جستجو، بررسی و انتخاب روش درمانی
با آی‌نبض زیباتر شوید!
  • نامشخص
منوی اصلی
منوی کاربری

لیپولیز

هر آنچه که باید از لیپولیز بدانید.

لیزر لیپولیز یک روش کم تهاجمی برای برداشتن چربی های موضعی انباشته شده در قسمت های مختلف بدن می باشد. این روش برای اولین بار در سال 2004 میلادی برای انجام لیپوساکشن از لیزر استفاده گردید و با استفاده از آن چربی های انباشته شده اطراف پهلو، باسن، چانه و... به صورت موفق تخلیه گردید. با این روش می توان به طور موثر چربی های نواحی از بدن که نسبت به ورزش و رژیم غذایی مقاوم هستند را تخلیه کرده و با این حال خطرات روش های قدیمی تر مانند لیپوساکشن را نیز کاهش داد.

دراین روش با فرستادن یک پروب فیبر نوری به زیر پوست و نواحی هدف، می توان موجب تابش لیزرهای کم توان به چربی ها شد. این عمل باعث تجزیه سلول های چربی، ذوب آن ها و تبدیل شدن به مایع چربی می شود که در روزها و هفته های آینده توسط بدن جذب شده و یا دفع می گردد. همچنین می توان این چربی های ذوب شده را توسط دستگاه ساکشن (مکنده) به بیرون کشید. 

جهت انجام این درمان و اطلاع از هزینه دقیق آن از قسمت درخواست مشاوره سایت با ما در ارتباط باشید.

لیپولیز چیست؟

پس از بلوغ سلول های چربی (آدیپوسیت adipocytes) تعداد آن ها ثابت باقی مانده و بسته به میزان چربی که بدن بخواهد جذب نماید سایز و حجمشان تغییر می کند. گاهی اوقات این چربی ها با اینکه وزن شما نرمال بوده اما باعث بوجود آمدن ابعاد غیرطبیعی در نقاط مختلف بدن مانند چانه، پشت بازوها، رانها، باسن وکمر شده که این مسئله با اینکه به لحاظ وزنی، فرد دارای وزنی ایده ال بوده اما موجب ناراحتی در اکثر افراد خواهد شد. در مورد این چربی های اضافی باید گفت که تلاش برای کاهش این چربی های منطقه ای غالبا با ورزش و رژیم به تنهایی ناموفق خواهد بود.

درطول سالیان اخیر دستگاه ها و روش های جراحی مختلفی برای حذف چربی های موضعی از جمله لیپوساکشن، لیپوساکشن با کمک اولتراسوند و.. استفاده شده است. اگرچه این روش ها باعث حذف حجم زیادی از چربی های موضعی می گردد با این حال کبودی و تورم را نیز در ناحیه درمان شده به همراه خواهد داشت که نیاز به چندین روز برای بهبودی دارد. دراین روش ها امکان ایجاد بی حسی های پوستی در صورت آسیب های عصبی نیز وجود خواهد داشت. با تمام این وجود برداشتن حجم کمی از چربی های موضعی با استفاده از تکنیک های قدیمی مانند لیپوساکشن بسیار سخت خواهد بود.

لیزر لیپولیز یک روش لیپوساکشن بوده که به طور کلی برای برداشت توده های چربی که به راحتی از بین نمی روند مانند چربی های دور کمر، باسن و ... مناسب می باشد. این روش نسبت به روش های سنتی مانند لیپوساکشن خطرات کمتری برای برداشت چربی های موضعی دارد.

چه کسانی می‌توانند لیپولیز انجام دهند؟

لیزر لیپولیز درمان چاقی نیست بنابراین اگر از سلامت عمومی برخوردارید و چاق نیستید می توانید برای اصلاح فرم بدن خود از این روش که به صورت سرپایی و با ریسک کمتر نسبت به سایر روش‌های لاغری انجام می گردد استفاده کنید. از این روش برای نواحی چانه، دور کمر، باسن، ران ها، شکم و... استفاده می گردد. انجام لیپولیز برای زنان باردار یا شیرده ممنوع می باشد.

لیزر لیپولیز برای برداشت قسمت‌ هایی از بدن با حجم کم و متوسط چربی کاربرد دارد (نه خیلی زیاد) بنابراین نسبت به نتایج آن باید واقع بین بود و قبل از جراحی با پزشک مشورت کرد.

به طور کلی، اگر شاخص توده بدنی (BMI) شما بیش تر از 30 می باشد، شما کاندید مناسب برای لیزر لیپولیز نخواهید بود (مگر اینکه شما بدنساز باشید). برای دانستن شاخص بدنی خود اینجا را کلیک کنید.

