جستجو، بررسی و انتخاب روش درمانی
با آی‌نبض زیباتر شوید!
  • نامشخص
منوی اصلی
منوی کاربری

ماه گرفتگی بدن

ماه گرفتگی بدن چیست؟

ناهنجاری های عروقی یک اصطلاح عمومی است که شامل ناهنجاری های رگ ها، عروق لنفاوی و شریان ها می شود. دو نمونه از شایع ترین ناهنجاری های عروقی عبارتند از، لکه های ماه گرفتگی (port-wine stains) و آنژیوم یا توده های عروقی(Angiomas). این ناهنجاری ها اغلب از زمان تولد و به صورت مادرزادی در کودکان به وجود می آیند، اگرچه بعضی از آنها در بزرگسالان نیز پدید می آید.

 

آنژیوم یا توده های عروقی (Angiomas):

 

آنژیوم های گیلاسی (Cherry angiomas) با رشد عضلانی و به رنگ قرمز روشن ظاهر می شوند، شناسایی می گردند.

 

 

آنژیوم های عنکبوتی (Spider angiomas) به شکل لکه های صاف قرمز رنگ با رگه های ریز زیاد به سمت بیرون شناخته می شوند، که ظاهری شبیه تارهای عنکبوت دارند.

 

 

روش‌ها و راه‌های درمان ماه گرفتگی بدن چیست؟

آنژیوم ها توده های بی خطر و خوش خیمی از رگ های عروقی زیر سطح پوست هستند. آنژیوم ها معمولا برداشته نمی شوند مگر دچار خونریزی شده و یا از نظر ظاهری ناخشایند باشند. با این حال اگر کسی بخواهد آنژیوم های خود را بردارد روش های مختلفی برای این کار وجود دارد.

     • لیزر درمانی(Laser therapy) با بهبود رنگ و بافت پوست می تواند آنژیوم را درمان کند، اینکار با هدف از بین بردن سلول های مشکل آفرین و رشد و نمو سلول های جدید به جای آن ها انجام می شود.

     • الکترودسیکشن (Electrodessication) نیز می تواند با از بین بردن سلول های مشکل آفرین با استفاده ار یک پروب فلزی که به وسیله جریان الکتریکی گرم می شود، آنژیوم ها را درمان کند. درهردو روش یک اسکار (لک) کوچک ممکن است بجا بماند که دوره نقاهت آن کوتاه خواهد بود. پس از درمان احتمال ایجاد قرمزی و تورم وجود دارد اما پس از چند روز رفع خواهد شد.

     • در بعضی موارد آنژیوم ها را با کرایوتراپی (cryotherapy) درمان می کنند. در این روش آنژیوم ها سرما داده شده و یخ می زنند و باعث جایگزینی و رشد سلول های جدید و حذف سلولهای قدیمی می گردند.

 

لکه های ماه گرفتگی (port-wine stains):

ماه گرفتگی یک لکه قرمز یا بنفش رنگ است که معمولا روی صورت فرد و در کودکی ظاهر می گردد. اگر این مشکل زود درمان نشود، با بزرگ شدن فرد و ضعیف شدن جریان خون در این نواحی، این لکه ها شروع به تیره شدن می کنند. همچنین این لکه ها معمولا صاف و مسطح هستند ولی با افزایش سن فرد شروع به برآمده شدن و ضخیم شدن می کنند.

 

 

     • از لیزر درمانی(Laser therapy) برای درمان این لکه ها استفاده می شود که معمولا موجب کم رنگ و کوچک شدن این لکه ها می شود. همچنین می توان با این روش ظاهر تیره این لکه ها را نیز از بین برد. لیزر درمانی می تواند دردناک باشد لذا برای کودکان با بیهوشی و بی حسی کامل و برای بزرگترها و نوجوانان با بی حسی موضعی انجام می گیرد. لازم به ذکر است که معمولا بیش از ده جلسه برای درمان این لکه ها نیاز می باشد.

 

روش های درمان:

 

غیرتهاجمی

1. استفاده از الکترولیز

2. استفاده از سرما درمانی یا کرایوتراپی

 

تهاجمی

1. استفاده از لیزرهای جوانساز تهاجمی

 

غیر جراحی

ارسال دیدگاه
برای استفاده از این بخش باید ابتدا عضو شوید.
در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شوید.