جستجو، بررسی و انتخاب روش درمانی
با آی‌نبض زیباتر شوید!
  • نامشخص
منوی اصلی
منوی کاربری

لیزرهای حذف مو

هر آنچه که باید از لیزرهای حذف مو بدانید.

لیزر مو یک روش غیر تهاجمی است که با استفاده از نور متمرکز شده باعث حذف فولوکول های مو خواهد شد. شدت گرمای حاصله از نور لیزر باعث آسیب به فولیکول مو شده و از رشد مجدد آن جلوگیری می کند، این لیزر برای اکثر نقاط بدن قابل استفاده و موثر می باشد.

به دلیل اینکه لیزر موهای زاید، تنها بر فولیکول های درحال رشد مو اثر گذارند لذا شما برای حذف موهای خود نیازمند چندین جلسه درمانی می باشید. همچنین این لیزر باعث کاهش رشد مو گردیده و هرگز تضمینی برای حذف دایمی آن وجود نخواهد داشت بنابراین شما نیازمند جلسات بعدی درمان خواهید بود.

جهت اطلاع از هزینه این درمان می توانید به پیج اینستاگرام ما مراجعه کنید و یا در قسمت درخواست مشاوره سایت با ما در ارتباط باشید.

لیزرهای حذف مو چیست؟

در سال های اخیر استفاده از نور برای درمان های پزشکی به شکل گسترده ای افزایش یافته است. در حال حاضر تعداد زیادی از دستگاه های لیزر برای درمان بیماری های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

 استفاده از نور لیزر برای روش های درمان پزشکی از سال 1960 میلادی آغاز شد. در آن زمان از لیزر برای اولین بار در جراحی به عنوان ابزار برش، توسط برخی از جراحان استفاده  شد. تکنولوژی لیزر در طول چند دهه گذشته توسعه زیادی یافته و از آن در درمان بیماری های مختلف پوستی نظیر: آفتاب سوختگی، حذف موهای زاید، رگهای واریسی و اخیرا آکنه و پسوریازیس (بیماری پوستی مزمن) بهره می گیرند. در واقع پس از گسترش لیزرهای حذف مو از آن برای درمان بیماری های پوستی نیز بهره گرفته و آن را توسعه دادند.

محققان در سال 1990 میلادی اثبات کردند که می توان از لیزر برای حذف موهای زاید بهره گرفت و اولین دستگاه شش سال بعد در کشور آمریکا برای حذف موهای زاید ساخته شد و مجوز فعالیت عمومی را اخذ نمود. از آن زمان دستگاه های مختلف حذف مو مانند: لیزرهای مختلف مو، دستگاه های تشدید کننده نور( یا IPL ) و... ساخته شدند. این روش حذف مو طی مدت کوتاهی در ایالات متحده محبوب ترین روش درمانی برای حذف مو گردید، به طوری که براساس آمار انجمن جراحان پلاستیک آمریکا (ASAPS) این روش سومین درمان غیر تهاجمی زیبایی  در سال 2015 شناخته شده و بیش از یک میلیون نفر از آن در آمریکا استفاده کردند.

برای کسانی که علاقه مند به حذف مو با لیزر هستند، مهم است که به یاد داشته باشند که هیچ دستگاهی باعث "حذف دائمی مو" نمی شود چرا که هنوز این موضوع به اثبات نرسیده اما کاهش دائمی رشد موها پس از درمان اتفاق خواهد افتاد.

عملکرد لیزرهای حذف مو‌ به چه شکلی است؟

لیزر یک پرتو نوری با انرژی بالا است که می تواند انرژی خود را از طریق پوست به یک بخش خاص از بدن مانند فولیکول های مو انتقال دهد. این پرتوهای نوری براساس قدرت و هدفی که ساخته می شوند تقسیم بندی شده و متفاوت اند. در حذف مو، این هدف می تواند رنگدانه موجود در ساقه، یا فولیکول و ریشه مو باشد که با یک طول موج خاص (رنگ خاص) نور تولید شده توسط لیزر، هدف قرار می گیرند.

