جستجو، بررسی و انتخاب روش درمانی
با آی‌نبض زیباتر شوید!
  • نامشخص
منوی اصلی
منوی کاربری

میکروپیگمنتیشن

هر آنچه که باید از میکروپیگمنتیشن بدانید.

میکروپیگمنتیشن به معنی قراردادن ذرات ریز مواد رنگی به صورت مکانیکی زیر لایه سطحی پوست می باشد. از این روش در مراکز پزشکی و سالن های آرایشی برای کاربردهای مختلف بهره می گیرند. در پزشکی برای اصلاح جای زخم ها یا اسکارها، قسمت های رنگ رفته پوست برای پس از جراحی ها و اصلاح نقاط جراحی شده مانند بازسازی و اصلاح نوک سینه (قسمت های قهوه ای رنگ) پس از جراحی ترمیمی سرطان سینه و… کاربرد دارد. البته در سالن های زیبایی نیز بیشتر برای انجام آرایش های دائمی کاربرد دارد مانند تتو ابروها، کشیدن خط لب های دائمی، تتو خط چشم، تقویت مژه ها، هاشور زدن ابروها و… . معمولا بسته به ناحیه تحت درمان و تحمل درد فرد، از کرم بی حس کننده برای کاهش درد استفاده می کنند.

در این روش با استفاده از یک سوزن ظریف مواد رنگی را با سرعت بالا توسط یک دستگاه الکتریکی در زیر سطح پوست قرار می دهند. این روش درمقایسه با خالکوبی (تتو) دارای تفاوت هایی است که اصلی ترین آن تفاوت عمق قراردادن مواد رنگی در پوست می باشد که خالکوبی ها در لایه های عمیق تر پوست انجام می گیرند. هزینه انجام میکروپیگمنتیشن بسته به نوع درمان ومیزان مواد رنگی بکار گررفته شده و دستمزد پزشک یا اپراتور بسیار متفاوت می باشد.

جهت انجام این درمان و اطلاع از هزینه دقیق آن از قسمت درخواست مشاوره سایت با ما در ارتباط باشید.

میکروپیگمنتیشن چیست؟

میکروپیگمنتیشن (micropigmantation) روشی است که از آن تحت عنوان آرایش های نیمه دایمی، درمان های زیبایی دائمی و… نام برده می شود.

در این روش رنگدانه های ضد حساسیت را در زیر پوست قرار می دهند که این رنگدانه ها پس از درمان، زیر پوست برای سال ها باقی می مانند. شکستن، کمرنگ شدن یا محو شدن این رنگدانه ها دراثر گذشت زمان در افراد مختلف براساس نوع پوست و سن افراد متفاوت است.

از این روش می توان برای اصلاح جای زخم ها یا اسکارها، قسمت هایی از پوست که دچار تغییر رنگ شده اند ویا صرفا به عنوان جایگزینی نیمه دایمی برای روش‌های آرایشی مانند مدادهای چشم، ابرو، لب و گونه‌ها استفاده کرد.

استفاده از رنگدانه ها به عنوان ماده آرایش و به نوعی آرایش نیمه دایمی موضوعی جدید نیست، بلکه براساس تاریخ در سال های دور در مصر باستان، هند و آفریقا زنان دارای خط چشم هایی ماندگار و طولانی مدت بودند. مواد رنگی آنها معمولا از زغال سنگ، گیاهان و مواد طبیعی استفاده می شده است و با قرار دادن آنها با استفاده از سوزن های تیز زیر پوست باعث این موضوع می شدند. با این حال این روش های آرایش در ۱۵ سال اخیر در دنیا گسترش پیدا کرده اند.

از میکروپیگمنتیشن برای درمان های پزشکی وترمیمی مانند مشکلات مادر زادی، لب شکری ها، رفع لک و پیس، کچلی های سر و صورت و یا ترمیم مشکلاتی نظیر تصادفات و بیماری‌های پوستی می توان استفاده کرد. همچنین اصلاح زخم ها یا نواحی درمان شده پس از جراحی ها، مانند اصلاح وکشیدن سر سینه ها (قسمت قهوه ای رنگ) نیز جزو کاربردهای این روش می باشد.

