جستجو، بررسی و انتخاب روش درمانی
با آی‌نبض زیباتر شوید!
  • نامشخص
منوی اصلی
منوی کاربری

میکرودرم ابریژن

هر آنچه که باید از میکرودرم ابریژن بدانید.

میکرودرم ابریژن روشی است که با پاشش پودری خورنده (نوعی ماده معدنی) برروی سطح پوست باعث حذف پوست های مرده و ناهمواری های سطحی پوست می شوند. در این روش که نوعی لایه برداری سطحی پوست می باشد از دستگاه‌های مخصوصی برای ایجاد مکش و پاشش پودر استفاده می کنند. این پودرها بسیار متنوع اند و معمولا از آلومینیوم اکسید، سدیم بی کربنات ویا سدیم کلراید که خاصیت خورندگی دارند استفاده می شود، در حقیقت این پودرها مانند نوعی سمباده عمل کرده و باعث لایه برداری پوست می شوند.

نوعی دیگر از میکرودرم به نام" میکرودرم الماسه" معروف است که با استفاده از یک قلم (قلم الماسه) و کشیدن آن برروی پوست این بار بدون پاشش پودر و تنها با ایجاد خلا و مکش باعث لایه برداری سطحی پوست می شود. هنگامی که لایه بیرونی پوست برداشته می شود، لایه های زیرین شروع به افزایش تولید سلول های جدید برای بازسازی لایه سطحی پوست می کنند. دراین روش با ایجاد حداقل آسیب به سطح پوست می‌توان نتایج بسیار مطلوبی را مشاهده کرد. از جمله موارد کاربرد این درمان می‌توان به جوانسازی و بهبود بافت های پوست، کاهش ظاهر خطوط ریز و کاهش چین و چروک های سطحی پوست اشاره کرد. همچنین باید توجه داشت که این روش بدون درد و التهاب پوستی می باشد.

جهت انجام این درمان و اطلاع از هزینه دقیق آن از قسمت درخواست مشاوره سایت با ما در ارتباط باشید.

میکرودرم ابریژن چیست؟

میکرودرم ابریژن تکنیکی با حداقل آسیب رساندن به پوست برای جوانسازی، بهبود و بازسازی پوست می باشد. این روش مانند روش های درمانی دیگری نظیر بوتاکس، تزریق ژل و یا دارو های شیمیایی دارای تعداد جلسات کم، عوارض جانبی اندک و همچنین دارای زمان انجام کوتاه و بدون نیاز به جراحی می باشد. این نوع از جوان سازی پوست برای درمان تغییر رنگ های پوستی، آسیب های نور خورشید، و استرچ مارک ها و... استفاده می شود.

مزیت های این نوع درمان موجب افزایش تقاضای مردم خصوصا خانم ها برای انجام این روش گردیده است، به طوری که طبق آمار انجمن جراحان پلاستیک آمریکا این روش در سال 2015 پنجمین درمان غیر تهاجمی محبوب در آمریکا بشمار رفته است.

عملکرد میکرودرم ابریژن‌ به چه شکلی است؟

دراین روش با لایه برداری سطحی پوست (تراشیدن سطحی پوست) موجب تحریک سلول های زیرین و کلاژن ها برای تولید سلول های جدید و کلاژن بیشتر خواهیم شد. تولید این سلول های جدید و بازسازی پوست توسط آن‌ها باعث رفع مشکلات سطحی پوست نظیر چین وچروک ها، پوست های مرده و ... درنتیجه جوانسازی پوست می شود. این لایه برداری به دو روش انجام می گیرد:

• این درمان همان طور که گفته شد با پاشش نوعی پودر )نظیر اکسید آلومینیوم که خاصیت خورندگی دارند) به سطح پوست باعث تراشیده شدن ناهمواری‌های سطحی پوست می گردند، سپس این پودرها به همراه پوست های کنده شده اط سطح صورت به داخل محفظه زباله توسط مکش دستگاه کشیده شده و سطح پوست تمیز می گردد.

• روش دوم توسط نوعی قلم مخصوص (قلم الماسه) بدون نیاز به پودر و تنها با استفاده از مکش دستگاه، انجام می شود. در این روش قلم الماسه را به آرامی روی پوست می کشند که این کار باعث تراشیده شدن ناهمواری های پوستی می گردد.

 

 

چه کسانی می‌توانند میکرودرم ابریژن انجام دهند؟

این درمان به طور کلی برای همه انواع پوست جز موارد زیر مناسب می باشد:

• افراد دارای عفونت های پوستی فعال مانند تبخال (cold sores)؛

• افراد دارای سابقه مشکلات ترمیم پوست؛

• افرادی که طی 6-12 ماه قبل از درمان ایزوترتینوئین (isotretinoin) مصرف کرده اند؛

• ویا درصورتی که پزشک، شما را از انجام این درمان باتوجه به شرایط بدنی تان بازدارد.

نحوه انجام میکرودرم ابریژن چگونه است؟

قبل از شروع درمان، ابتدا پوست شما توسط اپراتور تمیز شده و عینکی برای محافظت از پاشش ناخواسته پودر به درون چشم به شما داده می شود. سپس قلم دستگاه میکرودرم به آرامی توسط اپراتور برروی پوست شما کشیده خواهد شد ( شدت یا فشار مورد استفاده برای درمان متفاوت می باشد). با کشیدن قلم، پودر به صورت مستقیم به سطح پوست پاشیده شده که این پودر به دلیل خاصیت خورندگی باعث ازبین رفتن ناهمواری های سطحی پوست و سلول های مرده می شود، پودرهای پاشیده شده به همراه سلول‌های مرده پوست توسط همان قلم به داخل دستگاه کشیده و دور ریخته می شوند.