انرژی تولید شده توسط لیزر باعث افزایش گرمای ریشه مو شده در نتیجه سلول های محرک رشد مو آسیب دیده که اگر این صدمه درست انجام شود، از رشد مو جلوگیری می کند. زمانی این تخریب زمانی موثر بوده که مو در فاز فعال رشد خود (فاز آناژن) قرار داشته باشد.(فازهای دیگر مو شامل فاز استراحت مو و بدون رشد،  و فاز ریزش طبیعی برای جایگزینی مجدد مو می باشد.)

 

در فاز آناژن موهای جدید شروع به رشد کرده که مقدار زمانی که یک فولیکول در فاز آناژن باقی می ماند در افراد مختلف متفاوت است. این یک مسئله ژنتیکی است و در نقاط مختلف بدن این زمان متفاوت خواهد بود. در طول این فاز، فولیکول مو رنگدانه های خود را افزایش داده و رشد سلول های جدید خود را زیاد می کند که بهترین فرصت برای اثر گذاری لیزر بر آنها می باشد. انواع لیزر های مو عبارتند از:

 

• لیزر الکساندریت ( Alexandrite Laser )

الکساندریت یا الکس سریع ترین نوع لیزر بوده و مناسب برای درمان مناطق بزرگ بدن با بازه رنگ پوست روشن تا زیتونی می باشد. این لیزر یکی از معروف ترین و گسترده ترین نوع لیزر برای حذف مو در دنیا می باشد.

 

• دایود لیزر (Diode Laser )

از لیزر دایود برای درمان افراد با پوست تیره تر کمک می گیرند و تاثیر آن بر پوست های روشن و موهای ظریف کمتر می باشد. از این لیزر نیز برای انجام بخش وسیعی از بدن بهره می برند چراکه دوره ریکاوری سریع تری نسبت به الکس دارد.

 

• لیزر با پالس طولانی (Long pulse Nd:Yag laser  )

از این لیزر می توان با خیال راحت برای هر رنگ پوستی از جمله رنگ های تیره پوست بهره برد. این لیزر برای مناطق وسیع بدن قابل استفاده بوده و زمان ریکاوری سریع جزء ویژگی های آن می باشد، البته این لیزر با درد بیشتری برای فرد همراه خواهد بود.

 

• دستگاه های تشدید کننده نور (IPL )

این دستگاه ها لیزر نبوده اما عملکرد مشابهی مانند لیزر دارند و با تابش نور بر فولیکول مو اثر می گذارند و باعث اختلال در رشد مو می شوند. نور خروجی از این دستگاه ها مانند لیزر همگرا و پر انرژی نمی باشد بلکه نوعی نور لامپ تشدید یافته بوده و با کمک فیلترهای موجود در دستگاه طول موج این نور تنظیم می گردد.

 امروزه آی . پی . ال ها بسیار پیشرفته و متنوع شده اند و قدرت هایی مشابه لیزر پیدا کرده اند. نمونه های رایج در کلینیک های کشورمان با نام shr ، Elight ، R2pl  و...  وجود دارند و بسیار رایج می باشند. 

چه کسانی می‌توانند لیزرهای حذف مو انجام دهند؟

به طور کلی بهترین فرد برای درمان لیزر مو کسی است که دارای پوست روشن و موهای تیره باشد. البته با پیشرفت تکنولوژی مشکل تاثیر لیزر و سوختگی های ناشی از آن برای تیپ های پوستی و مویی دیگر تا حدود زیادی مرتفع شده است با این حال افراد زیر نتیجه گیری کمتری از این درمان را داشته و باید به مراکز با دستگاه های پیشرفته تر مراجعه نمایند:

• افراد با موهای کرکی ، بلوند و یا سفید؛ 

• افرادی که دارای پوست های خیلی تیره بوده که به دلیل جذب بالای انرژی توسط رنگدانه پوست موجب آسیب های ناخواسته و سوختگی در سطح پوست می شوند. (استفاده از دستگاه ipl برای این افراد توصیه می شود.)