 

نحوه انجام لیپولیز چگونه است؟

قبل از درمان باید دلایل خود و نتیجه دلخواهتان را برای پزشک و خودتان مشخص کنید، چرا که این مسئله بسیار مهم می باشد. اطمینان حاصل کنید که روش لیپولیز نتیجه دلخواه را برای شما به وجود می آورد و برای ماندگاری اثرات این روش باید تصمیم بگیرید تا شیوه زندگی خود مثلا نحوه تغذیه و تحرک خود را تغییر دهید. 

برای انجام لیزر لیپولیز باید به پزشک جراح و متخصص مراجعه کرده و با اینکه این روش به صورت سرپایی انجام می گیرد ولی باید در مراکز جراحی معتبر و یا بیمارستان ها صورت پذیرد. پرونده پزشکی و سابقه پزشکی شما کنترل می گردد تا دلیلی برای انجام ندادن این روش که سلامت شما را به خطر بیاندازد وجود نداشته باشد. همچنین تمامی خطرات احتمالی باید به شما توضیح داده شده و نهایتا یک فرم رضایت نامه به شما داده می شود تا امضا کنید.

 

مرحله اول - بیهوشی:

قبل از درمان بی حسی موضعی به شما تزریق می شود بنابراین در طول عمل هوشیار خواهید بود. انجام بی هوشی کامل فقط با نظر پزشک و در شرایط خاص صورت می گیرد.

 

مرحله دوم - درمان:

یک کانول بسیار نازک (لوله فلزی توخالی به قطر1mm)  از طریق یک برش کوچک در پوست وارد بدن (لایه سوم پوست که چربی ها درون آن قرار گرفته اند) می شود. سپس پروب کوچک دستگاه لیزر را به داخل کانول فرستاده و با روشن کردن لیزر باعث ذوب کردن بافت های چربی اطراف کانول می شوند که در نهایت این چربی های ذوب شده توسط بدن دفع می شوند. البته معمولا برای دفع این چربی ها از ساکشن استفاده می کنند به این صورت که لوله ای باریک که به دستگاه مکنده متصل است به درون بافت چربی ذوب شده فرستاده و چربی را به درون محفظه های خود می کشد. به طور متوسط میزان نیم لیتر چربی (حدود یک قوطی نوشابه) را می توان در یک جلسه درمانی از یک ناحیه مشخص برداشت کرد.

بسته به حجم و تعداد نواحی تحت درمان و اینکه از ساکشن استفاده کنید یا نه، زمان جراحی نیز متفاوت می باشد . اما با این حال انجام لیزر لاغری بین 1 تا 2 ساعت زمان خواهد برد.

 

تکرار درمان:

معمولا همان یک جلسه برای تخلیه چربی کافی می باشد. با این حال بسته به حجم چربی ناحیه تحت درمان، درصورتی که پس از 4-6 ماه از برداشت اول گذشته باشد و نتیجه دلخواه بدست نیامده باشد می توان این روش را در همان ناحیه تکرار کرد.

 

مدت زمان بهبود لیپولیز چقدر است؟

پس از انجام لیپولیز به مدت چند ساعت نیاز به استراحت خواهید داشت، انجام کارهای روزانه معمولی پس از یک روز یا بیشتر، قابل از سرگیری مجدد خواهد بود.

دقت کنید انجام ورزش های شدید و فعالیت های بدنی شدید تا دو هفته پس از عمل توصیه نمی گردد.

نتایج درمان لیپولیز چیست؟

نتایج لیزر لیپولیز به تدریج از همان هفته های اول قابل مشاهده بوده اما نتایج نهایی شش ماه پس از انجام جراحی رویت خواهد شد. علت تاخیر ظهور نتایج نهایی این عمل این است که بدن شما تمامی چربی های ذوب شده را که ممکن است پس از جراحی در بدن باقی مانده باشد به طور طبیعی دفع می کند تا زمانی که هیچ یک از آنها باقی نماند. با این حال پس از روز اول میزان چربی از دست رفته و تغییر سایز قابل مشاهده خواهد بود.

به دلیل اینکه با تابش لیزر حرارت نیز ایجاد می گردد بنابراین با تخلیه چربی پوست فرد نیز جمع شده و پس از جراحی افتاده نمی گردد. 

به طور کلی لیزر لیپولیز برای حذف میزان کمی چربی (حدود نیم لیتر) استفاده می گردد و با روش هایی مانند لیپوساکشن که یک لیتر یا بیشتر، چربی را می توان از هر ناحیه خارج کرد، متفاوت است. البته همان طور که گفته شد می توان پس از شش ماه از لیزر لیپولیز برای تخلیه چربی در ناحیه مورد نظر مجددا استفاده کرد. همچنین نتایج این روش موجب ایجاد فرم بهتر و اصلاح شکل بدن می گردد بدون اینکه عوارض و خطرات روش های قدیمی تر را به همراه داشته باشد. همچنین این روش دائمی بوده و باید فرد پس از درمان رژیم غذایی و تحرک مناسب را رعایت کند.

