جستجو، بررسی و انتخاب روش درمانی
با آی‌نبض زیباتر شوید!
  • نامشخص
منوی اصلی
منوی کاربری

میکرونیدل (میکرونیدلینگ)

هر آنچه که باید از میکرونیدل (میکرونیدلینگ) بدانید.

سوزن درمانی پوست یا میکرونیدلینگ (microneedling)، به عنوان C.I.T یا درمان خود القایی کلاژن(Collagen Induction Therapy)  در بدن شناخته می شود. هدف از میکرونیدلینگ تحریک خود بدن برای تولید کلاژن بوده که این کار باعث جوانسازی، کاهش خطوط، چین و چروک ها، استرچ مارک ها (ترک های پوستی)، رفع شلی پوست و زخم های ناشی از آکنه و یا آبله مرغان می شود. همچنین از میکرونیدل برای درمان طاسی و ترمیم مو نیز استفاده می شود. دستگاه های میکرونیدل موجود در بازار به دو صورت درمارولر دستی ویا قلم های برقی وجود دارند.

دراین روش یکسری سوزن ریز و نوک تیز وارد پوست می شود. این سوزن ها در درمارولر به صورت استریل بوده و خطوطی میکروسکوپی روی پوست ایجاد می کنند، اما قلم های برقی سری های دایره ای شکلی داشته که سوزن ها به صورت ضربه ای در پوست نقاط ریزی ایجاد می کنند. این آسیب باعث تحریک بدن برای تولید کلاژن و الاستین جدید می شود، درنتیجه بدن سلول های جدید پوستی برای ترمیم ناحیه تحت درمان را تولید خواهد کرد که در نتیجه این عمل پوست ست, از بین بردن چروک پوست, از بین بردن خط اخم, از بین بردنضخیم تر، حجیم تر و جوان تر می شود.

جهت خرید این محصول می توانید به آدرس پیج ایسنتاگرام ما مراجعه کرده و با انواع مختلف این محصول آشنا شوید.

هزینه و قیمت میکرونیدل (میکرونیدلینگ)

هزینه این درمان برای هر جلسه حدودا بین 50 تا 400 هزار تومان می باشد. 

میکرونیدل (میکرونیدلینگ) چیست؟

 اواسط سال ۱۹۹۰ میلادی از سوزن های جراحی به عنوان یک روش جدید برای جوانسازی و ترمیم پوست استفاده شد. در سال ۱۹۹۵ دکتر اورنتریخ (Orentreich) و دستیارانش یک روش برای درمان جای زخم ها (اسکار) و چین و چروک های زیر پوستی و عمیق ابداع کردند که امروزه با نام درمانیسابسیژن (زیر پوستی) شناخته می شوند. عبارت subcutaneous incisionless surgery به معنی “عمل جراحی زیر پوستی بدون برش”  گرفته شده است که این روش در قسمت های بعد به صورت جداگانه توضیح داده خواهد شد.

پس از موفقیت درمان با سوزن های سابسیژن برای جوانسازی پوست، دکتر کامیرند (Camirand) به همراه همکارانش با استفاده از یک دستگاه خالکوبی البته بدون جوهر بر روی اثرات زخم های پوستی (بیرنگ ، قرمز و بزرگ) متوجه بهبود بسیار موثر در پوست گشته وحتی در بعضی موارد موفق به بازگشت پوست به حالت اولیه خود شدند. سپس در سال ۱۹۹۶ میلادی یک مقاله علمی از دکتر دس فرناندز (Dr Des Fernandes) مبنی بر بهبود خطوط دور لب توسط سوزن های استمپ مانندی (نظیر شکل) با عمل تحریک و خودالقایی کلاژن پوست منتشر گردید.

 

 

پس از آن زمان از سوزن های بسیار ریزی برای درمان مشکلات پوستی و جوانسازی تحت عنوان درمان به روش میکرونیدلینگ بهره می گیرند. با پیشرفت تکنولوژی، دستگاههای مختلفی با تلفیق مکانیسم عمل این سوزن ها به همراه لیزر و امواج رادیو فرکانس ساخته شده است.

 

عملکرد میکرونیدل (میکرونیدلینگ)‌ به چه شکلی است؟

میکرونیدلینگ مانند بسیاری دیگر از درمان های زیبایی با هدف تحریک خود بدن برای تولید کلاژن انجام شده تا با این کار باعث جوانسازی و ترمیم پوست و مو شوند. در این روش ابتدا با آسیب وارد کردن کنترل شده به پوست باعث تحریک بدن برای بهبود آسیب ایجاد شده می شویم. بنابراینفاکتورهای رشد بدن شروع به انتشار می گردند (Growthfactors emission). با انتشار این عوامل رشد، سلول های فیبروبلاست در پوست شروع به تکثیر کرده (Fibroblast cell multiplication) که درنتیجه فعالیت فیبروبلاست ها، کلاژن و الاستین که مواد ترمیم کننده پوست هستند در آن ناحیه تولید شده و باعث احیاء و جوانسازی آن ناحیه از پوست می گردند(Collagen and elastin). بنابراین روند زیر مکانیسم اثر میکرونیدل و درمانهای مشابه خواهد بود:

آسیب کنترل شده ← توقف خونریزی ← انتشار فاکتورهای رشد ← تکثیر فیبروبلاست ها ← تولید الاستین و کلاژن←جوان سازی پوست

درمارولردستی و دستگاه میکرونیدل با تنظیم عمق نفوذ سوزن به درون پوست (از ۰.۲۵ تا ۴ میلی متر) بر حسب منطقه تحت درمان به بهبود پوست کمک می کنند. در حال حاضر انواع برندهای مختلف از این دستگاهها در بازار موجود می باشد.

