جستجو، بررسی و انتخاب روش درمانی
با آی‌نبض زیباتر شوید!
  • نامشخص
منوی اصلی
منوی کاربری

حذف تتو (خالکوبی)

هر آنچه که باید از حذف تتو (خالکوبی) بدانید.

از بین بردن خالکوبی (تتو) با لیزر بیش از بیست سال است که انجام می گیرد. خبر خوش برای کسانی که به دنبال پاک کردن تتو می باشند این است که امروزه لیزر های پاک کننده تتو نسل جدید، لیزرهای Q-switched (کیوسوییچ)، توانایی حذف و یا کمرنگ کردن آن‌ها را با عوارض جانبی کمتر دارا می باشند. این لیزرها با شکستن رنگدانه ها توسط یک پرتو نوری با شدت بالا سبب از بین بردن تتو می‌گردند. در میان تتوهای مختلف درمان خالکوبی‌های رنگی دشوارتر بوده زیرا جواب‌دهی رنگ‌های  مختلف خالکوبی به لیزر متفاوت خواهد بود، به عنوان مثال رنگ های مشکی به راحتی توسط لیزرهای با نور مختلف جذب شده و از بین می روند اما رنگ قرمز تنها توسط لیزرهایی با نور به رنگ سبز جذب و ازبین خواهند رفت.

 بسته به نوع خالکوبی تعداد جلسات درمان متفاوت خواهد بود (حتی تا ۲۰ جلسه برای لیزر های حرفه ای).

جهت انجام این درمان و اطلاع از هزینه دقیق آن از قسمت درخواست مشاوره سایت با ما در ارتباط باشید.

حذف تتو (خالکوبی) چیست؟

استفاده از نور لیزر برای روش های درمان پزشکی از سال ۱۹۶۰ میلادی آغاز شد. در آن زمان از لیزر برای اولین بار در جراحی به عنوان ابزار برش توسط برخی از جراحان استفاده  گردید. تکنولوژی لیزر در طول چند دهه گذشته توسعه زیادی یافته و از آن برای درمان بیماری های مختلف پوستی نظیر: آفتاب سوختگی، حذف موهای زاید، حذف جوهرهای خالکوبی و اخیرا آکنه و پسوریازیس (بیماری پوستی مزمن) بهره می گیرند.

بسیاری از مردم ممکن است بخواهند خالکوبی خود را پاک کنند و یا تغییر دهند. روش حذف خالکوبی توسط لیزر از اواسط سال ۱۹۹۰ میلادی درجهان گسترش پیدا کرده و بیش از ۲۰ سال است که با استفاده از لیزر، حذف خالکوبی امکان پذیر شده است.

درخالکوبی های حرفه ای تر که جوهر به عمق پایین‌تر پوست (لایه درم پوست) تزریق می شود، .فیبرهای کلاژن دور این جوهرها را احاطه کرده و توسط آن‌ها در پوست قفل می شوند که در این حالت حذف تتو بدون صدمه به بافت مشکل می باشد.

روش های دیگری نیز برای حذف تتو وجود دارد مانند جراحی (برش و پیوند پوست)، برداشت پوست (dermabrasion) و یا حذف تتو با استفاده از مواد شیمیایی (مانند نمک ها و یا اسید های رفع تتو) که البته این روش باعث ایجاد آسیب به بافت های اطراف ناحیه درمان نیز می گردد و درنتیجه اثر آن مانند جای زخم یا اسکار روی پوست باقی می ماند. اما استفاده از لیزرهای مخصوص حذف تتو، به دلیل عدم آسیب به بافت های اطراف، امکان انجام جلسات متعدد برای درمان و گرفتن نتایج مطلوب باعث محبوبیت این روش برای حذف تتو گردیده است.