دقت شود برای افراد با رنگ پوست مدیترانه ای یا خاورمیانه ای که سبزه هستند انجام لیزر نیاز به مراقبت بیشتر برای جلوگیری از سوختگی و درد دارد. بنابراین برای ایرانی ها با پوست سبزه معمولا کلینیک ها از دستگاه های با انرژی کمتر برای جلوگیری از درد استفاده می کنند.

دلایلی غیر از جنس، رنگ پوست و مو نیز وجود دارند که مانع از انجام لیزر گشته و باید با پزشک متخصص مطرح شوند:

• سابقه حساسیت به نور؛

• یک عفونت فعال در محل درمان؛

• افرادی که از بعضی دارو ها نظیر ایزوترتینوئین استفاده می کنند؛

• زنان باردار.

نحوه انجام لیزرهای حذف مو چگونه است؟

قبل از شروع درمان محل مورد نظر تمیز خواهد شد. برای بعضی از بیماران برای کاهش درد ژل بی حس کننده استفاده می شود که این کار بیشتر برای نقاط حساس و کوچک انجام خواهد شد. (معمولا لیزر مو بدون بی حسی موضعی انجام می گردد) همچنین بر روی محل مورد درمان ژل اولتراسونیک (برای جلوگیری از سوختگی) مالیده شده و لیزر بر روی آن محل انجام می گردد.

تمامی کلینیک ها معمولا دارای اتاق مخصوص برای لیزر می باشند. در اتاق لیزر باید همه افراد از عینک مخصوص استفاده نمایند. 

تجربه بسیاری از بیماران در هنگام لیزر احساس گرمای خاص و برخورد یک جسم لاستیکی به پوست که همان اشعات نور لیزر می باشند را ثابت کرده است. لیزر با بخار کردن مو باعث حذف آن شده که به همین دلیل بوی سوختگی مو (یا گوگرد مانند) در هنگام لیزر کردن احساس می شود.

توجه شود به دلیل چرخه طبیعی رشد مو انجام لیزر برای درمان موثر نیاز به چندین جلسه درمانی دارد. این به این خاطر است که موی بدن دایم درحال رشد نبوده بلکه پس از رشد وارد فاز استراحت شده، پس از آن دوباره فعال شده و رشد می کند. لیزر های مو بیشتر بر روی موهای فعال شما اثر می کنند و بر فولیکول های بدون رشد بی تاثیر خواهند بود. بنابراین فرد باید پس از یک دوره زمانی دوباره لیزر را انجام دهد تا تمام فولیکول های مو تحت تاثیر لیزر قرار گیرند. 

معمولا درمان پس از یک وقفه یک ماهه، مجددا تکرار خواهد شد. در این روش پس از 2 تا 7 بار انجام لیزر، درمان کامل می شود. پس از انجام این جلسات درمانی رشد موها کم و به تعویق افتاده و در صورت رشد مجدد یک جلسه درمانی انجام خواهد گرفت. 

مدت زمان درمان بسته به محل مورد نظر متفاوت خواهد بود، به عنوان مثال لیزر پشت لب 10 دقیقه طول خواهد کشید در حالی که برای پاها بیش از یک ساعت زمان مورد نیاز است.

مدت زمان بهبود لیزرهای حذف مو چقدر است؟

لیزرهای موهای زاید بدون تخریب پوست بوده و معمولا نیاز به ریکاوری ندارند، تنها قسمت درمان شده ممکن است قرمز و متورم شود. با این حال بیماران معمولا بلافاصله پس از انجام لیزر به کارهای روزمره خود باز خواهند گشت. 