• درمارولر (DermaRoller)

درمارولرها دستی بوده و اغلب برای درمان های خانگی استفاده می شوند. درمارولر بیشتر برای نواحی سطحی پوست مورد استفاده قرار گرفته و عمقی تا حداکثر ۱ میلیمتر را برای درمان خانگی و بیشتر از آن (تا ۳ میلیمتر) برای درمان های تحت نظر پزشک انجام می گردد. با کشیدن این رولرها برروی سطح پوست شبکه ای از سوراخ های ریز به وجود خواهند آمد که باعث تحریک کلاژن می شوند. معمولا برای کاهش درد قبل از استفاده، از کرم های بی حس کننده استفاده خواهد شد.

 

• درماپن  (DermaPen) 

قلمی اتومات که با تعداد زیادی سوزن استریل که بر روی سری دستگاه نصب شده می باشد. این قلم برقی دارای موتور ویبره بوده که با حرکات ضربه ای سوزن ها به داخل پوست عمق تعیین شده را ایجاد می کند. این قلم ها برای کلینیک های زیبایی استفاده می شوند و بسته به نوع دستگاه، عمقی قابل تنظیم از ۰.۲۵ تا ۴ میلیمتر را دارا می باشند.

 

چه کسانی می‌توانند میکرونیدل (میکرونیدلینگ) انجام دهند؟

این درمان برای تمامی تیپ های پوستی مناسب می باشد مگر در مواردی مانند زیر:

• ناحیه درمان دارای زخم باز و یا بریدگی داشته باشد؛

• ناحیه درمان دارای عفونت و یا بیماری پوستی خاصی داشته باشد؛

• کسانی که طی یک سال گذشته بر روی پوست خود تحت پرتو درمانی قرار گرفته اند؛

• کسانی که طی سه ماه گذشته ازisotretinoin  استفاده کرده اند؛

• اگر دارای سابقه زخم کلوئید و کندی بهبود جای زخم هستید؛

• خانم های باردار و شیرده؛

• و موارد خاصی که پزشک اجازه انجام ندهد.

نحوه انجام میکرونیدل (میکرونیدلینگ) چگونه است؟

معمولا پیش از انجام برای راحتی بیشتر بیمار و کاهش درد از بی حسی موضعی استفاده می شود. سپس سوزن های استریل بر روی سطح پوست در منطقه مورد نظر کشیده شده که مدت اینکار بسته به ناحیه درمان بین ۱۰ دقیقه تا یک ساعت متغیر خواهد بود.

 باید دقت شود برای میکرونیدلینگ جلسات متعدد مورد نیاز بوده که تعداد جلسات بسته به شرایط پوست فرد، ناحیه تحت درمان و شدت خرابی پوست متغیر خواهد بود. برای مثال درمان جای آکنه و زخم معمولی بین ۳ تا ۴ جلسه مورد نیاز است، درحالی که برای درمان جای زخم وآکنه عمیق تر و یا خطوط استریا (ترکهای پوستی) بیش از ۵ جلسه مورد نیاز خواهد بود. معمولا فاصله بین ۴ تا ۶ هفته بین هر درمان توصیه می شود. و در طول این مدت رژیم ها و کرم های پوستی در منزل برای ترمیم بهتر توصیه می گردد.

برای استفاده از درمارولر در منزل به دلیل آسیب تر فاصله بین درمان ها بسیار کمتر بوده و درمان می تواند هرروز یا هرچند روز یکبار انجام گیرد.

معمولا به همراه میکرونیدلینگ از داروهای زیبایی و ویتامین نظیر سرم های جوانسازی پوست، ویتامین c و ترمیم کننده های موی سر و… در ناحیه مورد نظر استفاده می شود که به جذب بیشتر این داروها و افزایش بهبودی کمک می کند .

مدت زمان بهبود میکرونیدل (میکرونیدلینگ) چقدر است؟

پس از میکرونیدلینگ التهاب و قرمزی بر روی پوست به وجود می آید و دوره بهبودی آن بسته به عمق نفوذ سوزنها، وسعت و محل ناحیه درمان و… متفاوت خواهد بود. زمان بهبود می تواند از ۲۴ ساعت تا چند روز باشد ولی اکثر افراد پس از درمان قادر به بازگشت به کارهای روزمره خود خواهند بود.

