جستجو، بررسی و انتخاب روش درمانی
با آی‌نبض زیباتر شوید!
  • نامشخص
منوی اصلی
منوی کاربری

پی آر پی

هر آنچه که باید از پی آر پی بدانید.

درمان پی.آر.پی (PRP) شامل برداشت پلاکت از خون خود بیمار و تزریق مجدد آن به قسمت آسیب دیده پوست می باشد، که به آن لقب “vampire facelift” و”Dracula therapy” داده‌اند. روند درمانی این روش به دلیل تحریک بدن برای بهبود خود، با سرعت پایینی همراه خواهد بود، گرفتن نتیجه زمان برده و نیاز به صبر بیمار برای مشاهده نتایج تا چند ماه آینده خواهد داشت.

پی.آر.پی انقلابی در درمان زیبایی است به این صورت که فاکتورهای رشد پلاکت از خون خود بیمار جدا شده و در محل دقیق پوست برای ترمیم مشکلات آن ناحیه تزریق می گردد. باتزریق این پلاکت ها به پوست، فاکتورهای رشد آزاد شده و باعث تحریک سلول های اطراف وتکثیر آنها می شوند. بدین ترتیب سبب بهبود، افزایش حجم وجوانسازی پوست می گردند. این روش به دلیل برداشت از خون هر فرد بدون عوارض جدی می باشد.

جهت اطلاع از هزینه این درمان می توانید به پیج اینستاگرام ما مراجعه کنید و یا در قسمت درخواست مشاوره سایت با ما در ارتباط باشید.

هزینه و قیمت پی آر پی

هزینه این درمان برای هر جلسه بین 300 هزار تومان تا یک میلیون تومان متغیر می باشد.

پی آر پی چیست؟

درمان پی آر پی شامل برداشت پلاکت از خون خود بیمار و تزریق مجدد آن به قسمت آسیب دیده پوست می باشد، که به آن رسانه های غربی لقب “vampire facelift” و “ Dracula therapy” داده اند.

قبل از عمل، مقدار کمی خون (معمولا بین ۱۰ تا ۲۰ سی سی) از بیمار گرفته می شود و دردستگاه سانتریفیوژ به چرخش در می آید تا سلولهای قرمز خون از پلاکت پلاسما جدا شوند. این پلاکت پلاسما جدا شده از سلول‌های قرمز خون به عنوان منبع موثری برای ترمیم آسیب های پوستی و سوختگی ها شناخته می شود، که با تزریق آنها به پوست باعث افزایش حجم و در نتیجه از بین بردن چین و چروک‌ها و خطوط ظریف پوست می شوند.

پی.آر.پی برای سال ها در اورولوژی، چشم پزشکی، دندان پزشکی، جراحی مغز و اعصاب، ارتوپدی و پزشکی ورزشی به عنوان روشی برای درمان آسیب های عضلات، رباط‌ها، درد مفاصل،جراحات و زخم های پوستی و … استفاده می شود. باتوجه به کاربرد گسترده این روش درمانی در پزشکی از این روش در سال های اخیر در زیبایی و جوانسازی پوست نیز بهره می برند.

عملکرد پی آر پی‌ به چه شکلی است؟

از نظر حجمی حدود ۵۵ درصد خون از پلاسما و ۴۵ درصد آن از سلولهای خونی تشکیل شده است. پلاکت‌ها گروهی از سلول‌های خونی هستند که در پاسخ به آسیب بافتی و پارگی عروق فعال می شوند و با ایجاد لخته منجر به انعقاد خون شده و سپس با ترشح پروتئین‌های خاصی، ترمیم بافتی را سبب می شوند.

 

 با تزریق پلاکت غنی ازپلاسما به پوست، پلاکت‌ها که حاوی فاکتورهای رشد می باشند شروع به آزاد کردن آن‌ها در بدن می کنند. این فاکتورهای رشد (نوعی پروتئین) با تحریک سلول‌های اطراف محل تزریق باعث حجم دهی و افزایش حجم آن نقطه می گردند. همچنین پلاکت‌های غنی ازپلاسما با تزریق در بدن شروع به فرستادن سیگنال هایی به سایر سلول‌های بدن برای آمدن به محل تزریق می کنند. یکی از سلول‌های تحریک شده در طول این فرایند سلول فیبروبلاست می باشد.

