جستجو، بررسی و انتخاب روش درمانی
با آی‌نبض زیباتر شوید!
 • نامشخص
منوی اصلی
منوی کاربری

مزوتراپی

هر آنچه که باید از مزوتراپی بدانید.

مزوتراپی یک تکنیک پزشکی است که در سال ۱۹۵۰ میلادی ابداع شده است. از این روش برای اولین بار برای درمان بیماری هایی مانند روماتیسم، آسیب های ورزشی و برای بهبود گردش خون استفاده گردید. مزوتراپی درحال حاضر به عنوان یکی از روش های درمانی زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد. از این روش برای جوانسازی و تقویت پوست، رشد و تقویت مو، کاهش چربی های موضعی و به عنوان یک روش درمانی برای حذف سلولیت استفاده می شود.

مزوتراپی شامل محلولی مخصوص از داروهای تقویتی و ویتامین هاست که به صورت میلی متری زیرپوست تزریق می شود. از مزوتراپی برای درمان پیری پوست با هدف تزریق آمینواسیدها، مواد معدنی و ویتامین ها به لایه های زیرین پوست (که این مواد در اثر افزایش سن تولیدشان کم می شود)، انجام می گردد. یکی دیگر از روش های جدید تزریق هیالورونیک اسید (عامل اصلی جوانی و شادابی پوست) برای افزایش میزان آن در پوست می باشد. این تزریق ها هر دو هفته برای دو تا سه دوره درمانی انجام می گردد. پس از دوره درمانی زمانی که نتایج مطلوب بدست آمد شما برای حفظ اثرات درمان با انجام مجدد، هر ۲ تا ۳ ماه و یا بیشتر نیاز دارید.

جهت اطلاع از هزینه این درمان می توانید به پیج ایستاگرام ما مراجعه کنید و یا در قسمت درخواست مشاوره سایت با ما در ارتباط باشید.

هزینه و قیمت مزوتراپی

هزینه این درمان بسته به هزینه دارو مصرفی و دستمزد پزشک بسیار متفاوت است اما حدودا برای هر جلسه بین 70 تا 400 هزارتومان متغیر می باشد.

مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی یک تکنیک پزشکی است که در سال ۱۹۵۰ میلادی توسط یک پزشک فرانسوی به نام میشل پیستور(Dr Michel Pistor) ابداع شد. از این روش برای اولین بار برای درمان بیماری هایی مانند روماتیسم، آسیب های ورزشی و برای بهبود گردش خون استفاده گردید. مزوتراپی درحال حاضر به عنوان یکی از روش های درمانی زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد. از این روش برای جوانسازی وتقویت پوست، رشدوتقویت مو، کاهش چربی های موضعی و به عنوان یک روش درمانی برای حذف سلولیت استفاده می شود.

امروزه در فرانسه بیش از ۱۵۰۰۰ پزشک از این روش برای درمان بیماران خود استفاده می کنند و حتی این روش در مدارس پزشکی فرانسه نیز تدریس می گردد. این روش در سراسر دنیا و کشور ما به دلیل عوارض کم و جواب‌گیری بسیار خوب برای بیماران گسترش یافته است.

 

عملکرد مزوتراپی‌ به چه شکلی است؟

در مزوتراپی از هر دو محرک فیزیکی (مکانیکی) و شیمیایی استفاده می شود. بسته به مشکل مورد درمان،

دوزهای کوچکی از داروهای مختلف به نواحی معینی از پوست تزریق میشوند. این دوزها مثل یک گلوله دارویی عمل میکنند که مستقیماً به ناحیه مورد نظر از بدن انتقال داده میشود.

• مکانیکی

 سوزن یک سوراخ ریز در پوست ایجاد کرده که محرک یک فرایند التیام بخش است. پوست در واکنش به این آسیب کلاژن و الاستین تولید میکند، که دو عنصر کلیدی تشکیل دهنده ساختمان پوست هستند. ازآنجا که این تزریقات باعث هیچ‌گونه آسیب واقعی به کلاژن یا حذف آن نمی شوند، کلاژن جدید به کلاژن موجود اضافه می شود (درنتیجه شاهد بهبود پوست و جوانسازی آن خواهیم بود).