عملکرد حذف تتو (خالکوبی)‌ به چه شکلی است؟

لیزر وسیله ایست با تولید نور متمرکز شده با انرژی بالا که می تواند این انرژی را به طور دقیق به اهداف خاص در داخل پوست انتقال دهد. این پرتوهای نوری در یک طول موج (یا رنگ) خاص تولید می شوند که توسط رنگ‌های خالکوبی مشخص جذب می گردند. نکته اصلی برای حذف خالکوبی این است که لیزر از نوع کیوسوییچ (Q-switched) باشد. به این معنی که انرژی در یک حالت خاص آزاد گردد (با پالس زمانی بسیار کوتاه که باعث ترک برداشتن اجزا ریز رنگدانه می شوند) که به طور موثر توسط رنگ‌های خالکوبی جذب می شوند.

لیزرهایی که کیوسوییچ (Q-switched) نیستند مانند آی پی ال ها نمی توانند بر روی رنگ‌های خالکوبی اثر بگذارند، دقت کنید استفاده از دستگاه نامناسب و آزاد کردن انرژی لیزر بر روی سطح پوست که توسط رنگهای تتو جذب نگردند باعث صدمه خوردن به پوست می شود.

رایج ترین لیزرهای کیوسوییچ، لیزرهای Ruby (694nm) و لیزرهای Nd:YAG (532nm and 1064)  ویا کیوسوییچ های الکساندریت ۷۳۳nm می باشند. لیزرهای ان دی یگ (  Nd:YAG) می توانند با ایجاد دو طول موج مختلف نوری تمامی رنگ‌های خالکوبی را تحت تاثیر خور قرار دهند.

چه کسانی می‌توانند حذف تتو (خالکوبی) انجام دهند؟

به طور کلی درمان با لیزر برای افرادی که دارای شرایط زیر هستند مناسب نیست.

• افرادی که دارای سابقه حساسیت به نور هستند؛

• افراد دارای مشکل ترمیم اثر زخم (سرعت پایین در بهبود زخم)؛

• افراد دارای تبخال فعال؛

• افراد دارای عفونت و یا سایر بیماری های پوستی؛

• افراد دارای پوست های خیلی تیره؛

• افرادی که به تازگی برنزه کرده اند (ممکن است لیزر به ملانین های فعال پوست این افراد آسیب زده و باعث ایجاد لکه های سفید پوستی، روی پوستشان گردد)؛

• بیمارانی که از ایزوترتینوئین (isotretinoin) در یکسال گذشته استفاده کرده اند.

نحوه انجام حذف تتو (خالکوبی) چگونه است؟

روش درمان بسته به منطقه تحت درمان و لیزر مورد استفاده متفاوت خواهد بود. برای مشاهده پاسخ رنگدانه ها و پوست به لیزر معمولا بر روی یک ناحیه کوچک از خالکوبی به عنوان تست یک شات میزنند تا نتیجه را مشاهده کرده و بعد درمان را ادامه دهند.

برای کمک به بی حسی پوست بیست دقیقه قبل از درمان، کرم بی حسی استفاده می شود. همچنین به شما عینک محافظ مخصوص داده خواهد شد. علاوه بر آن از دستگاه‌های خنک کننده برای جلوگیری از آسیب رساندن به پوست و راحت تر بودن شما استفاده می گردد. در هنگام انجام لیزر شما ممکن است یک احساس سوزش خفیف داشته باشید. مدت زمان این روش نیز بسته به وسعت ناحیه درمان بین ۵ دقیقه تا یک ساعت متغیر خواهد بود. دقت کنید برای حذف کامل خالکوبی توسط لیزر شما نیاز به چندین جلسه درمانی خواهید داشت. تعداد جلسات درمانی به عوامل زیر بستگی دارد.

• نوع و میزان رنگدانه های مورد استفاده در تتو؛

• آماتور بودن خالکوبی (با استفاده از قلم و جوهر) ویا حرفه ای بودن آن؛

• رنگ جوهر مورد استفاده در تتو (مثلا رنگهای سبز، قرمز و زرد بسیار سخت تر از رنگ‌های سیاه و آبی پررنگ حذف می گردند)؛

تعداد جلسات می تواند بین ۱ تا ۱۰ جلسه برای خالکوبی های آماتور و یا بین ۵ تا ۲۰ جلسه برای خالکوبی های حرفه ای متفاوت باشد. فاصله بین جلسات درمانی معمولا ۴ تا ۶ هفته می باشد، ولی به طور میانگین تعداد ۳ جلسه برای حذف کامل تتو های آماتور و ۱۰ جلسه برای حذف تتوهای حرفه ای مورد نیاز می باشد.