عملکرد میکروپیگمنتیشن‌ به چه شکلی است؟

نحوه عملکرد میکروپیگمنتیشن با سوراخ کردن لایه بالایی پوست (اپیدرم) توسط سوزن‌های دستگاه و ورود به لایه دوم پوست (درم) است که رنگدانه‌ها دقیقاً در این لایه قرار داده می‌شوند. اگر این جاگذاری سطحی‌تر باشد و در لایه اپیدرم صورت گیرد، رنگدانه‌ها دوام نداشته و با تجدید حیات سریع سلول‌های این لایه، رنگ از بین می‌رود و اگر بیش از حد عمیق باشد و در لایه زیرپوستی قرار داده شوند، رنگدانه‌ها در اثر خونریزی ناشی از عمق زیاد نفوذ جابجا شده و شسته می‌شوند. بنابراین تعیین عمق دقیق نفوذ برای قرارگیری رنگدانه‌ها، نقشی اساسی در موفقیت کار میکروپیگمنتیشن ایفا می‌کند و تنها تکنسین‌ها و کاربرانی که به خوبی از آناتومی و وضعیت متفاوت پوست نواحی مختلف بدن اطلاع کافی دارند و همچنین از تجربه عملی زیادی در این کار برخوردار هستند می‌توانند نتایج خوبی ارائه دهند. به همین دلیل بهتر است که انجام میکروپیگمنتیشن (به خصوص در موارد ترمیمی و پزشکی) فقط در کلینیک‌ها و مراکز تخصصی دارای مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با رعایت کلیه نکات بهداشتی و تحت نظارت متخصص پوست و موی با تجربه در این کار انجام پذیرد. توصیه می‌شود که از انجام میکروپیگمنتیشن در مراکز فاقد شرایط لازم اکیداً خودداری گردد.

 

چه کسانی می‌توانند میکروپیگمنتیشن انجام دهند؟

درصورتی که شما سالم هستید و هیچ بیماری عفونی خاصی در ناحیه درمان ندارید می توانید از این روش استفاده کنید مگر در شرایط زیر که توصیه می شود این روش را انجام ندهید:

• زنان باردار یا شیرده موقتا انجام این روش را به تاخیر بیاندازند؛

• افراد دیابتی وابسته به انسولین؛

• افراد دارای بیماری های قلبی؛

• اگر مبتلا به بیماری زخم کلوئید یا هیپرتروفیک (hypertrophic) هستید انجام این روش باعث ایجاد زخم هایی در ناحیه دران خواهد شد؛

• درصورت آفتاب سوختگی یا سولاریوم گرفتن(برنزه کردن)؛

• حتما قبل از درمان سابقه بیماری یا دارو مصرفی خود را به پزشک اعلام کنید.

نحوه انجام میکروپیگمنتیشن چگونه است؟

بسته به ناحیه تحت درمان و آستانه تحمل فرد ممکن است از کرم بی حس کننده برای کاهش درد استفاده شود. پس از انتخاب رنگدانه ها، آنها را مخلوط کرده و با استفاده از سوزن بسیار ظریف متصل به یک دستگاه الکتریکی زیر پوست قرار می گیرند. بسته به ناحیه درمان و سرعت تکنسین زمان درمان می تواند بین ۳۰ دقیقه تا ۲ ساعت متفاوت باشد. در بعضی موارد حتی نیاز به دو جلسه درمانی می باشد.

زمان باقی ماندن این رنگدان‌ها در زیر پوست، برای هر فرد متفاوت می باشد، با این حال توصیه می شود برای تقویت رنگ رنگدانه ها بین هر ۶-۱۸ ماه یک بازسازی و ترمیم مجدد انجام گیرد.

 

مدت زمان بهبود میکروپیگمنتیشن چقدر است؟

این روش به زمان ریکاوری خاصی نیاز ندارد البته برای چند روز ناحیه درمان شده کمی تیره به نظر می آید اما رفته رفته با از بین رفتن لایه سطحی پوست روشن شده و به حالت طبیعی برمی گردد.

 در بعضی افراد نیز که دارای پوست های ظریف می باشند ممکن است ایجاد تورم و کبودی خفیف کنند با این حال جای نگرانی نیست و می توانید به راحتی به کارهای روزمره خود بازگردید.

قبل از درمان میکروپیگمنتیشن چه آمادگی‌هایی لازم است؟

• انتخاب پزشک و مرکز درمانی یا آرایشی کاربلد و مطمئن برای انجام میکروپیگمنتیشن بسیار مهم می باشد؛

• به مدت یکماه قبل از انجام تحت تاثیر آفتاب شدید و یا سولاریوم قرار نگیرید؛

• سه روز قبل از تاتو از خوردن قرص آسپرین، وارفارین و هر نوع قرص آنتی بیوتیک خودداری کنید که باعث رقیق شدن خون شده که در نتیجه رنگپذیری تاتو را محدود میکند؛

• از سه روز قبل از تاتو برای نرمال نگه داشتن قند و فشار خون از مصرف هرگونه مواد مخدر (مسکن های قوی) و مواد محرک جدا خودداری کنید.

پس از درمان میکروپیگمنتیشن چه مراقبت‌هایی لازم است؟

انجام مشاوره های پزشک پس از درمان خطر بروز عوارض را کاهش می دهد. توصیه های زیر معمولا پس از درمان پیشنهاد می‌شود:

• اجتناب ازتابش نور مستقیم خورشید در ناحیه درمان؛

• اجتناب از شناکردن برای چند هفته؛

• قسمت های پوسته پوسته شده پوست پس از درمان را با دست نکنید و از دستکاری ناحیه درمان شده اجتناب کنید؛

• پس از درمان تا چند هفته از میکرودرم یا دستگاه‌های لایه بردار استفاده نکنید؛

• از انجام آرایش در ناحیه درمان شده برای ۳-۵ روز اجتناب کنید؛

• ممکن است وازلین برای ۳-۵ روز برروی ناحیه درمان شده اعمال گردد.

