جای زخم‌ها (اسکارها)، لک و پیس، لیفت پوست، حذف ضایعات پوستی و غده‌های غیر سرطانی پوستی را از بین برد. دو نمونه از رایج ترین لیزرهای جوان سازی تهاجمی عبارتند از:

• لیزر کربوکسی فرکشنال (Co۲)

در این روش نور لیزر، سطح پوست را به صورت شبکه ای از ستون های نازک و متراکم سوراخ کرده که موجب آسیب دیدن منطقه حرارت دیده در مقیاس میکروسکوپی پوست می گردد. بنابراین پوست اطراف منطقه تحت درمان برای بهبود این مناطق شروع به کلاژن سازی و احیای قسمت‌های آسیب‌دیده می‌کند، که این عمل موجب جوان‌سازی و ترمیم پوست در آن قسمت می گردد. لازم به ذکر است زمان ریکاوری با این روش یک هفته خواهد بود.

• لیزر اربیوم (Erbium)

لیزر اربیوم برای حذف خطوط سطحی، متوسط، عمیق و چین و چروک بر روی پوست (صورت، دست، گردن، قفسه سینه و پا) طراحی و به کار گرفته شده است. یکی از مهمترین مزایای این لیزر آسیب‌های حداقلی و کاهش عوارض جانبی مانند تورم، کبودی و قرمزی پس از درمان می باشد. بنابراین علاوه بر سریعتر بودن زمان بهبود و ریکاوری (کمتر از یک هفته)، از این لیزر نیز برای پوست‌های تیره‌تر هم می‌توان استفاده کرد.

 

  • لیزرهای غیرتهاجمی

این لیزرها برخلاف لیزرهای تهاجمی (که موجب حدف لایه خارجی پوست می شوند)، بدون آنکه لایه های بیرونی پوست (لایه اپی درم) را حذف کنند، برروی لایه عمیق پوستی (لایه درم) اثر می گذارند. به این ترتیب لیزرهای غیرتهاجمی سبب کاهش عوارض و کاهش دوره نقاهت می گردد.

دراین روش تصور براین است که با ایجاد گرما در لایه درم سبب تحریک کلاژن ها برای بازسازی پوست و از بین بردن چین وچروک ها می شود. باید توجه داشت که اثرات این لیزرها نسبت به لیزرهای تهاجمی کمتر خواهد بود.

استفاده از انواع مختلف لیزر توسط کلینیک های زیبایی به طور قابل توجهی در سال های اخیر افزایش یافته که برخی از پرکاربردترین دستگاههای غیرتهاجمی عبارتند از:

• دستگاه تشدیدکننده نور (IPL)

• لیزرهای کم توان(LED)

چه کسانی می‌توانند لیزرهای جوان ساز انجام دهند؟

افرادی که دارای مشکلات زیر بوده و پزشک متخصص آنها را از انجام لیزر منع نکرده است (به دلایل مختلف مانند باردار بودن ویا حساسبت به نور) گزینه های مناسب برای انجام لیزر فرکشنال می باشند.

• زخم حاصل از آکنه (بدون آکنه فعال)؛

• دارای لک و پیس؛

• نداشتن رنگ خیلی تیره پوست؛

• خطوط ریز و یا چین و چروک در اطراف و زیر چشم، پیشانی یا دهان.

نحوه انجام لیزرهای جوان ساز چگونه است؟

به دلیل همراه بودن این درمان با درد از بی حسی موضعی استفاده خواهد شد. همچنین عینک های محافظ چشم برای جلوگیری از برخورد اشعات لیزر به شما داده می شود. سپس پوست شما باید پاکسازی شده تا آماده انجام لیزر گردد. مدت زمان انجام این درمان متفاوت بوده ولی معمولا حدود نیم ساعت به طول خواهد انجامید و پس از انجام نیز برای محافظت از قسمت لیزر شده، آن ناحیه پانسمان می گردد.

مدت زمان بهبود لیزرهای جوان ساز چقدر است؟

بعد از انجام لیزر درمانی، پوست شما قرمز شده و حسی شبیه به آفتاب سوختگی خواهید داشت. معمولا بعد از پنج روز از انجام لیزر جوانساز پوست شروع به خشکه زدن وپوست انداختن می کند و مدت زمان بهبود بسته عمق لایه برداری سطح انجام شده و نوع دستگاه بین سه تا ده روز متفاوت خواهد بود.

نتایج درمان لیزرهای جوان ساز چیست؟

پس از انجام لیزر پوست شما ممکن است به مدت چند روز قرمز باقی مانده و نسبت به آفتاب حساس شود، بنابراین استفاده از کرم ضد آفتاب و کمتر قرار گرفتن در معرض نور خورشید توصیه می گردد.

بعضی افراد بلافاصله پس از انجام لیزر اثرات آن را مشاهده می کنند اما باید توجه نمود که روند بهبود تا یک سال ادامه داشته و اثرات آن تا چندین سال ادامه می یابد. تنها با افزایش سن و پیری شما ممکن است دوباره نیاز به انجام لیزر پیدا کنید.

