جستجو، بررسی و انتخاب روش درمانی
با آی‌نبض زیباتر شوید!
  • نامشخص
منوی اصلی
منوی کاربری

لکه های تیره صورت (ملاسما)

لکه های تیره صورت (ملاسما) چیست؟

ملاسما یک بیماری پوستی است که با ایجاد لکه های تیره رنگ برروی صورت، گردن، بازو یا قسمت فوقانی بدن شناخته می شود. این بیماری در زنان به ویژه دردوران بارداری (به عنوان ماسک حاملگی شناخته می شود) و کسانی که در معرض آفتاب بوده و دارای پوست تیره هستند بسیار شایع می باشد. این بیماری با نام کلوآزما (chloasma) یا ملاسما (Melasma) شناخته می شود.

این مناطق تیره تر از ناحیه های اطراف خود بوده اما بافتشان تغییری نکرده است، معمولا صاف هستند و خارش نداشته و دردناک نیستند. در بیشتر بیماران این لکه ها در تابستان بیشتر نمایان می گردد و حتی ممکن است در زمستان ناپدید گردد. علت این بیماری عفونت نیست به همین دلیل مسری نخواهد بود و به نظر می رسد نور باعث تحریک این بیماری می گردد. البته این بیماری نوعی آلرژی به نور نیز محسوب نشده و سرطان زا هم نیست. با این حال این لکه ها باعث نگرانی هایی در فرد برای کاهش زیبایی به وجود می آورد که موجب می شود فرد برای درمان آن اقدام کند.

دلایل و علت به وجود آمدن لکه های تیره صورت (ملاسما) چیست؟

عوامل موثر در ملاسما عبارتند از:

عواملی همچون بارداری، درمان های هورمونی مانند داروهای ضدبارداری، مشکلات هورمونی مانند یائسگی، قرار گرفتن در معرض نور آفتاب در ایجاد ملاسما مرتبط هستند و می توانند آن را تشدید کنند.

روش‌ها و راه‌های درمان لکه های تیره صورت (ملاسما) چیست؟

بهترین راه برای درمان ملاسما اجتناب و دوری کردن از عوامل ایجاد آن است. درصورت استفاده از داروهای هورمونی باید به پزشک خود اطلاع دهید. در دوران بارداری، از قرارگرفتن در معرض نور خورشید و انجام حمام آفتاب خودداری کنید. معمولا پس از بارداری که سطح هورمون ها کاهش می یابد اثرات این بیماری نیز از بین می رود. در موزد دیگر بیماران نیز باید از قرارگرفتن در معرض نور شدید آفتاب خودداری کرده و از کرم های ضدآفتاب قوی با حداقل SPF 50، هر روز استفاده نمایند.

درمان هایی وجود دارند که لکه های ملاسما را کم رنگ کرده و پوست را بهبود می بخشند. داروهای مخصوص، میکرودرم ابریژن و لیزرها برای درمان توصیه می شوند و مناسب اند. همه آن ها با حذف لایه های سطحی پوست که در آن رنگدانه ها بیش از حد تحریک شده است عمل می کنند.

کرم های روشن کننده پوست نیز می توانند برای درمان ملاسما مفید باشد. آنها حاوی مواد شیمیایی (Hydroquinone) بوده که با سلول های تشکیل دهنده رنگدانه مواجه می شوند و سنتز رنگدانه را کاهش می دهند. همچنین دیگر کرم ها نیزکه حاوی اسید آسازائیک یا رتینوئید (azelaic acid or retinoid) می باشند و هر دو برای آکنه مناسب اند، را نیز برای رفع لکه های ملاسما می توان بهره گرفت. البته این کرم ها گاهی اوقات باعث تحریک پوست می شوند بنابراین توصیه می شود توسط پزشک تجویز گردند. 

بنابر آن چه بیان شد مهمترین نکته برای کسانی که دارای این مشکل هستند، محافظت کردن از پوست خود در برابر نور خورشید و نگرفتن حمام آفتاب می باشد تا بیماری شان درمان گردد. 

 

روش های درمان:

 

غیرتهاجمی

1. داروهای شیمیایی مخصوص

2. کرم های مخصوص(حاوی اسید آسازائیک یا رتینوئید)

 

تهاجمی

1. لایه برداری با استفاده از لیزرهای جوانساز تهاجمی

غیر جراحی

ارسال دیدگاه
برای استفاده از این بخش باید ابتدا عضو شوید.
در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شوید.