جستجو، بررسی و انتخاب روش درمانی
با آی‌نبض زیباتر شوید!
  • نامشخص
منوی اصلی
منوی کاربری

کرم های ضد آفتاب

هر آنچه که باید از کرم های ضد آفتاب بدانید.

به منظور محافظت از پوست در برابر صدمات نور خورشید، متخصصین پوست و مو توصیه به استفاده روزانه از کرم های ضدآفتاب دارای طیف گسترده  UVB و UVA با فاکتور محاظت در برابر آفتاب (SPF) حداقل ۱۵، می کنند. هنوز هم بسیاری از افراد در هنگام خرید کرم ضد آفتاب مناسب برای پوست خود دچار مشکل و سردرگمی هستند. در کشور ما محصولات آرایشی و بهداشتی حتما باید برچسب و مجوز وزارت بهداشت برای صحت آن محصول را داشته باشند. با تحقیقات انجام شده بر روی افراد دارای سرطان پوست به این نتیجه رسیدند که این کرم ها باید دارای طیف گسترده تری از UVA باشند بنابراین امروزه کارخانه های تولید کننده این کرم ها بر روی این موضوع متمرکز شده اند. امروزه تنوع کرم های ضد آفتاب موجود در بازار بسیار زیاد بوده، لذا اطلاعات زیر برای شناخت این کرم ها و انتخاب کرم ضدآفتاب مناسب با پوست شما می تواند مفید باشد.

کرم های ضد آفتاب چیست؟

پرتوهای UVB – برنزه شدن و آفتاب سوختگی

نور خورشید به سه شکل به زمین می رسد:

1. به شکل مادون قرمز (حرارت)؛

2. .نورمرئی؛

3. اشعه ماوراء بنفش(UVR)، که اشعه های نور به ۳ صورت UVA (با طول موج بین ۳۱۵-۴۰۰ نانومتر)،UVB (با طول موج بین ۲۸۰- ۳۱۵ نانومتر) و UVC (با طول موج بین ۱۰۰-۲۸۰ نانومتر) از خورشید ساطع می شوند. اشعه های UVC نیز توسط لایه ازون کره زمین از بین می روند و تنها ما باید نگران پرتوهای UVA  و UVB باشیم.

پرتوهای UVA  دارای عمق نفوذ بیشتری نسبت به پرتوهای UVB به درون پوست ما می‌باشند و دلیل اصلی به وجود امدن مشکلات پوستی و پیری پوست از طریق نور خورشید هستند، که باعث ایجاد چین و چروک، لکه های تیره، کک و مک، حالت پوست چرمی و از بین بردن قابلیت ارتجاعی والاستیسیته پوست می شوند. ۹۹ درصد از امواج ماوراء بنفش رسیده به زمین را پرتوها UVA تشکیل می دهند. با این حال بسیار جالب است که در تبلیغات فریبنده نگرانی ها برای کنترل پرتوهای UVB را مطرح می کنند چرا که این پرتوها دلیل اصلی آفتاب سوختگی و یا برنزه شدن پوست می باشد.

بدن ما به صورت طبیعی با قرارگرفتن در معرض امواج با سطح متوسط UVR تغییر رنگ داده و برنزه می شود ودلیل آن آزاد کردن رنگدانه های قهوه ای توسط پوست است. اینکار باعث می شود تا پوست برای جلوگیری از نفوذ پرتوهای UV به لایه های عمیق تر و آسیب رساندن به بافت های آسیب پذیر این نواحی، این پرتوها را در سطح پوست جذب کند.

با این حال آفتاب سوختگی زمانی رخ می دهد که پوست فرد بیشتر از ظرفیت ملانین و رنگدانه های پوست در معرض نور خورشید قرار گیرد. میزان ملانین در پوست افراد مختلف متفاوت است، به طوری که افراد دارای پوست های تیره تر از ملانین بیشتری نسبت به افراد سفید پوست برخوردارند.