• شیمیایی

 ترکیبات فعال تزریق شده اندام‌های مورد نظر را تحریک میکنند. برای مثال، اگر گردش خون ضعیف باشد، از یک ماده گشاد کنند عروق )مثل کومارین( استفاده میشود؛ در صورت وجود التهاب بیش ازحد، از یک داروی ضدالتهاب )مثل سیلیکون ارگانیک( استفاده میشود. کیفیت ماده مورد استفاده و تأثیر ترکیب آن در درمان مورد نظر، از مهمترین موارد در این روش هستند. نکته جالب این است که می‌توان ترکیب آمینو اسیدها، مواد معدنی، ویتامین‌ها، کوآنزیم‌ها و اسیدهای نوکلئیک تزریق شده را کاملاً مطابق با نیازها و ترجیحات بیمار اصلاح کرد. بنابراین پزشک می تواند با توجه به نیاز بدن بیمار داروی مخصوص به او را با ترکیب درصد مختلف مواد درست بکند. به علاوه، این روش بی‌خطر و بدون درد بوده و بدون هرگونه نیاز به تزریق بی‌حسی موضعی یا حتی تعویض لباس بیمار، انجام می شود .

 

چه کسانی می‌توانند مزوتراپی انجام دهند؟

این روش کاملا بی خطربوده و هیچ‌گونه منعی برای استفاده از آن وجود ندارد. مگربرای افرادی که دارای آلرژی به مواد مزو(دارو) داشته باشند بنابراین انجام تست حساسیت قبل از درمان توصیه می گردد. همچنین از این درمان برای موارد زیر می توان استفاده نمود:

از این روش به طور کلی برای درمان بیماری های پوستی و جوانسازی، ریزش مو، لاغری و رفع سلولیت  استفاده می گردد که در ادامه هر یک از آن‌ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

• جوانسازی و درمان مشکلات پوستی (روشن کننده، رفع تیرگی دورچشم، رفع استریا و…)

با افزایش سن و اثرات تجمعی آفتاب روی پوست، بتدریج کلاژن موجود در پوست تحلیل رفته که این امر سبب شل شدن و افتادگی پوست و ایجاد چروک‌های ظریف در سطح پوست می شود. با مزوتراپی ماده ای بنام هیالورونیک اسید توسط سوزن بسیار ظریف در چندین نقطه نزدیک به هم در پوست تزریق می شود. هیالورونیک اسید جزو ساختمان طبیعی پوست است و به راحتی در لابلای اجزاء دیگر پوست قرار می گیرد ، بدون اینکه هیچ واکنشی ایجاد کند و به این ترتیب جای الیاف کلاژن تخریب شده را پر می کند تا پوست شاداب و سفت تر شود و چروک‌های سطحی کاملاً محو گردند. اغلب برای حصول بهترین نتیجه ۷ جلسه درمان مورد نیاز است .

• برای درمان و رفع ریزش مو

برای مقابله با ریزش مو لازم است که عناصر غذایی به مقدار کافی به فولیکول مو رسانده شود و علاوه بر آن، میزان هورمون DHT و شدت التهاب موجود در ناحیه ریشه مو کاهش پیدا کند.  در روش مزوتراپی، این کار از طریق تزریق عناصر غذایی ضروری و داروهای ضد التهاب در عمق حدود یک میلیمتری پوست سر انجام میشود .

این مواد تزریقی باعث تحریک لایه میانی پوست شده و فولیکول‌های مو را با محلول خاصی که دقیقاً براساس نیازها و شرایط بیمار تهیه شده است، تغذیه میکند. همچنین تزریق این مواد باعث القای تولید کلاژن والاستین در پوست میشود. کلاژن و الاستین دو زیر واحد اصلی تشکیل دهنده ساختار پوست هستند. افزایش میزان کلاژن و الاستین باعث سالم‌تر و شاداب‌تر شدن پوست سر می‌شود و به این ترتیب پوست سر میتواند به شکل بهتری از فولیکولهای مو حمایت کند.