نتایج درمان لیزرهای حذف مو چیست؟

امروزه لیزر موثرترین روش برای حذف مو بوده، با این حال تاثیر گذاری لیزر در بهترین حالت 90 درصد فولیکول های لیزر شده مو می باشد. بنابراین حذف مو دایمی نبوده و شما شاهد رشد مجدد موهای خود پس از دوره درمان خواهید بود اما زمان این رشد پس از درمان به تعویق افتاده و معمولا به یکسال می رسد.

قبل از درمان لیزرهای حذف مو چه آمادگی‌هایی لازم است؟

• حداقل به مدت شش هفته قبل از درمان با لیزر برای حذف موهای زاید بیمار نباید از بند، موم یا هر چیزی که باعث از بین رفتن پیاز مو شود، استفاده کند؛

• پیش از انجام لیزر بهتر است محل با تیغ اصلاح و تمیز گردد؛

• اجتناب از آفتاب گرفتن، برنزه کردن، اپیلاسیون و هرگونه لایه برداری شیمیایی پوست و یا تزریق کلاژن به مدت دو هفته قبل از عمل؛

• اجتناب از عطر، اسپری و یا هر محرک بالقوه در منطقه درمان قبل و بعد از درمان؛

• اجتناب از آسپرین، داروهای ضد التهابی و مکمل های گیاهی به دلیل افزایش خطر خونریزی؛

• گرفتن عکس از مناطق تحت درمان قبل و بعد از انجام لیزر برای ارزیابی نتیجه درمان.

پس از درمان لیزرهای حذف مو چه مراقبت‌هایی لازم است؟

برای جلوگیری از عوارض جانبی احتمالی، باید از تابش مستقیم نور خورشید به سطح لیزر شده حفاظت کرد. پس از لیزر مو، شما باید:

• اجتناب از قرارگرفتن در برابر نور مستقیم خورشید برای جلوگیری از آسیب دیدن پوست؛

• اجتناب از برنزه کردن بدن با لامپ های مخصوص یا هر ابزار دیگر؛

• فرد پس ازعمل ممکن است قرمزی یا التهاب مشاهده کند که مانند آفتاب سوختگی خفیف است. برای رفع آن استفاده از کمپرس یخ توصیه می شود؛

• توصیه های پزشک خود راراعایت کنید.

سوالات متداول لیزرهای حذف مو

1. آیا این روش با درد همراه است؟

    هرچه رنگ پوست تیره تر و قدرت دستگاه بیشتر باشد احتمال درد و سوختگی بیشتر خواهد بود. به عنوان مثال استفاده از لیزر الکس برای پوست های سبزه باعث ایجاد سوختگی های نیم هلالی شکل می شود. (به دلیل قدرت بالای دستگاه و رنگ تیره پوست). بنابراین استفاده از بی حسی موضعی برای کاهش درد در بعضی افراد انجام می گیرد.

 

2. قسمت های تحت درمان لیزر کجاست؟

لیزر حذف مو برای قسمت های مختلف بدن قابل استفاده خواهد بود از جمله:

• پشت کمر؛

• ناحیه تناسلی یا بیکینی؛

• قفسه سینه؛

• صورت، به ویژه پشت لب و چانه؛

• گردن و یا غبغب؛

• شانه وزیر بغل؛

• پاها و دست ها؛

• و... .

 

3. عوارض لیزر حذف مو چیست؟

    شایع ترین عوارض جانبی بین 1 تا 3 روز پس از انجام لیزر عبارتند از:

• سوزش ؛

• ورم؛

• قرمزی.

دیگر اثرات احتمالی که بسیار نادر بوده و در صورت بروز حتما باید آن ها را با پزشک خود درمیان بگذارید عبارتند از:

• تاول؛

• عفونت؛

• ایجاد اسکار یا زخم در محل؛

• تغییر رنگ پوست (تیره تر شدن یا روش شدن).