فیروبلاست نوعی سلول است که باعث تولید کلاژن بوده و کلاژن همان چیزی است که ظاهر جوان به پوست می بخشد. همانطورکه سن افزایش پیدا می کند این کلاژن‌ها کمتر و کمتر تولید شده و سبب چین وچروک، خطوط ریز و نهایتا پیری پوست می گردند. درمان‌هایی مانند prp تراپی که باعث تحریک تولید کلاژن می شوند می توانند با این عمل مقابله کرده و در نتیجه پیری پوست را به عقب بیندازند.

سلول دیگری که توسط پلاکت پلاسماها تحریک می شود، سلول پیش-چربی می باشد.این سلول می تواند به سلول چربی تبدیل شود که کاربرد بسیاری در پرکردن خطوط نواحی صورت دارد.

از prp تراپی می توان در صورت به ویژه دور چشم ها، دهان و بینی، پشت دست ها و در تمام نقاط بدن، معمولا بیشتر خطوط دکلته قفسه سینه و حتی زانوها برای جوان تر شدن و افزایش روشن کنندگی استفاده می گردد.

چه کسانی می‌توانند پی آر پی انجام دهند؟

برای انجام پی.آر.پی شما علاوه بر شرایط سالم بدنی باید انتظار واقع بینانه از نتیجه درمان داشته باشید. اکثر مردم نامزد درمان برای پی.آر.پی هستند. این روش به عنوان یک روش بی‌خطر شناخته شده و در زیبایی برای کسانی که به دنبال روش های کم تهاجمی هستند پیشنهاد می گردد.

البته افراد دارای سندروم اختلال پلاکت، سندروم ترومبوسیتوپنی یعنی کاهش تعداد پلاکت‌های خون(critical thrombocytopenia)، اختلالات انعقادی و خونریزی دهنده (hypofibrinogenaemia)، عفونت، عفونت های حاد و مزمن، مشکلات کبدی و … کاندید انجام این درمان نیستند. همچنین افراد تحت درمان ضد انعقادها شرایط مناسب برای این درمان را ندارند.

نحوه انجام پی آر پی چگونه است؟

10 تا 20 دقیقه قبل از شروع درمان، پزشک حجم کمی از خون شما را (بین 10تا20 سی سی) می گیرد که این خونگیری مشابه گرفتن آزمایش خون خواهد بود. سپس این خون داخل کیت های مخصوص پی.آر.پی ریخته شده و درون دستگاه سانتریفیوژ (دستگاهی است که برای مدت مشخص، با سرعت معین می چرخد.) قرار می‌گیرد. با اینکار پلاکت از سلول های خونی جدا شده و به شکل زرد رنگ بر روی این سلول های خونی قرار می گیرد. در بعضی از درمان ها نیاز به دو بار عمل سانتریفیوژ برای بدست آوردن بالاترین خلوص پلاکت خواهیم بود.

 

سپس محل تزریق توسط پزشک با مواد ضد عفونی کننده تمیز شده و هرگونه آرایش پاک می گردد. ممکن است بی حسی موضعی برای کاهش درد نیز اعمال گردد. پلاکت های جدا شده درون کیت ها را با استفاده از سرنگ های مخصوص خارج کرده و به ناحیه تحت درمان تزریق می کنند. این تزریق ممکن است در چندین نقطه برای پوشش تمام ناحیه درمان انجام گیرد.

پس از انجام تزریق گذاشتن کیسه یخ برای کاهش تورم و التهاب بر روی ناحیه درمان توصیه می گردد. برای مشاهده اثرات پی.آر.پی چندین هفته زمان لازم است. اما با انجام دو تا سه جلسه دیگر شما می توانید ماندگاری آن را تا بیش از یک سال و نیم برای پوست خود داشته باشید.

 

مدت زمان بهبود پی آر پی چقدر است؟

زمان بهبود درمان PRP بسیار ناچیز بوده و مشابه زمان بهبودی آزمایش خون است. بنابراین پس از انجام شما می توانید به انجام کارهای روزمره خود مشغول شوید.

نتایج درمان پی آر پی چیست؟

پی.آر.پی انقلابی در درمان زیباییست به این صورت که فاکتورهای رشد پلاکت از خون خود بیمار جدا شده و در ناحیه درمان، برای ترمیم پوست تزریق، و باعث جوانسازی و ترمیم آن نقطه می گردد. البته نتایج این روش به دلیل اینکه خود بدن ترمیم را انجام می دهد، نیازمند زمان بیشتر، تعداد جلسات متعدد و انتظارات منطقی از درمان خواهد بود. پس از پی.آر.پی پوست شما صاف، درخشان و جوان می‌شود.