 

قبل از درمان لیپولیز چه آمادگی‌هایی لازم است؟

دقت کنید که اگرچه لیزر لیپولیز معمولا به صورت سرپایی انجام می شود، اما همانند سایر اعمال جراحی باید در مراکز جراحی محدود یا کلینیک های مجهز به اتاق عمل و با رعایت شرایط بهینه و استاندارد از نظر ایمنی و تجهیزات استریل و وجود امکانات بخش بستری و امکان مراقبت های پس از عمل صورت پذیرد. همچنین انتخاب پزشک باتجربه و متخصص برای گرفتن بهترین نتیجه و کاهش خطرات توصیه می گردد.

• در مورد داروهای مصرفی خود حتما با پزشک مورد نظر مشورت نمایید، داروهایی مانند آسپرین دو هفته قبل از درمان باید متوقف شوند چرا که باعث ایجاد خطر خونریزی خواهند شد؛

• حداقل چهار هفته قبل از درمان از کشیدن سیگار دست بکشید. سیگار کشیدن باعث افزایش خطر ایجاد لخته های خونی و درنتیجه سکته های قلبی و مغزی برای فرد می گردد؛

• اگر روز عمل مریضی خاصی مانند سرماخوردگی، تب یا... دارید با پزشک خود تماس گرفته و زمان عمل را به عقب بندازید؛

• هماهنگی برای داشتن یک همراه قابل اطمینان در روز عمل و ۱-۲ روز اول پس از عمل لازم می باشد؛

• گرچه عمل لیپولیز معمولا به صورت سرپایی انجام میشود، انجام یک آزمایش ساده خون مشتمل بر شمارش سلولهای خونی (CBC) و آزمون انعقادی (PT-PTT) در اکثر موارد قابل توصیه است. در افراد با سن بالاتر انجام آزمایشات تکمیلی و گاه انجام مشاوره قلبی نیز لازم می باشد.

• گرفتن عکس های قبل و بعد توصیه می گردد چرا که می تواند چگونگی تغییرات را به وضوح به شما نشان دهد.

پس از درمان لیپولیز چه مراقبت‌هایی لازم است؟

پس از درمان بسیار مهم است تا برای کاهش عوارض وگرفتن نتایج مطلوب به توصیه های پزشک گوش دهید و با پزشک خود در ارتباط باشید. برخی از توصیه های پس از درمان شامل موارد زیر می‌باشد:

• فردای روز عمل حتما یکبار پانسمان بطور کامل تعویض شود. پس از ۴۸ ساعت با تعیین وقت جهت ویزیت اول مراجعه نمایید؛

• استراحت مطلق فقط برای چند ساعت اول توصیه می شود. هرچه زودتر شروع به راه رفتن کنید، اینکار باعث کاهش تورم ‌و جلوگیری از لخته شدن خون می شود؛

• از فعالیت بدنی شدید یا ورزش برای یک تا دو هفته پس از عمل اجتناب کنید؛

• بانداژکردن یا استفاده از گن های مخصوص پس از عمل درناحیه درمان شده به مدت مشخص توصیه می گردد، پوشیدن مداوم گن را باید تا ۲۴ ساعت بعد از توقف تخلیه مایعات از بدن ادامه دهید. معمولا برای صورت و چانه 24-48 ساعت و برای سایر نواحی 7-10 روز توصیه می گردد؛

• استفاده ار آنتی بیوتیک ها به مدت کوتاهی (5 روز) پس از جراحی توصیه می گردد؛

• بعد از اتمام عمل ازنوشیدنی های غیر الکلی به مقدار زیاد استفاده نمایید. همچنین می توانید از رژیم غذایی عادی استفاده کنید. استفاده از نوشیدنی های الکی تا حداقل 24 ساعت پس از جراحی ممنوع می باشد؛

• در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول تخلیه مایعات از محل بیشتر می باشد و هر چه تخلیه مایعات بیشتر باشد تورم و کبودی کمتری خواهید داشت. بنا براین باید با ماساژ محل عمل به سمت پایین در حمام به تخلیه هرچه بیشتر مایع از محل عمل کمک کرد زیرا مایع باقیمانده بعد از بسته شدن منافذ باعث درد و بزرگی سایز شده و به کندی بوسیله بدن دفع میگردد؛

• از انجام ماساژهای شدید اجتناب کنید ولی محل ساکشن را روزانه ۲ تا ۳ بار از بالا به پایین در حمام و زیر آب گرم ماساژ دهید تا مایعات کاملا تخلیه شود؛

• هر چه حجم چربی تخلیه شده بیشتر باشد احتمال کبود شدگی  بیشتر است ولی بعد از ۲ هفته بتدریج رفع خواهد شد؛

• خارش ممکن است وجود داشته باشد که جهت رفع استفاده از قرص هیدروکسی زین توصیه می گردد؛

• اختلالات قاعدگی بعد از لیپولیز به مدت کوتاه ممکن است دیده شود؛

• در صورت مشاهده عفونت، خونریزی و یا درد ناگهانی با پزشک خود تماس بگیرید.