 

4. زمان دیده شدن نتیجه لیزر درمانی کی خواهد بود؟

    شما نتایج را بلافاصله پس از درمان خواهید دید. البته این نتیجه در افراد مختلف به دلیل تفاوت در رنگ پوست، مو، تراکم و ضخامت مو و...  متفاوت خواهد بود همچنین نوع دستگاه استفاده شده نیز در نتیجه گیری موثر خواهد بود. بطور کلی شما می توانید کاهش 10 تا 25 درصدی در رشد موی خود پس از جلسه اول مشاهده نمایید.

 

5. مدت ماندگاری اثر لیزر چقدر خواهد بود؟

    در بیشتر افراد برای چندین ماه و حتی چندین سال رشد مو به عقب افتاده و فرد بی نیاز از انجام لیزر می باشد. اما در صورت رشد مجدد مو پس از یک دوره زمانی فرد می تواند دوباره به پزشک مراجعه کرده و لیزر تراپی انجام دهد.

 

6. فاصله زمانی مطمئن بین جلسات لیزر چقدر است؟

    این فاصله برای افراد مختلف و دستگاه های مختلف متفاوت خواهد بود و پزشک شما زمان جلسه بعدی لیزر را به شما اطلاع می دهد. ولی معمولا بین 4 تا 6 هفته پس از انجام لیزر، جلسه بعدی گذاشته خواهد شد.

 

7. لیزرهای خانگی چگونه است؟

    در سال 2003 گروهی از مهندسان و متخصصان پوست در آمریکا دستگاه دایود لیزر خانگی را ساختند و در سال 2006 توانستند تاییدیه سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) را کسب کنند. پس از آن در سال 2008 گروهی دیگر از مهندسان IPL  خانگی را روانه بازار کرده وموفق به دریافت تاییدیه (FDA) شدند. 

کارکرد این دستگاه ها با توجه به رضایت استفاده کنندگان و مدت ماندگاری بالا و نتیجه مطلوب مورد توجه  مردم قرار گرفت، گرچه پزشکان تاییدی بر استفاده خانگی از لیزر ندارند و آن را ایمن نمی داند.

امروزه دستگاه های لیزر خانگی متنوعی در بازار وجود دارد که برای خرید توجه به نوع دستگاه و کارکرد مناسب آن برای فرد و تاییدیه های سازمان های بهداشتی اهمیت دارد. 

 

8. تفاوت لیزر و آی پی ال در چیست و تاثیر کدام یک بیشتر است؟

    لیزرها پرتوهای نوری متمرکز شده با عمق نفوذ بالاتر نسبت به ipl ها  دارند اما در مقابل ipl ها ازنور لامپ استفاده کرده که واگرا تر از نور لیزر بوده و عمق نفوذ کمتری نیز دارند. بنابراین تاثیر لیزر بر فولیکول مو بیشتر خواهد بود. البته دستگاه های ipl جدید نظیر اس اچ آرها (shr) بسیار نزدیک به تکنولوژی لیزر بوده و قدرت بالاتری از نسل های قدیمی خود دارند. دقت شود برای حذف مو با دستگا ipl  تعداد جلساتی بیشتر از لیزر نیاز خواهد بود و هزینه مناسب تری نیز برای بیمار در هرجلسه خواهد داشت. همچنین آی پی ال ها به دلیل ضعیف تر بودن امواج نوری شان نسبت به لیزرها از عوارض کمتری نیز برخوردارند.

 

تفاوت دیگر در استفاده از بعضی آی پی ال ها به عنوان لیزرهای جوانسازی غیر تهاجمی پوست بوده که علاوه بر اثربخشی مطلوب، رضایت بیماران را بدنبال داشته است.

تصاویر قبل و بعد لیزرهای حذف مو

ارسال دیدگاه
برای استفاده از این بخش باید ابتدا عضو شوید.
در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شوید.