سوالات متداول میکروپیگمنتیشن

1. آیا انجام این درمان با درد همراه است؟

این روش با توجه به آستانه تحمل افراد متفاوت می باشد با این حال معمولا از کرم های بی حسی برای راحتی فرد استفاده می کنند.

2. موارد مصرف میکروپیگمنتیشن چیست؟

از این روش در زیبایی برای:

• آرایش دائمی یا تاتوی ابرو، خط لب، خط چشم

• هاشور زدن ابروها

• تقویت مژه ها و…

استفاده می کنند. علاوه براین کاربردها، در مراکز پزشکی استفاده های زیر از این روش انجام می گیرد:

• اصلاح و هم رنگ کردن پوست در قسمت‌هایی که به دلایلی همچون بیماری برص (لک و پیس) یا از بین رفتن یا ازدیاد غیر طبیعی رنگدانه‌های پوست در اثر خال‌های مادرزادی یا اسکار جراحی قبلی دچار تغییر رنگ شده‌اند؛

• ترمیم اسکار سینه و همچنین نوک سینه بعد از جراحی برداشتن سینه (قسمت قهوه ای رنگ)؛

• اصلاح اسکارهای مسطح بعد از جراحی‌های مختلف یا اسکار ترمیم مشکل لب شکری؛

• پوشاندن نواحی کم پشت ابرو یا موی سر در کسانی که ریزش موی پراکنده یا کاشت موی قبلی داشته‌اند و خواستار پوشش بهتری در ناحیه سر هستند.

3. عوارض میکروپیگمنتیشن چیست؟

عوارض این روش به دلیل وارد کردن سوزن های ظریف به زیر پوست می تواند ابتدا احساس درد در افراد باشد که برای مرتفع کردن آن از بی حسی استفاده می‌شود. دیگر موارد مانند:

• احساس سوزش و قرمزی خفیف در ناحیه درمان شده که به سرعت طی چند روز برطرف می گردد؛

• وارد کردن سوزن به عمق زیاد پوست می تواند باعث آسیب رسیدن به فولیکول های مو، خونریزی و پخش شدن ماده رنگی زیر پوست گردد؛

• ایجاد اسکار یا زخم که بسیار نادر است مگر در حالت اشتباه پزشک معالج؛

• به دلیل استریلیزه بودن و بهداشتی بودن سوزن ها و مواد رنگی، این روش بسیار امن می باشد؛

• برای کاهش خطر عفونت از مالیدن یا کندن نواحی درمان شده خودداری کنید.

4. تفاوت میکروپیگمنتیشن و تاتو در چیست؟

تفاوت میکروپیگمنتیشن با تاتو یا خالکوبی در این است که در تاتو علاوه بر وجود درد و خونریزی در حین کار، عمق نفوذ سوزن‌ها به زیر پوست دقیقاً یکسان نبوده و به طور معمول برای وارد کردن رنگ به لایه‌های زیرین پوست از سوزن‌های غیر استاندارد یا رنگ‌های غیر استریل و در برخی موارد آسیب‌رساننده استفاده می‌شود. همچنین به علت استریل نبودن این تجهیزات، امکان انتقال بیماری‌های منتقل‌شونده از طریق خون مانند هپاتیت و زگیل و حتی ویروس اچ.آی.وی زیاد است و نتیجه کار نیز دائمی نیست. بسیاری از کسانی که قبلاً تاتو انجام داده‌اند به علت رنگ باختن تدریجی این تاتوها یا ایجاد عوارض، از انجام آن پشیمان می‌شوند. در حالی که در روش میکروپیگمنتیشن با دستگاه استانداردی که ایمن بودن آن توسط مراجع ذیصلاح تأیید شده است، با استفاده از رنگدانه‌های سازگار با بدن انسان و محیط‌زیست (با منشأ طبیعی)، به کار بردن سوزن‌های استریل خاص که در یک کارتریج تعبیه شده‌اند، تنظیم دقیق و متناسب عمق نفوذ توسط دستگاه و با حداقل درد یا خونریزی و حداقل آسیب به لایه‌های پوست، کار انجام می‌شود. خطر انتقال بیماری‌هایی که ذکر شد نیز به دلیل استریل بودن و استفاده از کارتریج مخصوصی که امکان برگشت خون به دستگاه را غیر ممکن کرده است، وجود ندارد.

تصاویر قبل و بعد میکروپیگمنتیشن

ارسال دیدگاه
برای استفاده از این بخش باید ابتدا عضو شوید.
در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شوید.