نتایج درمان میکرونیدل (میکرونیدلینگ) چیست؟

میکرونیدلینگ امروزه با استفاده از تحریک کلاژن و احیاء پوست، یکی از ابزارهای کارآمد در پزشکی زیبایی برای جوانسازی پوست، رفع جای جوش و جای زخم، رفع ترک های پوستی و همچنین برای رشد و تقویت موی سرمی باشد. استفاده از این روش به همراه دکترها و داروهای زیبایی با کیفیت و تایید شده مراکز بهداشتی می تواند سبب تاثیر دوچندان در احیاء و ترمیم پوست و مو شما، با کمتریت میزان آسیب و دوره نقاهت باشد.

قبل از درمان میکرونیدل (میکرونیدلینگ) چه آمادگی‌هایی لازم است؟

آماده سازی ناحیه مورد درمان به مدت ۴ هفته قبل از درمان به وسیله ویتامین های A و C وکرم های پوستی توصیه می شود.

دقت کنید بر روی جوش های فعال پوست از میکرونیدل استفاده نکنید و بگذارید این جوش ها از فاز فعال و چرکی خود خارج شوند تا باعث ترکیدن و پخش آنها به سایر نواحی صورت نگردند.

 

پس از درمان میکرونیدل (میکرونیدلینگ) چه مراقبت‌هایی لازم است؟

• برای دو روز اول پس از درمان، ناحیه مورد درمان را با آب ولرم شسته و بدون مالش و به آرامی خشک کنید؛

• برای جلوگیری از عفونت، همیشه دست هایتان هنگام لمس ناحیه درمان شده تمیز باشد؛

• استفاده از مواد آرایشی مرسوم تا ۱۲ ساعت پس از درمان ممنوع بوده و تنها بعضی داروهای معدنی مورد تایید پزشک مجاز است؛

• پس از درمان دکترات و رژیم تجویز شده توسط پزشک را استفاده و رعایت کنید؛

• استفاده مرتب از کرم ضد آفتاب پس از درمان.

سوالات متداول میکرونیدل (میکرونیدلینگ)

1. آیا این روش با درد همراه است؟

معمولا اینکار بدون درد بوده و بیماران آن را به راحتی تحمل می کنند. با این حال میزان درد براساس عمق نفوذ سوزن ها در بدن و ناحیه درمان متغیر خواهد بود اما برای کاهش درد و راحتی بیشتر فرد از کرم های بی حسی موضعی استفاده می شود.

2. موارد مصرف میکرونیدل چیست؟

• سفت کردن پوست؛

• لیفتینگ و جوان سازی پوست؛

• بهبود جای جوش و بهبود زخم؛ بخیه و سوختگی؛

• بهبود چین و چروک و خطوط ریز؛

• به حداقل رساندن منافذ پوست ؛

• بهبود ترک های کششی یا استرچ مارک های ناشی از تغییر وزن، بارداری و… ؛

• روشن کردن و آبرسانی پوست؛

• بهبود ضایعات پیگمانته، لک صورت و تیرگی؛

• درمان و بهبود ریزش مو.

3. عوارض میکرونیدل چیست؟

این روش بسیار ایمن و بدون عارضه می باشد اما ممکن است عوارض زیر که معمولاً ۷۲ ساعت پس از درمان رفع خواهند شد به وجود آید:

• قرمزی و تورم، به دلیل نفوذ سوزن به داخل پوست ؛

• ایجاد آلرژی در بیمارانی که به آلرژی پوستی به مواد فلزی مبتلا هستند؛

• برای بیمارانی که دارای آکنه پیشرفته هستند، ممکن است جوش ها پاره شود که درمان برای این بیماران باید با مراقبت انجام شده و یا تا سپری شدن فاز التهابی به تعویق انداخته شود؛

• پیگمانتاسیون، در صورت قرار گرفتن در معرض آفتاب پس از درمان، استفاده از کرم ضدآفتاب با SPF بالای ۳۰ می تواند از بروز آن جلوگیری کند؛

• کهیر یا جوش؛

• التهاب و ورم خفیف؛

• خارش یا احساس سوزش؛

• تبخال : در صورتی که بیمار سابقه تبخال داشته باشد ؛

• هماتوم ( کبودی ).

4. مدت ماندگاری اثر میکرونیدلینگ چقدر خواهد بود؟

مدت ماندگاری درمان های پوستی غالبا به دلیل گذر زمان و پیری دائمی نمی باشد اما درمان با میکرونیدلینگ می تواند شما را تا چند سال از انجام مجدد بی نیاز کند.

5. زمان دیده شدن نتیجه میکرونیدلینگ کی خواهد بود؟

بلافاصله پس از جلسه اول و با کاهش التهابات ناحیه درمان شده شما نتیجه درمان را خواهید دید.

 

جهت خرید این محصول می توانید به آدرس پیج ایسنتاگرام ما مراجعه کرده و با انواع مختلف این محصول آشنا شوید.

تصاویر قبل و بعد میکرونیدل (میکرونیدلینگ)

ارسال دیدگاه
برای استفاده از این بخش باید ابتدا عضو شوید.
در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شوید.
محمد
2019-04-25
خیلی کامل و خوبه..... ممنون