 • برای کاهش چربی های موضعی

در این روش داروهایی که به داخل مزودرم تزریق می شوند چربی تجمع یافته زیر پوست را ذوب کرده و سلول‌های چربی لایه هیپودرم را چروکیده و کوچک می سازند، به دنبال این امر چربی حل می شود و از راه کبد متابولیزه می گردد. با این روش می توان حدود ۰.۵ کیلوگرم چربی را در هفته ذوب کرد. برای حصول بهترین نتیجه نواحی باز ، کمر، باسن، پشت و ساق پا تحت درمان قرار می گیرد. پس از چند جلسه درمان به فاصله دو الی چهار هفته، به طور متوسط اندازه کل بدن ۲ سایز کم می شود. اندازه دور کمر، باسن و رانها معمولا پس از چهار هفته شروع به کاهش پیدا می کند و پس از ده هفته ۱۰-۵ سانتی متر کم می شود.

• حذف سلولیت ها

سلولیت اصطلاحا به نمای پرتغالی و یا ناهموار پوست گفته می شود که در ناحیه باسن و ران بسیاری از خانم‌ها ایجاد می شود. علت این حالت ایجاد نوارهای سفتی است که پوست را به سمت عمق می کشند و چربی لابلای آنها بدام می افتد. مزوتراپی می تواند نوارهای بافت همبند را تخریب کرده و چربی لابلای آنها را حل کند، و  نمای صاف و یکدستی در پوست ایجاد کند . همچنین مزوتراپی جریان خون و لنف را در بدن بهبود می بخشد . چند جلسه درمان به فاصله چند هفته مورد نیاز است. پس از جلسه چهارم پوست صاف‌تر و یکنواخت تر می شود و در پایان جلسات درمانی علاوه بر اصلاح ظاهر پوست سایز محل مورد درمان نیز ۱۰- ۵ سانتی متر کم می‌گردد.

 

نحوه انجام مزوتراپی چگونه است؟

مزوتراپی شامل تزریق های متعدد دارو به زیر سطح پوست توسط سوزن های بسیار ظریف (سرنگ های انسولین ویا مزوگان) می باشد. هدف اینکار کمک به بهبود گردش خون، جایگزین کردن ویتامین ها، مواد معدنی وآمینواسیدهای ازدست رفته و افزایش میزان هیالورونیک اسید در پوست می باشد.

هردرمان بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول می کشد و به طور کلی دردناک نیست. با این حال ممکن است از بی حسی موضعی برای درمان استفاده گردد. پزشک با توجه به نوع دارو وناحیه مورد نظر از تکنیک خاصی برای تزریق و درمان بهره می گیرد.

برای گرفتن نتایج مطلوب در مزوتراپی شما نیاز به جلسات متعدد برای درمان دارید. درموارد معمول با ۳-۴ جلسه مزوتراپی می توان به نتایج خوبی رسید، اما ممکن است بسته به نوع و ناحیه مورد درمان بین ۱۰ تا ۱۲ جلسه درمانی نیز مورد نیاز باشد. معمولا دو جلسه در هفته و به فاصله هر دو هفته یکبار درمان انجام می گیرد.

 

مدت زمان بهبود مزوتراپی چقدر است؟

بعد از درمان شما براحتی می توانید به انجام کارهای روزمره خود بازگردید.

نتایج درمان مزوتراپی چیست؟

نتایج مزوتراپی تحت شرایط بهینه، یعنی با انجام درمان های اصلاحی و تغذیه مناسب و ورزش، دائمی شده وتاثیر درمان حفظ می شود.

این روش در صورتی که در کلینیک های حرفه ای و توسط پزشکان با تجریه انجام گردد، کاملا ایمن و بدون درد می باشد. البته برای استفاده از مزوها (داروها) حتما به داشتن تاییده از وزارت بهداشت ایران (داشتن کد فراوری دکتر بر روی بسته بندی مزو) ویا تاییدیه های سازمان های جهانی (مانند CE، FDA) دقت کنید. چرا که نداشتن این تائیدیه ها به منظور مشخص نبودن محتوای این داروها و امکان داشتن عوارض برای بیمار می باشد.