تعداد جلسات این روش بسته به نظر پزشک می تواند بین 5 تا 10 جلسه به فاصله یک هفته ادامه یابد. پس از دوره درمان می توان هر سه یا چهار ماه یکبار برای حفظ و جوانسازی مجدد پوست از این روش استفاده کرد.

مدت زمان بهبود میکرودرم ابریژن چقدر است؟

زمان انجام این درمان معمولا بین 10 تا 30 دقیقه به طول می انجامد. البته درمان ترک های پوستی یا استرچ مارک‌ها بیش از 2 ساعت زمان می برد.

این درمان دوره نقاهت ندارد و شما بلافاصله پس از درمان می توانید به کارهای روزمره خود باز گردید، حتی بیمار می تواند بلافاصله پس از انجام آن از لوازم آرایشی استفاده کند.

نتایج درمان میکرودرم ابریژن چیست؟

میکرودرم ابریژن روشی امن، سریع و بدون نیاز به جراحی است. نتایج این روش دایمی نیست، اما باعث می شود پوست شما جوان تر و شاداب تر شود و چهره تان شفاف تر به نظر بیاید. این روش با افزایش گردش خون در صورت، باعث رشد سریع‌‌تر سلول های جدید می گردد. اثر دیگر این درمان افزایش جذب داروهای مصرفی بر روی پوست می باشد به طوری که اثر آنها را 4 تا 6 برابر افزایش می دهد. همچنین ازاین روش می توان به عنوان روشی موثر برای درمان ترک های پوستی و یا از بین بردن جای زخم های دیگر برروی پوست استفاده شود.

نتایج مشابه این روش را می توان با استفاده از قرص های لایه بردار شیمیایی و یا دستگاههای جدیدتر هیدرودرم ابریژن (hydradermabrasion) انجام داد.

قبل از درمان میکرودرم ابریژن چه آمادگی‌هایی لازم است؟

• حتما با پزشک معالج خود سوابق بیماری تان را درمیان بگذارید؛

• گرفتن عکس قبل و بعد از درمان برای مشاهده اثر درمان توصیه می گردد.

پس از درمان میکرودرم ابریژن چه مراقبت‌هایی لازم است؟

پوست شما به دلیل لایه برداری، نیاز به مراقبت بیشتر دارد بنابراین نکات زیر توصیه می گردد:

• استفاده از یک مرطوب کننده مناسب برای کمک به آبرسانی پوست و استفاده از کرم های ضد آفتاب برای محافظت در برابر نور خورشید؛

• درمان های عمیق تر برای برداشت زخم ها و یا ترک های پوستی (استرچ مارک) نیازمند استفاده از پمادهای آنتی بیوتیک برای چند روز می باشد؛

• این روش همچنین باعث افزایش جذب داروهای مصرفی بر روی پوست می گردد و اثر آنها را 4 تا 6 برابر افزایش می دهد. بنابراین معمولا پزشکان پس از انجام میکرودرم، کرم ها و دارو های درمانی خاصی را تجویز می کنند؛

• درصورت مشاهده هرگونه عفونت و یا تغییر رنگ پوست حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

سوالات متداول میکرودرم ابریژن

1. آیا این روش با درد همراه است؟

    خیر، این روش علاوه بر بدون درد بودن، بدون بی حسی موضعی انجام می گیرد.

 

2. موارد درمان میکرودرم چیست؟

• بهبود لکه های پیری و نقاط سر سیاه پوست؛

• بهبود هیپرپیگمانتاسیون یا لکه های تیره پوست(hyperpigmentation)؛

• کاهش ظاهر از ترک های پوستی (stretch marks)؛

• کاهش خطوط ریز و چین و چروک؛

• کاهش یا حذف منافذ پوست؛

• درمان آکنه، اثرات و رد به جا مانده از آن.

 

3. عوارض میکرودرم چیست؟

    این درمان بدون درد بوده و هرگونه تجربه ناراحتی در اثر بعد از درمان میکرودرم معمولا کوتاه مدت می باشد، به عنوان مثال کبودی و قرمزی که بعد از چند ساعت از بین می رود. پس از آن ممکن است پوست شما تا چند روز، پوسته پوسته و خشک شود. بعضی از عوارض دیگر میکرودرم که ممکن است اتفاق بیافتد عبارتند از:

• کبودی، که می تواند از مکش دستگاه رخ دهد و ممکن است چند روز طول بکشد.

• پس از درمان پوست شما نسبت به نور خورشید حساس تر خواهد شد، بنابراین استفاده از کرم های ضد آفتاب را فراموش نکنید.

 

4. زمان دیده شدن نتیجه میکرودرم چه موقع خواهد بود؟

    بلافاصله پس از انجام درمان و لایه برداری این نتایج قابل رویت خواهند بود، البته برای کامل شدن درمان و رسیدن به نتیجه مطلوب باید دوره درمان تکمیل شود.

 

5. مدت ماندگاری اثر میکرودرم چقدر خواهد بود؟

    نتیجه این درمان دائمی نیست و پس از دو یا سه ماه بسته به نظر پزشک مجددا یک جلسه درمان انجام می‌گیرد.

 

6. میکرودرم پودری بهتر است یا الماسه؟

میکرودرم الماسه معمولا لایه برداری عمیق تری انجام می دهد و هزینه بیشتری دارد. بسته به مهارت اپراتور هردو این روش ها مفید بوده و انجام می گردد. ولی معمولا چند جلسه اول با میکرودرم پودری انجام می شود و سپس یک یا دو جلسه از قلم الماسه استفاده می کنند.

تصاویر قبل و بعد میکرودرم ابریژن

ارسال دیدگاه
برای استفاده از این بخش باید ابتدا عضو شوید.
در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شوید.