سوالات متداول لیپولیز

1. آیا لیپولیزر با بیهوشی انجام می شود؟

    انجام لیپولیز معمولا به صورت سرپایی و با کمک بی حسی موضعی انجام میشود.

 

2. آیا لیپولیزر نیاز به بستری دارد؟

    معمولا نیاز به بستری وجود نداشته و پس از چند ساعت استراحت فرد ترخیص می گردد و می تواند پس از یکی دو روز به انجام کارهای روزمره خود بپردازد.

 

3. موارد درمانی لیپولیزر چیست؟

    لیزر لیپولیز روشی برای درمان چاقی نیست، این روش برای کاهش و حذف آن دسته از چربی هایی که با ورزش و رژیم غذایی از بین نمی روند استفاده می گردد. لیزرلیپولیز در افراد دارای وزن طبیعی و نرمال استفاده شده که معمولا نواحی از بدنشان به طور غیر معمول دچار افزایش حجم و سایز می باشد این نواحی که معمولا چربی های اضافی در آنها انباشته شده و با لیپولیز برداشته می شوند عبارتند از ران ها، پهلوها، باسن، بازوها، چانه و غبغب، اطراف زانوها.

 

4. عوارض لیپولیزر چیست؟

• درهنگام درمان با بی حسی موضعی، درفرد احساس فشار، حرکت و سوزش دیده می شود اما به ندرت دردناک است. هر گونه درد بعد از عمل معمولا با قرص ضد درد کنترل می شود؛

• امکان ایجاد کبودی، تورم و خروج مایعی به رنگ خون از نواحی درمان شده وجود دارد؛

• ایجاد عفونت، بی حسی و یا آسیب های عصبی در ناحیه درمان شده وجود دارد؛

• درصورت استفاده از ساکشن ممکن است این کبودی ها و تورم و سوزش شدیدتر شده و مدت زمان بیشتری برای بهبودی لازم باشد.( چند روز یا چند هفته)

 

5. آیا نیاز به برداشتن پوست و یا کشیدن آن پس از لیپولیز وجود دارد؟

    قوام پوست در شکل‌گیری نهائی بسیار مهم است. پوست سالم خاصیت ارتجاعی دارد و ظرف یکی دو هفته بعد از ساکشن جمع شده و به حالت نرمال برمی گردد (مانند شکم زنان باردار که بعد از زایمان جمع می شود). البته پوشیدن گن های مخصوص به فرم گرفتن زودتر شکم خیلی کمک می کند.

 در مواردی که به‌ علت چاق و لاغر شدن‌های پشت سر هم، قوام پوست شل شده و کاهش یافته است. برداشتن پوست، ترجیحا همزمان انجام نمی‌شود، بلکه ۶ تا ۹ ماه پس از عمل صبر می‌کنیم تا بیشترین جمع‌شدگی پوست رُخ دهد، سپس در نواحی که پوست آویزان می‌ماند، اقدام به برداشتن پوست اضافه با جراحی می‌ نماییم.

همچنین درموارد ضعیف تر می توان با کمک دستگاه های لیفتینگ مانند آراف لیفت سبب جمع شدن و لیفت پوست گردید.

 

6. آیا لیپولیز به تنهائی برای تناسب اندام کافی است؟

    خیر، کاهش وزن و داشتن اندام متناسب به صورت دائمی به تغییر و اصلاح همیشگی رژیم غذائی و عادت‌های خوردن بستگی دارد. با لیپولیز، چربی و سلول‌های حاوی آن از یک منطقه خاص برداشته می‌شود، اگر پرخوری ادامه یابد، منجر به رسوب چربی اضافی در نواحی از بدن، غیر از محل درمان شده، می‌شود.

 

5. آيا نتايج لیپولیزر دايمي است و برگشت ندارد؟

    نتايج این گونه عمل‌ها طولاني مدت و دایمی است. البته در نواحی که چربی موضعی برداشت شده است با این حال درصورت تغییر ندادن سبک زندگی احتمال چاقی وجود دارد که اینبار در دیگر سلول های چربی سایر نقاط بدن انباشته می گردند.

تصاویر قبل و بعد لیپولیز

ارسال دیدگاه
برای استفاده از این بخش باید ابتدا عضو شوید.
در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شوید.