نتایج این روش بسیار موفق بوده و همین امر باعث استقبال روزافزون از این روش در جهان وخصوصا کشور ما شده است.

 

قبل از درمان مزوتراپی چه آمادگی‌هایی لازم است؟

 • انتخاب دارو یا مزو خوب و استاندارد؛
 • انتخاب پزشک باتجربه؛
 • انجام تست حساسیت و مشاوره با پزشک؛
 • گرفتن عکس قبل و بعد برای مشاهده میزان بهبودی؛
 • قبل از درمان غذای غنی از ویتامین مصرف کرده و از خوردن کافئین وسایر مواد تحریک کننده پرهیز کنید.
 •  

پس از درمان مزوتراپی چه مراقبت‌هایی لازم است؟

این روش نیاز به مراقبت خاصی بعد از عمل ندارد . با این حال :

 • با انجام ورزش و تغذیه سالم اثرات این روش را بلند مدت و دائمی می کنید.؛
 •  بعد از انجام مزوتراپی حداقل ۶-۸ ساعت حمام نروید؛
 •  حداقل تا ۴ ساعت بعد از عمل از مواد آرایشی استفاده نکنید؛
 •  ودرصورت بروز درد یا تورم با پزشک خود تماس بگیرید.

 

سوالات متداول مزوتراپی

1. آیا این روش همراه با درد است؟

ممکن است در محل تزریق مقداری سوزش احساس شود البته با استفاده از بی حسی موضعی می توان گفت این روش کاملا بدون درد می باشد.

2. موارد درمان مزوتراپی چیست؟

از مزوتراپی برای درمان بیماری های مختلفی استفاده می شود. به طور کلی از مزوتراپی برای درمان های پوستی مانند، جوانسازی، رفع چین وچروک، روشن کننده، رفع تیرگی دور چشم، ویتامینه و تقویت پوست استفاده می شود. علاوه بر این از این روش برای درمان ریزش مو ، لاغری موضعی و رفع سلولیت ها نیز بهره می گیرند.

3. عوارض مزوتراپی چیست؟

این روش عوارض بسیار اندکی دارد با این حال ایجاد کبودی، سوزش و تورم در ناحیه درمان ممکن است اتفاق بیوفتد که طی چندروز از بین خواهد رفت.

4. در مزوتراپی از چه نوع موادی استفاده می شود؟

قبل از انجام مزوتراپی، ابتدا آزمایش های دقیق بر روی بیمار انجام می شود تا مشخص شود که بیمار از نظر کدام عناصر غذایی دچار کمبود می باشد. درواقع هر بیماری از نظر نوع عناصر غذایی مورد نیاز خود با دیگران متفاوت است و بنابراین برای هر بیمار باید از نسبت‌های مختلفی از مواد غذایی و ترکیبات دارویی استفاده شود. به طور کلی محلول مورد استفاده در عمل مزوتراپی شامل ترکیبی از مواد معدنی، ویتامین ها، اسیدهای آمینه، آنزیم ها، داروهای ضد التهاب و ترکیباتی برای خنثی کردن هورمن DHT (هورمون ریزش مو) می باشند.

5. زمان دیده شدن نتیجه درمان کی خواهد بود؟

اگرچه اکثر بیماران بعد از دو یا سه جلسه درمان نتایج ملموسی بدست می آورند، اما بیمارانی هم بوده اند که تنها بعد از یک جلسه بهبود قابل توجهی را در موهایشان مشاهده کردند. با این حال در موارد شدید، بیماران برای مشاهده نتیجه به حدود ۴ جلسه نیاز دارند، که در طول یک دوره ۵ تا ۶ماهه انجام می‌شود.

6. ماندگاری این درمان چقدر خواهد بود؟

نتایج حاصل از این عمل از دوام و ماندگاری طولانی برخوردار است و با رعایت روش‌های مراقبتی می‌توان ماندگاری نتایج آن را افزایش داد.

 

تصاویر قبل و بعد مزوتراپی

ارسال دیدگاه
برای استفاده از این بخش باید ابتدا عضو شوید.
در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شوید.