جستجو، بررسی و انتخاب روش درمانی
با آی‌نبض زیباتر شوید!
 • نامشخص
منوی اصلی
منوی کاربری

کاهش سایز سینه (ماموپلاستی)

هر آنچه که باید از کاهش سایز سینه (ماموپلاستی) بدانید.

کاهش سایز سینه ها یا ماموپلاستی (mammaplasty) به نوعی روش جراحی گفته می شود که طی آن چربی های بافت سینه، غدد داخلی آن و نهایتا پوست اضافی برداشته شده و شکل و فرم جدید به سینه ها داده می شود. پس از این جراحی، سینه ها شکل جوان تری به خود می گیرند و مشکلات سنگینی سینه های بزرگ در فرد برطرف خواهد شد. 

بسیاری از خانم هایی که سینه های بزرگ دارند در زندگی روزمره خود دچار مشکلات زیادی هستند. آنها اغلب از درد وحشتناک پشت، درد در شانه ها و گردن خود رنج می برند و حتی با پوشیدن یک سینه بند یا سوتین نیز به دلیل سنگینی و فشار بند سینه بندها، ردهای عمیقی روی پشتشان ایجاد می گردد. این خانم ها برای انجام کارهای روزمره نظیر ورزش کردن بسیار مشقت دارند. این موضوع در دختران جوان ممکن است باعث کاهش اعتماد به نفس آنها گردد.

جراحی کاهش سایز سینه ها معمولا تحت بیهوشی انجام می گیرد. معمولا 1 الی 2 روز بعد از عمل فرد از جایش می تواند بلند شود اما 1 الی 2 هفته طول میکشد تا به سراغ کارهای روزمره خود بازگردد.

جهت انجام این درمان و اطلاع از هزینه دقیق آن از قسمت درخواست مشاوره سایت با ما در ارتباط باشید.

کاهش سایز سینه (ماموپلاستی) چیست؟

بسیاری از خانم هایی که سینه های بزرگ دارند در زندگی روزمره خود دچار مشکلات زیادی هستند. آنها اغلب از درد وحشتناک پشت، درد در شانه ها و گردن خود رنج می برند و حتی با پوشیدن یک سینه بند یا سوتین نیز به دلیل سنگینی و فشار بند سینه بندها، ردهای عمیقی روی پشتشان ایجاد می گردد. این خانم ها برای انجام کارهای روزمره خود نظیر ورزش کردن بسیارمشقت دارند. 

کاهش سایز سینه ها یا ماموپلاستی(mammaplasty) به نوعی روش جراحی گفته می شود که طی آن چربی های بافت سینه، غدد داخلی آن و نهایتا پوست اضافی برداشته شده و شکل و فرم جدید به سینه ها داده می شود. پس از این جراحی سینه ها شکل جوان تری به خود می گیرند و مشکلات سنگینی سینه های بزرگ در فرد برطرف خواهد شد.

انجمن جراحان پلاستیک زیبایی آمریکایی (ASAPS)، گزارش داده است که در سال 2017 حدود 71،422 عمل جراحی ماموپلاستی در آمریکا انجام شده است که رشدی 10.2 درصدی نسبت به سال 2012 داشته است. آمار دقیقی از تعداد انجام این جراحی در کشور ما وجود ندارد اما این روش که به دلایل زیبایی و پزشکی انجام می گیرد، روز به روز در حال محبوب شدن در کشور ما نیز هست.

در این مقاله سعی شده است اطلاعات مفیدی در این حوزه در اختیار علاقه مندان قرارگیرد اما اگر سوالات بیشتری داشتید حتما به یک جراح پلاستیک مراجعه کنید.

چه کسانی می‌توانند کاهش سایز سینه (ماموپلاستی) انجام دهند؟

اکثر خانم ها می توانند جراحی کاهش سینه را انجام دهند. برای انجام این جراحی فرد باید از سلامت عمومی برخوردار بوده و نسبت به نتایج جراحی آگاه و انتظارات واقع بینانه داشته باشد.