آفتاب سوختگی معمولا بلافاصله آشکار نمی شود. پس از سوختگی، پوست به مدت ۲ تا ۶ ساعت قرمز می شود و در شرایط حادتر بین ۶ تا ۴۸ ساعت این قرمزی و سوزش وجود خواهد داشت. سوختگی به مدت بین ۲۴-۷۲ ساعت پس از حادثه به گسترش خود ادامه می دهد و لایه برداری پوست ۳ – ۸ روز پس از سوختگی رخ می دهد. خطر اصلی آفتاب سوختگی، افزایش احتمال ابتلا به سرطان پوست (ملانوم) می باشد.

یکی از موضوعات جالب و کمتر مورد توجه واقع شده این است که پرتوهای UVR توسط سطوح مختلف قابل بازتاب هستند. این موضوع می تواند اثر آنها را چند برابر کند. به عنوان مثال، برف می تواند ۹۰ درصد از پرتوهای UV را بازتاب کند و به همین دلیل است که در روزهای آفتابی زمستان، اسکی کردن و برف بازی بدون عینک و کرم ضدافتاب می تواند باعث آفتاب سوختگی و یا مشکلات بینایی برای فرد گردد. شن های لب ساحل تنها بیش از ۲۰ درصد از پرتوهای UVB را از سطح خود منعکس می کنند و این به معنی قرار گرفتن در معرض پرتوهای بیشترUV در ساحل است. به همین دلیل انجام مکرر آفتاب گیری در کنار سواحل توصیه نمی شود و خیلی از افراد با توجه به عواقب و مشکلاتی که در آینده ممکن است گریبان گیرشان شود ترجیح می دهند از سولاریوم یا دستگاه‌های برنزه کننده، استفاده کنند.

 

(Sun Protection Factor (SPF

کرم های ضدآفتاب تا حد زیادی نسبت به پرتوهای UV مقاوم هستند و همه آنها با یک فاکتور این مقاومت در برابر خورشید را نشان می دهند که به اختصار به صورت SPF (یا فاکتور محاقظت در برابر نورخورشید) بر روی این محصولات درج می گردد. این فاکتور به معنی محاظت در برابر پرتوهای UVB خورشید است که باعث آفتاب سوختگی و برنزه شدن می گردند.

یک کرم ضدآفتاب با ۱۵SPF به معنی محاظت در برابر ۹۳.۳ درصد از پرتوهای UVB می باشد و کرمی با SPF30 محافظتی برابر با ۹۶.۷ درصد می باشد.

بسیاری از مردم معنی این فاکتور را به اشتباه برداشت می کنند. به عنوان مثال ۱۵SPF تنها به این معنی است که این کرم می تواند ۱۵ بار مقاوم تر در برابر نورخورشید باشد تا حالتی که شما بدون کرم در برابر نورخورشید قرار بگیرید. و درصد دقیق میزان مقاوت آن دربرابر پرتوهای UVB از فرمول زیر محاسبه می شود.

 

 

 

برای مثال، کرم ضدآفتابی که SPF15  دارد، ۹۳.۳ درصد از پوست در برابر نور خورشید حفاظت میکند.  حال اگر این محاسبه را درباره کرم ضدآفتابی با SPF 100 انجام دهید، خواهید دید که ۹۹ درصد از پوست در برابر نور خورشید حفاظت میکند. بنابراین کرم ضدآفتاب با SPF 100 تفاوت چندانی با کرم ضدآفتاب با  SPF15در حفاظت از پوست ندارد و این چند درصد قابل چشم‌پوشی است.

 

برای انتخاب نحوه کرم ضد آفتاب مناسب متخصصین پوست توصیه می کنند که کرم های ضد آفتاب باید دارای SPF حداقل ۱۵ باشند و باید نیم ساعت قبل از بیرون رفتن اعمال شوند و پس از آن هر دو ساعت مجددا انجام آنها تکرار شود. همچنین باید پس از شنا طولانی مدت و یا فعالیت شدید که بدن شما عرق کرده و یا کرم ها پاک شده است مجددا از کرم استفاده کرد.