قبل از درمان پی آر پی چه آمادگی‌هایی لازم است؟

مشاوره با پزشک با تجربه قبل از درمان و انتخاب کلینیک مجهز و کار بلد ازجمله اقدامات مهم قبل از این درمان می باشد. همچنین توصیه می شود میزان بهبود قبل از درمان و انتظار بیمار از درمان به طور کامل مشخص شود، گرفتن عکس قبل و بعد از درمان می تواند به این مهم کمک کند.

پس از درمان پی آر پی چه مراقبت‌هایی لازم است؟

انجام مشاوره پس از درمان با پزشک بسیار مهم می باشد با این حال موارد زیر توصیه می‌شود:

  • درصورت نیاز و با نظر پزشک استفاده از مسکن برای کاهش درد در ناحیه تحت درمان؛
  • استفاده از کمپرس یخ برای کاهش تورم در ناحیه تحت درمان؛
  • مراقبت بیشتر درهنگام شستشو و اجتناب از شستشو ناحیه درمان تا 24 ساعت؛
  •  استفاده از کرم های ضد آفتاب به طور مرتب وقرار نگرفتن در معرض نورمستقیم خورشید به مدت دو هفته.

 

سوالات متداول پی آر پی

1. آیا نتایج پی.آر.پی فوری است؟

    خیر، تورم ناشی از تزریق پلاکت تنها چیزی است که در ابتدا دیده می شود. وقتی تورم فرو نشست باز هم تغییری نخواهید دید ولی طی چند هفته پلاکت‌ها فاکتور رشد را تحریک کرده و باعث کمک به رشد بیشتر کلاژن می شوند.

2. موارد درمانی پی.آر.پی چیست؟

    از پی آر پی برای درمان سریع تر زخم ها، ارتوپدی و همچنین در زیبایی استفاده می گردد. پی آر پی برای درمان مشکلات زیبایی متعدد پوستی همچون:

 چین و چروک ها، خطوط ریز و خطوط پیری اطراف دهان و بینی، خطوط پنجه کلاغی دور چشم، شلی و افتادگی های پوست دور چشم یا گونه ها و آکنه استفاده می گردد. پی.آر.پی همچنین برای بهبود ظاهر پوست‌های خشک و رفع پیری و افتادگی‌های خفیف پشت دستها، آرنج و زانوها و تمام نواحی دیگر بدن و حتی برای جلوگیری از ریزش موها می تواند استفاده گردد.

پی آر پی در درمان‌های پزشکی دیگر هم نظیر درمان آرتروز، رباط‌ها، صدمات عضلانی و بهبود سریع‌تر زخم‌ها سالها کاربرد داشته است.

3. عوارض پی.آر.پی چیست؟

    عوارض بسیار اندکی پس از این روش وجود دارد. پس از تزریق ممکن است کبودی، قرمزی و تورم درناحیه تزریق به وجود آید. احساس درد و حساس شدن پوست در ناحیه تزریق نیز ممکن است دیده شود. با این حال این عوارض پس از چند روز برطرف خواهند شد.

4. ماندگاری پی.آر.پی چقدر خواهد بود؟

    پس از کامل کردن تعداد جلسات درمانی می توان انتظار ماندگاری اثرات پی.آر.پی برای جوانسازی پوست را تا بیش از یک سال و نیم داشت.

5. آیا امکانبه مار بردن از این روش به همراه روش¬های دیگر زیبایی وجود دارد؟

    بله، این روش بسیار بی خطر بوده و برای سرعت بخشیدن به بهبودی زخم ها، آسیبهای پوستی، حتی بریدگی های جراحی بسیار توصیه می شود. بنابراین پس از جراحی هایی مانند کاشت مو، لاغری و حتی دندان پزشکی و... برای زودتر بهبود یافتن زخم ها انجام می گیرد. همچنین در زیبایی می توان این روش را با ترکیبی از دیگر روش های جوانسازی استفاده، و سرعت درمان را افزایش داد.

 

تصاویر قبل و بعد پی آر پی

ارسال دیدگاه
برای استفاده از این بخش باید ابتدا عضو شوید.
در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شوید.