مدت زمان بهبود حذف تتو (خالکوبی) چقدر است؟

بیشتر افراد بلافاصله پس از انجام لیزر به انجام کارهای روزمره خود باز می گردند. اگر چه ممکن است ناحیه لیزر زده شده به دلیل جلوگیری از ایجاد زخم و تمیز ماندن به مدت یک هفته پانسمان گردد. در صورت اینکه شما مشغول کار در شرایط کثیف و یا غیر بهداشتی هستید، مراقبت بیشتری باید انجام شود، به خصوص که ناحیه خالکوبی بر روی دست شما باشد.

نتایج درمان حذف تتو (خالکوبی) چیست؟

توسعه لیزرها کمک زیادی به ما برای حذف ایمن و موثر انواع خالکوبی با رنگدانه های مختلف کرده علاوه بر این قیمت مناسب این درمان باعث گسترش آن شده است.

با اینکه جواب دهی این درمان بسیار رضایت بخش می‌باشد، با این حال نتیجه این درمان بسیار متاثر از مهارت اپراتور ونوع لیزر مورد استفاده خواهد بود. دقت کنید با وجود آمدن لیزرهای نسل جدید باز هم مشکلاتی برای حذف کامل بعضی رنگ های خاص در خالکوبی وجود دارد، با این وجود پس از درمان این نقاط خاص بسیار کمرنگ می گردند که نهایتا رضایت افراد تحت درمان را دارا بوده است.

قبل از درمان حذف تتو (خالکوبی) چه آمادگی‌هایی لازم است؟

به دلیل وجود انواع مختلف خالکوبی (آماتور، حرفه ای, میکروپیگمنتیشن موقت و…) پیدا کردن پزشک با تجربه برای درمان انواع مختلف آن اهمیت دارد. برای این منظور قبل از انجام این درمان به موارد زیر دقت داشته باشید.

• شما باید نوع لیزری که برای درمان درکلینیک ها استفاده می گردد راچک کنید. لیزر مورد استفاده برای از بین بردن تتو، لیزرQ-switched(کیوسوییچ) می باشد، دقت شود استفاده از آی پی ال (IPL) برای حذف تتو کارایی موثری نخواهد داشت؛

• اجتناب از آفتاب گرفتن و برنزه کردن پوست حداقل ۴ هفته قبل از درمان؛

• اجتناب از عطر، اسپری و یا هر محرک بالقوه در منطقه درمان (قبل و بعد از درمان)؛

• اجتناب از آسپرین، داروهای ضد التهابی و مکمل های گیاهی به دلیل افزایش خطر خونریزی؛

• گرفتن عکس از مناطق تحت درمان قبل و بعد از انجام لیزر برای ارزیابی نتیجه درمان.

پس از درمان حذف تتو (خالکوبی) چه مراقبت‌هایی لازم است؟

دقت کنید ویزیت مجدد پزشک از ناحیه درمان شده ضرورت دارد. پس از درمان پزشک ممکن است توصیه های زیر را بکار گیرد:

• تعویض باند ناحیه درمان شده؛

• به هیچ عنوان با دست ناحیه درمان شده (دلمه ها و پوست های پوسته شده) را نکنید، ممکن است اثر آن باقی بماند؛

• در هنگام حمام از مالیدن ناحیه درمان شده بپرهیزید؛

• ناحیه لیزرشده نباید تا حداقل ۴ هفته در معرض نورخورشید قرار گیرد. استفاده از کرم های ضد آفتاب برای جلوگیری از تابش مستقیم به ناحیه درمان شده ضروری است؛

• تا زمانی که زخم تازه است از رفتن به استخرهای عمومی اجتناب کنید؛

• درصورت مشاهده هرگونه عفونت با پزشک خود تماس بگیرید (ممکن است یک کرم آنتی بیوتیک موضعی تجویز گردد).