اگر مستعد ابتلا به کلویید یا التهاب زخم هستید و یا دارای سابقه مشکلات دیگری نظیر دیر خوب شدن زخم ها و بهبودی طولانی مدت هستید، جراح شما ممکن است شما را از انجام این روش باز داشته و یا هشدار دهد که اثر زخم هایتان ماندگار بماند.

نحوه انجام کاهش سایز سینه (ماموپلاستی) چگونه است؟

پس از ملاقات با جراح باید انتظاراتتان از عمل و شکلی که می خواهید پس از جراحی ایجاد گردد را به وضوح و با روشنی کامل با پزشکتان در میان بگذارید.

جراح می خواهد دقیقا بداند که چرا می خواهید اندازه سینه خود را کاهش دهید و مهم است که شما به طور آشکار و با ذکر جزییات در مورد آن با او بحث کنید. سپس پزشک شروع به معاینه و اندازه گیری ناحیه درمان کرده و نحوه کار را به شما توضیح می دهد و مواردی که ممکن است بر روی نتیجه نهایی اثر بگذارد مانند سن، سایز، شکل سینه ها، شرایط بدن و شرایط پوست شما را به شما خواهد گفت. علاوه بر این باید نسبت به محل قرارگیری نوک سینه ها و آرئولا areola- (ناحیه قهوه ای رنگ سر سینه ها) نیز با پزشک خود صحبت کنید.

قبل از درمان باید سوابق پزشکی خود را با پزشکتان درمیان گذاشته تا دلایلی که ممکن است این جراحی برای شما مناسب نباشد، مشخص گردد. به طور معمول از شما خواسته می شود که اطلاعات موجود در فرم رضایت نامه را بخوانید و امضا کنید تا مزایا و خطرات مربوط به جراحی کاهش سینه را دانسته و ریسک آن را بپذیرید. همچنین عکس هایی از ناحیه درمان قبل از جراحی گرفته خواهد شد تا با بعد از جراحی مقایسه گردد. نهایتا در روز جراحی اعمال زیر اتفاق خواهد افتاد.

 

مرحله اول- بیهوشی

جراحی کاهش سایز سینه معمولا با بیهوشی انجام می گردد. در بعضی موارد ممکن است با توجه به توصیه جراح این روش با بی حسی موضعی و آرامبخش صورت پذیرد به طوری که شما در طول عمل هشیار بوده و احساس درد کمی نیز خواهید داشت.

بیاد داشته باشید که انجام بی هوشی خطراتی نیز به دنبال خواهد داشت که پزشک جراحتان به شما این عوارض  و خطرات را یادآور خواهد شد.

 

مرحله دوم- جراحی

جراحی لیفت سینه معمولا در بیمارستان یا مراکز جراحی انجام می گیرد و معمولا نیازی به بستری نخواهد نداشت. مدت زمان این جراحی بین 2 تا 4 ساعت به طول خواهد انجامید.

 تکنیک های مختلفی برای اینکار وجود دارد که رایج ترین آن شامل بریدن اطراف آرئولا (ناحیه قهوه ای رنگ سر سینه ها)، به سمت پایین سینه و سپس زیر سینه در طول منحنی طبیعی در زیر سینه است. برش گاهی اوقات به عنوان یک لنگر شکل داده می شود. (مانند شکل 1)

 

 

پس از برش، جراح بافت سینه را تخلیه کرده و پوست های اضافی را برمیدارد. نوک سینه و آرئولا را به سمت محل جدید حرکت می دهد (شکل 2). پوست باقی مانده را مانند شکل 3 به سمت پایین و دور آرئولا می کشد و شکل جدیدی از سینه ایجاد می شود. سپس چربی های اضافی توسط لیپوساکشن تخلیه می گردد. به این صورت که یک لوله باریک از زیر بغل وارد شده و چربی اضافی را توسط آن بیرون می کشند.