قبل از درمان لیزرهای جوان ساز چه آمادگی‌هایی لازم است؟

اجتناب از برنزه کردن و قرارگرفتن در معرض نور شدید خورشید و استفاده مداوم از کرم های ضد آفتاب به مدت ۴ هفته قبل از درمان؛

• اجتناب از استفاده کردن روش های زیبایی با عملکرد عمیق در پوست صورت به مدت ۴ هفته قبل از درمان (مانند: درم ابریژن، لایه بردارهای شیمیایی تهاجمی و لیزرهای پوست)؛

• از داروهایی که باعث حساسیت به نور می شوند (مانند داکسی سایکلین، مینوسیکلین) برای حداقل ۷۲ ساعت قبل از درمان استفاده نکنید؛

• اگر سابقه تب خال دارید (افت دهان و ناحیه تناسلی) و یا دارای بیماری پوستی زونا درمنطقه انجام لیزر هستید حتما به پزشک خود بگویید تا از داروهای ضد ویروس ( والاسی کلوویر، آسیکلوویر) برای شما استفاده کند (معمولا دو روز قبل از درمان تا سه روز بعد از درمان) .

پس از درمان لیزرهای جوان ساز چه مراقبت‌هایی لازم است؟

بلافاصله پس از درمان پوست قرمز شده و احساس آفتاب سوختگی و حساس بودن به نور خورشید به شما دست می دهد. لذا از ۵ تا ۷ روز از انجام لیزر جوانسازی، پوست شما ممکن است خشک و پوست، پوست شود. پس از ریختن پوست قدیمی، پوست جدید در آن منطقه تشکیل می گردد. این پوست در ابتدا به رنگ صورتی بوده سپس به تدریج بی رنگ خواهد شد؛

• قرمزی پوست معمولا ۱ تا ۲ هفته باقی مانده و از بین رفتن کامل آن به زمان بیشتری نیاز دارد؛

• بلافاصله پس از لیزر کردن ممکن است خونریزی نقطه، نقطه بسیار کمی روی پوست به وجود آید، همچنین ممکن است در برخی افراد تورم صورت مخصوصا اطراف دورچشم دیده شود؛

• منطقه درمان را همانطور که پزشک شما آموزش می دهد تمیز نگه دارید؛

• کمپرس سرد یا یک بسته یخ کوچک را به مدت ۱۵ دقیقه هر ۱ تا ۲ ساعت درصورت نیاز، در طول ۲۴ یا ۴۸ ساعت اول روی منطقه تحت درمان قرار دهید؛

• اجتناب از فعالیت های بدنی شدید تا دو هفته پس از درمان که باعث سرخ شدن ( گر گرفتگی) شود؛

• اجتناب از درمان های تهاجمی پوستی دیگر در آن ناحیه تا ۴ هفته پس از درمان و هرگونه استفاده از دکترها موضعی تا ۶ هفته پس از درمان که باعث تحریک و سوزش پوست شود؛

• اگر تاول زدن، پوست، پوست شدن و جای زخم پوست افزایش یافت به پزشک خود مراجعه نمایید. به هیچ عنوان جای زخم ها و دلمه ها را با دست از بین نبرید چرا که ممکن است باعث عفونت شود؛

• استفاده از یک لایه نازک وازلین ویا پماد آنتی بیوتیک درناحیه درمان دو بار در روز تا زمان بهبودی توصیه می گردد؛

• استفاده از کرم ضد آفتاب پس از بهبودی برای محافظت از پوست تازه به وجود آمده ضروری است.

سوالات متداول لیزرهای جوان ساز

آیا این روش درد دارد؟

    بله اما معمولا برای کاهش درد از بی حسی موضعی استفاده می شود.

2. این روش مناسب برای چه افرادی نیست؟

    کسانی که دارای پوست های خیلی تیره و یا دارای جوش های فعال می باشند.

3. چه وقت از لیزر جوانساز پوست استفاده کنیم؟

• درمان جای آکنه؛

• درمان نقطه های پیری و کهولت سن؛

• درمان پنجه کلاغی های دور چشم؛

• درمان افتادگی پلک؛

• درمان افتادگی پوست؛

• درمان اسکار و جای زخم ها؛

• درمان چین و چروک های پوستی؛

• درمان آسیب های پوستی ناشی از نور خورشید.

4. عوارض لیزر جوانساز چه خواهد بود؟

    پوست به درمان با لیزر واکنش های مختلفی نشان می دهد اما در بسیاری اوقات مانند یک آفتاب سوختگی خفیف احساس خواهد شد در بعضی موارد هم پوست شما ممکن است متورم یا قرمز شده و سوزش و خارش آن تا چند روز ادامه داشته باشد.

    در بعضی افراد هم می تواند مانند یک آفتاب سوختگی شدید احساس شده که ممکن است باعث ایجاد تاول و تراوش مایع زرد رنگی از نقاط درمان شده شود و کراست به وجود آید. لذا از خاراندن این کراستها اجتناب کنید چرا که باعث ایجاد زخم هایی در سطح پوست خواهد شد .معمولا بعد از پنج روز استفاده از لیزر جوانساز پوست شروع به خشکه زدن وپوست انداختن می کند.

5. آیا نتیجه این درمان دائمی است؟

    نتیجه این درمان برای چندین سال باقی می ماند، البته افزایش سن طبیعی انسان و اثرات آن همچون چین و چروک نیاز مجدد برای انجام لیزر را به وجود می آورد.

تصاویر قبل و بعد لیزرهای جوان ساز

ارسال دیدگاه
برای استفاده از این بخش باید ابتدا عضو شوید.
در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شوید.