سوالات متداول حذف تتو (خالکوبی)

1. آیا این روش با درد همراه است؟

از آنجا که آستانه درد افراد متفاوت می باشد، برای انجام اینکار از بی حسی موضعی استفاده می گردد. با این حال احساس سوزش خفیف در هنگام درمان و یا حس برخورد کش به پوست حس می شود.

2. موارد درمان لیزر کیوسوییچ (Q-switch) چیست ؟

• حذف ایمن و موثر خالکوبی ها به روش غیرتهاجمی بدون ایجاد زخم؛

• برای درمان های زیبایی نظیر از بین بردن خطوط ظریف، بستن منافذ باز پوست، رفع ضایعه های رنگدانه ای (مانند لک های پوستی) و عروقی و… استفاده می‌شود.

3. عوارض لیزر حذف تتو چیست؟

پس از هرشات لیزر نقطه های کوچک سفید برروی پوست نمایان می گردد (شکل زیر) که دلیلش آب تبخیر شده خالکوبی توسط گرمای لیزر می باشند و پس از چند دقیقه برطرف خواهد شد. همچنین پس از درمان ممکن است خونریزی جزیی رخ دهد و یا مواردی مانند تورم، قرمزی پوست، تاول به وجود آید که به مرور زمان برطرف می شود. اما موارد زیر جزء خطرات و عوارض این روش می باشد.

 

• هیپرپیگمانتاسیون (Hyperpigmentation)

وجود لکه های تیره روی پوست، مخصوصا در افراد با پوست تیره تر را می گویند. این بیماری پوستی ممکن است پس از انجام لیزر به وجود آید البته معمولا خود به خود برطرف می شود. اگرچه محصولات پوستی مختلفی برای درمان سریع تر وجود دارند.

• کاهش رنگدانه یا ملانین پوست (Hypopigmentation)

وجود لکه های بی رنگ روی پوست ویا از دست دادن رنگ پوست را می گویند. به این دلیل که لیزر بر روی رنگدانه های خالکوبی متمرکز می شود این احتمال برای اثر گذاشتن بر روی رنگدانه های پوست (ملانین) وجود دارد و باعث کم رنگ شدن و یا از بین رفتن رنگ آنها می گردد. بنابراین در این حالت بین پوست های اطراف تفاوت ایجاد می گردد. این حالت البته به مرور زمان بهبود می یابد اما ممکن است هرگز به رنگ اصلی خود باز نگردد. ریسک این مشکل برای افراد با پوست تیره تر ویا افراد با تعداد جلسات درمانی زیاد افزایش می یابد.

• اسکار یا باقی ماندن جای زخم (Scarring)

لیزر برداشت خالکوبی به دلیل اینکه به بافت های اطراف گرما نمی رساند و آنها را تحت تاثیر قرار نمی دهد بنابراین ایجاد زخم در آن‌ ها بسیار نادر می باشد. اما در حالتی که بدن فرد بسیار حساس باشد و یا افرادی که بدنشان زخم ها را به سرعت بهبود نمی بخشد امکان باقی ماندن اثر زخم وجود دارد. همچنین در صورتی که فرد دلمه های پس از درمان را با دست بکند امکان باقی ماندن اثر آن وجود خواهد داشت.

4. زمان دیده شدن نتیجه لیزر درمانی کی خواهد بود؟

بلافاصله پس از درمان آن ناحیه‌ی تتو شده کمرنگ می گردد البته با ادامه جلسات درمانی به کلی از بین خواهد رفت مگر در مواردی که خالکوبی از نوع حرفه ای و با رنگ های خاص باشد که تنها لیزر می تواند آنها را کمرنگ کند (البته این کم رنگ شدن باعث رضایت افراد می گردد).

تصاویر قبل و بعد حذف تتو (خالکوبی)

ارسال دیدگاه
برای استفاده از این بخش باید ابتدا عضو شوید.
در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شوید.