در اغلب موارد، نوک پستان ها به رگ های خونی و اعصاب متصل بوده و با آنها منتقل می شوند. با این حال، اگر سینه ها بسیار بزرگ یا سنگین و افتاده باشند، ممکن است نوک پستان و آرئول ها به طور کامل برداشته شوند و به موقعیت بالاتری هدایت شوند. (این امر منجر به از دست دادن احساس در نوک پستان و آرئولا می شود)

پس از این فرایند محل مورد نظر مانند شکل 4 بخیه زده می شود. معمولا دور آرئولا و یک خط به سمت پایین به همراه انحنا زیر پستان بخیه زده می شود. در روش های جدید تر برش های قسمت عمودی حذف شده است که جای بخیه و اسکار کمتری باقی می ماند.

گاهی اوقات، هنگامی که تنها چربی باید برداشته شود، لیپوساکشن به تنهایی می تواند برای کاهش اندازه سینه استفاده شود، که زخم های بسیار کمی بوجود می آید. این روش برای بیماران جوان مناسب تر است.

مدت زمان بهبود کاهش سایز سینه (ماموپلاستی) چقدر است؟

زمان ریکاوری و بهبود در هر نفر متفاوت بوده به طوری که بعضی افراد بین یک الی دو روز پس از جراحی بهبود می یابند. با این حال توصیه می گردد تا یک الی دو هفته پس از جراحی به سراغ فعالیت های شدید نروید.

نتایج درمان کاهش سایز سینه (ماموپلاستی) چیست؟

کاهش سایز سینه ها یا ماموپلاستی یکی از سریع ترین روش های تغییر فیزیکی برای فرد می باشد که با کمک جراحی زیبایی امکان پذیر است. پس از این درمان فرد از ناراحتی فیزیکی سینه های بزرگ خلاص شده و اندام او بهتر به نظر می رسد. همچنین لباس ها بهتر به تن فرد خواهد نشست و نهایتا حس اعتماد به نفس بیشتری به فرد دست می دهد.

به یاد داشته باشید، با این حال، ممکن است بعد از این عمل، تورم و جای زخم ها به چند ماه برای بهبودی کامل نیاز داشته باشند. صبور باشید - ارزشش را دارد!

قبل از درمان کاهش سایز سینه (ماموپلاستی) چه آمادگی‌هایی لازم است؟

 •  در مورد داروهای مصرفی خود حتما با پزشک خود مشورت نمایید، داروهایی مانند آسپرین دو هفته قبل از درمان باید متوقف شوند چرا که باعث ایجاد خطر خونریزی خواهند شد؛
 •  حداقل چهار هفته قبل از درمان از کشیدن سیگار دست بکشید. سیگار کشیدن باعث افزایش خطر ایجاد لخته های خونی و درنتیجه سکته های قلبی و مغزی برای فرد می شود؛
 •  اگر روز عمل مریضی خاصی مانند سرماخوردگی، تب یار... دارید با پزشک خود تماس گرفته و زمان عمل را به عقب بندازید؛
 •  هماهنگی برای داشتن یک همراه قابل اطمینان در روز عمل و ۱-۲ روز اول پس از عمل ماستوپکسی لازم می باشد؛
 •  گرفتن عکس های قبل و بعد از جراحی برای مشاهده نتایج درمان توصیه می شود.
 •  علاوه بر موارد ذکر شده آماده کردن آزمایشات و ارزیابی های توصیه شده از سوی جراح تان باید صورت گیرد.

پس از درمان کاهش سایز سینه (ماموپلاستی) چه مراقبت‌هایی لازم است؟

بسیار مهم است که پس از عمل به توصیه های پزشک خود گوش کنید. توصیه های پس از درمان می تواند شامل موارد زیر باشد:

 •  شب اول و دوم حتما  یک نفر مراقب و همراه داشته باشید؛
 •  استفاده از دارو های مسکن درد مانند پاراستامول (paracetamol) توصیه می شود؛
 •  اگر یک لوله کوچک بعد از عمل در هر پستان گذاشته شده باشد تا مایع اضافی را خارج کند، لازم است بعد از یک یا دو روز، به بیمارستان بازگشته و آن لوله را بردارید؛
 •  پس از جراحی با استفاده از گاز و باند زخم های جراحی پوشیده شده و شما باید از سوتین های مخصوص جراحی استفاده کنید. پس از چند روز این سوتین جراحی با یک سوتین نرم معمولی جایگزین می شود. به مدت 3 تا 4 هفته پس از جراحی باید از این سوتین ها به همراه یک لایه از باند و گاز استفاده کنید؛
 •  پس از یک یا دو هفته باید پیش پزشک خود بروید تا بخیه ها کشیده شوند.
 •  توصیه می شود به مدت یک الی دو هفته پس از جراحی از انجام رابطه جنسی اجتناب کنید زیرا این قبیل هیجانات باعث تحریک شدن سینه ها و متورم شدن آنها می گردد. علاوه بر آن توصیه می شود برای شش هفته از هرتماسی مگر تماس آرام با سینه ها خودداری کنید؛
 •  پزشکتان زمان مناسب برای انجام ورزش و فعالیتهای عادی را به شما خواهد گفت؛
 •  درصورت مشاهده عفونت، خونریزی و یا درد ناگهانی بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

سوالات متداول کاهش سایز سینه (ماموپلاستی)

1. آیا جراحی کاهش سایز سینه (ماموپلاستی) با بیهوشی انجام می شود؟

    بله، این روش معمولا با بی هوشی صورت می گیرد مگر در موارد خاص که پزشک با بی حس کردن موضعی و دادن آرام بخش جراحی را انجام می دهد که کمی درد قابل احساس خواهد بود.

 

2. آیا جراحی کاهش سایز سینه (ماموپلاستی) نیاز به بستری دارد؟

    معمولا این روش بدون نیاز به بستری انجام می گردد مگر در شرایطی که پزشک جراح صلاح بداند.

 

3. موارد درمانی جراحی کاهش سایز سینه (ماموپلاستی) چیست؟

از این روش برای کاهش سایز سینه های افتاده و سنگین و بزرگ استفاده می کنند، در این روش علاوه بر تغییر فرم پستان و حذف بافت ها و پوست اضافه، محل قرارگیری هاله سینه یا آرئولا و نوک سینه نیز تغییر داده می شود تا سینه ها فرم زیباتری به خود بگیرند.

 

4. عوارض جراحی کاهش سایز سینه (ماموپلاستی) چیست؟

• سینه ها پس از این جراحی متورم و حساس می شوند. بسته به سرعت بهبودی کبودی ها در هر فرد متفاوت خواهد بود، در بعضی افراد این کبودی ها تا چند ماه می تواند باقی بماند.

• عوارض جانبی یا عوارض ناشی از این روش میتواند مواردی شامل عفونت، واکنش به بیهوشی، خونریزی و آسیب عصبی باشد.

• خونریزی و عفونت ناشی از mammaplasty غیرمعمول هستند، اما در صورتی که رخ دهد، ممکن است باعث بروز زخم شود.

• پس از این جراحی اسکار و رد برش ها باقی خواهد ماند. اسکارها برای چند ماه پس از جراحی قرمز باقی خواهند ماند و به تدریج کمرنگ خواهند شد و در نهایت به صورت خطوط سفیدی به جای می مانند. در افراد سیگاری این زخم ها دیرتر بهبود می یابند. 

• ممکن است نوک سینه ها غیرقرینه شده ویا برای همیشه حس های نوک سینه ها ازبین برود.

 

5. آيا نتايج جراحی کاهش سایز سینه (ماموپلاستی)  دايمي است و برگشت ندارد؟

بله، این نتایج دایمی باقی خواهند ماند.

 

6. آیا پس از جراحی کاهش سایز سینه (ماموپلاستی) حس و سیستم عصبی پستان ها به مشکل نمی خورد؟

معمولا هیچ مشکلی پیش نمی آید مگر در شرایط خاص مثل اینکه سایز سینه ها خیلی بزرگ بوده و پزشک مجبور شود موقعیت نوک سینه ها را به طور کامل عوض کند که در این شرایط سیستم های عصبی آن قطع می گردند.

 

7. آیا با باردار شدن مشکلی در سیتم شیردهی  مادرانی که جراحی ماموپلاستی انجام داده اند به وجود می آید؟

خیر، هیچ مشکلی در شیردهی مادران به وجود نخواهد آمد.

ارسال دیدگاه
برای استفاده از این بخش باید ابتدا عضو شوید.
در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شوید.