 

پرتوهای  (UVA – UVA1 & UVA2)

همانطور که توضیح داده شد،پرتوهای UVA دارای طول موج های بلندتر از UVB است و بنابراین این پرتوها به لایه های عمیق تر پوست نفوذ می کنند. به همین دلیل این پرتوها عامل اصلی پیری پوست، آسیب های بافتی، جهش و حتی سرطان پوست می باشند.

به دلیل این طول موجهای بلندتر این پرتوها قادرند از شیشه عبور کنند و پوست را تحت تاثیر قرار دهند. بنابراین حتی در هنگام رانندگی با ماشین پوست شما می تواند تحت تاثیر این پرتوها قرار گیرد.

پرتوهای UVA به دلیل عمق نفوذ بیشتر سبب آفتاب سوختگی و قرمزی پوست نمی شوند و همین دلیلی است که دانشمندان را براین ساخت تا استاندارد جدیدی را برای نشان دادن میزان مقاومت کرم های ضدآفتاب در مقابل این امواج نشان دهد. که این استاندارد معمولا به صورت ستاره هایی بین ۱-۵ ستاره مانند شکل زیر بر روی هر محصول مشخص می گردد.

 

 

محدوده طول موج UVA به دو گروه (۳۴۰-۴۰۰) UVA1    نانومتر و  (UVA2 (320-340 نانومتر تقسیم می گردد. مطالعات علمی اخیر نشان داده است که پرتوهای UVA1 با عمق نفوذ بیشتر، عامل اصلی پیری پوست محسوب می گردند. درحالی که تعداد زیادی از کرم ها دارای مقاومت در برابر این امواج نیستند. بنابراین در هنگام خرید به این موضوع دقت داشته باشید.

نحوه انجام کرم های ضد آفتاب چگونه است؟

کدام کرم ضدآفتاب را بخریم:

بیشتر مردم در در مقابل تنوع بسیار زیاد این کرم ها در بازار برای انتخاب کرم مناسب دچار مشکل هستند. مطالعات اخیر نشان می دهد که بیشتر کرم های ضدآفتاب تنها در مقابل پرتوههای UVB مقاوم هستند.

در حقیقت تنها ماده زینک اکسید (Zinc Oxide) در مقابل هر سه پرتوUVB , UVA1,UVA2  می تواند از پوست شما محافظت کند. این ماده همان ماده ایست که به طور سنتی از آن افراد نجات غریق برای سفید کردن بدنشان لب ساحل برای مشخص شدن با سایرین استفاده می کنند. (زینک اکسید ماده ای سفید رنگ است). امروزه شرکت های محصولات زیبایی درحال کار کردن برروی این ماده برای بی رنگ کردن و استفاده آن برای حفاظت تمام بدن از نورخورشید می باشند.

 

کرم های ضد آفتاب به طور کلی به دو طریق یا با استفاده از فیلترهای شیمیایی و یا ازفیلترهای معدنی ساخته می شوند. کرم های ساخته شده با فیلترهای شیمیایی پرتوهای UV را جذب می کنند و خود کرم‌ها توسط پوست جذب شده و متابولیزه می شوند. و در بعضی افراد باعث بروز آلرژی می گردند. اما کرم‌های ساخته شده با فیلترهای معدنی باعث انعکاس پرتوهای UV از سطح پوست شده و توسط بدن جذب و متابولیزه نمی شوند. بسیاری از تولید کنندگان این کرم ها با ترکیب مواد شیمیایی و معدنی باعث تقویت و ایجاد طیف وسیعی از مقاومت در برابر پرتوهای خورشید را شامل می شوند. در جدول زیر مشخصات این مواد و قدرت آنها برای محافظت در برابر نور خورشید نشان داده شده است بنابراین در هنگام خرید به این مواد دقت داشته باشید.

