جستجو، بررسی و انتخاب روش درمانی
با آی‌نبض زیباتر شوید!
  • نامشخص
منوی اصلی
منوی کاربری

خال و زگیل

خال و زگیل چیست؟

خال (moles)، زگیل (warts)، ضایعات گوشتی پوست (skin tags) و از این دست مشکلات پوستی نوعی برآمدگی در سطح پوست ایجاد می کنند و باعث کاهش زیبایی و یکدستی سطح پوست می شوند.

با افزایش سرطان های پوستی توصیه می شود با مشاهده رشد یک شبه و یا آرام اینگونه مشکلات پوستی از یک مشاور حرفه ای کمک بگیرید. البته خوشبختانه بیشتر این رشدها بی خطر بوده و خوش خیم هستند و حذف آنها ساده، سریع و با اطمینان کامل از نتایج نهایی خواهد بود.

دلایل و علت به وجود آمدن خال و زگیل چیست؟

خال:

خال مجموعه سلولهایی است که به تعداد زیاد در محلی غیر از محل اصلی خود جمع می شوند به همین دلیل بر اساس جنس سلول سازنده با هم متفاوت هستند. خال‌ها به تنهايي يا به صورت گروهي مي‌توانند در هر جايي از بدن ظاهر شوند. نكته مهم در آنها يك شكل نبودن آن هاست. برخي همسطح و بعضي برجسته و گوشتي؛ همچنين ممكن است همرنگ پوست و يا به رنگ صورتي، قهوه‌اي روشن، قهوه‌اي تيره و حتي آبي مايل به سياه، يكنواخت و يا نقطه نقطه باشند. خال‌ها مي‌توانند گرد يا بيضي و يا شكل نامنظم داشته باشند. گاهي روي بعضي خال‌ها چند تار مو نیز ديده مي‌شود.

 

 زگیل:

یک بیماری ویروسی است که عامل ایجاد کننده آن پاپیلوما ویروس انسانی است لازم به توضیح است تاکنون بیش تر از ۷۰ نوع ویروس زگیل شناخته شده که درایجاد زگیل موثرند. برخی از این ویروس ها فقط می توانند پوست را گرفتار کنند و برخی دیگر فقط مخاط ها را (مثل نواحی تناسلی بیرونی و حتی نواحی تناسلی داخلی خانم ها و مخاط چشم و بینی و حلق) گرفتار می کنند و برخی هم پوست و هم مخاط را گرفتار می کنند.

سلول های پوست به دنبال آلوده شدن به ویروس دچار افزایش سرعت در تکثیر و تقسیم سلولی می شود که این افزایش رشد باعث به وجود آمدن توده گوشتی روی سطح پوست و گاهی سطوح مخاطی می شود.

 

ضایعات گوشتی:

از عوامل مستعد کننده به ایجاد این ضایعات می توان به چاقی، حاملگی، یائسگی، بیماریهای هورمونی مانند آکرومگالی اشاره نمود اما گاهی بدون وجود هیچکدام ازاین عوامل نیز این ضایعات بروز می کند.

زوائد گوشتی هیچگونه ناراحتی بجز از لحاظ زیبایی برای فرد ایجاد نمی کنند تنها گاهی که این ضایعات برروی پایه خود پیچ می خورند ویا اینکه توسط خود فرد با نخ بسته می شوند می توانند سبب پرخونی ضایعه و التهاب و درد شوند. گاه این زوائد گوشتی به تعداد خیلی زیاد بخصوص در افراد چاق و درناحیه تنه بروز می کند که باعث ناراحتی فرد می شود. بیشترحجم این زوائد گوشتی را چربی تشکیل می دهد. بروز زوائد گوشتی می تواند ارثی باشد اما مسری نیست و بروز آن در یک خانواده بیشتر با ارث درارتباط است.

روش‌ها و راه‌های درمان خال و زگیل چیست؟

1. برداشتن با الکتروکوتر (یا امواج رادیوفرکانسی)

2. برداشتن با پلاسما گرم

3. برداشتن با کرایوتراپی (سرمادرمانی)

4. برداشتن با لیزر  (co2 fractional)

5. برداشتن با تیغ جراحی

غیر جراحی

ارسال دیدگاه
برای استفاده از این بخش باید ابتدا عضو شوید.
در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شوید.