 

 

 

عوارض

بعضی افراد ممکن است نسبت به کرم های ضدآفتاب حساسیت داشته باشند، در صورتی که عوارض خاصی مشاهده گردید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا با انجام آزمایش مخصوص، شما  را راهنمایی کند.

استفاده از کرم های تاریخ مصرف گذشته تاثیری برای محافظت از پوست شما نخواهد داشت بنابراین در هنگام خرید به این نکته توجه داشته باشید.

سوالات متداول کرم های ضد آفتاب

1. آیا SPF (عامل حفاظتی در برابر آفتاب) کرمهای آرایشی (کرم پودر و پنکک) کافی است و دیگر نیازی به ضدآفتاب نیست؟

    اگر شما از کرم ضدآفتاب، به طور اصولی و درست استفاده کنید و سپس روی آن کرم آرایشی بمالید، مانعی ندارد و کرم آرایشی اثر کرم ضدآفتاب را کاهش نمیدهد. ولی در روی جعبه بعضی از این کرمپودرها و پنککها نوشته شده که دارای  SPF  شخصی هستند. خانم‌ها باید بدانند که SPF این لوازم آرایشی از پوست در برابر نور خورشید محفاظت نمیکند. لذا در زیر این کرم‌های آرایشی حتما کرم ضدآفتاب را استفاده کنید.

 

2. کرم ضدآفتاب بهتر از پوست محافظت می کند یا یک روسری و یا کلاه لبه دار مناسب ؟

    شک نکنید که لباس‌ها و پوشش‌های فیزیکی خیلی بهتر از پوست در برابر نور خورشید حفاظت میکند تا کرم ضدآفتاب، چون اجازه نمی‌دهند نور خورشید به پوست بتابد. بنابراین کلاه لبه دار مناسب، روسری مناسب، لباس مناسب و یا سایبان در کنار دریا و استخر بهترین حفاظت را در برابر نور خورشید دارند، ولی اگر کسی صیاد، ملوان، کشاورز، کارگر و مهندس ساختمان است و نمی‌تواند در طول روز صورتش را در برابر نور خورشید حفاظت کند، باید کرم ضدآفتاب را روی پوست صورتش بمالد. همینطور خانم‌هایی که پوشیدن کلاه لب‌هدار در خیابان را مناسب نمی‌دانند، باید از کرم ضدآفتاب استفاده کنند. ولی باید بدانید هیچ کرم ضدآفتابی نمیتواند جانشین پوشش‌های مناسب شود. اکنون در کشورهای غربی لباس‌هایی به بازار آمده‌اند که روی آن علاوه بر درصد نایلون، نخ و …، درصد SPF را می‌نویسند که نشان میدهد پارچه این لباس چقدر از پوست در برابر نور خورشید حفاظت میکند.

 

3. آیا از کرم های ضدافتاب برای کودکان هم می شود استفاده کرد؟

    بله، خیلی ها کرم ضدآفتاب را برای کودکان استفاده نمی‌کنند، ولی مطالعات نشان میدهد که بیش از ۵۰ درصد عوارض نور آفتاب که در بزرگسالی سبب ابتلای افراد به سرطان پوست شده است، پیش از ۱۸ تا ۲۰ سالگی به پوست تابیده شده است. بنابراین اگر کودکان را به استخر یا اسکی می‌برید، به پوستشان کرم ضدآفتاب بمالید.

برای کودکان کرم ضدآفتاب مناسبشان را بخرید. بهتر است ضدآفتاب آنها چرب و رنگی نباشد و از انواع مینرال استفاده کنید و انواع شیمیایی را که برای بزرگسالان استفاده میشود، برای کودکان استفاده نکنید.

ارسال دیدگاه
برای استفاده از این بخش باید ابتدا عضو شوید.
در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شوید.