جستجو، بررسی و انتخاب روش درمانی
با آی‌نبض زیباتر شوید!
  • نامشخص
منوی اصلی
منوی کاربری

لیفت نخ

هر آنچه که باید از لیفت نخ بدانید.

لیفت نخ (threads lift) روشی جدید است که باعث بالاکشیدن و لیفت نقاط مختلف صورت و بدن می شود، دراین روش با استفاده از نوعی نخ های مخصوص بدون نیاز به برش های جراحی، سبب لیفت آن ناحیه می شوند. امروز برندهای مختلفی از این نوع نخ ها با قیمت های مختلف در کشور ما وجود دارد که برخی از این برندها مانند نخ های Cog و PDO ساخت کشور کره جنوبی، نخ های لیفت پروما، ایتالیا و نخ های سیلوئت، آمریکا و.. می باشد.

این نخ ها در دو گروه اصلی تقسیم بندی می شوند. 

 

نخ های خاردارفری فلوتینگ یا غیرمعلق(Free floating cogged or barbed threads) 

این نخ ها برای لیفت دادن به جایی از بدن متصل نشده و اصطلاحا غیرمعلق می باشند به طوری که به راحتی این نخ ها را در ناحیه مورد نظر قرار داده و با درگیری میان عضلات و نخ باعث لیفت و بالا کشیدن آن ناحیه می شوند. 

 

نخ های انکوریج (anchorage)

این نخ ها معلق بوده و معمولا یک گیره در انتهای آن وجود دارد و عملکرد آن ها به این صورت است که برای لیفت قسمتی از بدن حتما انتهای نخ باید به ناحیه ای از بدن متصل شود.

 

این روش غالبا برای افراد میان 30 تا 50 سالی که دارای افتادگی های صورت در حد کم تا متوسط هستند، بسیار مفید می باشد. روش لیفت نخ با بی حسی موضعی انجام گرفته و دوره نقاهت بسیار کم در حد چند ساعت را دارا می باشد. هزینه های این روش بسته به نوع، جنس و تعداد نخ و دستمزد پزشک متفاوت خواهد بود. لازم به ذکر است در حال حاضر قیمت نخ ها معمولا بین 10 هزار تومان تا 1.5 میلیون تومان متفاوت می باشد.

 

 

لیفت نخ چیست؟

با افزایش سن اثرات جاذبه روی چهره ما بیشتر قابل لمس است، به این صورت که بافت گونه ها ضعیف و شل می شده و شروع به افتادن می کند، چربی صورت از بین رفته، خط فک که به صورت محکم قرار دارد افتاده شده و در لبه های دهان به سمت چانه و پایین رانده می شود، غبغب و میانه و پایین صورت نیز شل و افتاده می شود. این عمل تضعیف یا افتادگی بافت، توسط پزشکان به عنوان پتوز (ptosis) مطرح می گردد.

به طور معمول بیشتر افراد با شروع افتادگی صورت و پوستشان برای درمان به سراغ جراحی های لیفت صورت می روند. درحالی که امروزه برای افرادی که نیاز به لیفت صورت در حد کم تا متوسط دارند روش های غیرتهاجمی تری نیز وجود دارد که موجب بالاکشیدن و لیفت پوست می شود. همچنین امروزه با روش های به روز حجم دهی در بافت های از دست رفته را نیز می توان انجام داد. 

روش لیفت با نخ که در قسمت های مختلف صورت و بدن کاربرد دارد و از نخ های مخصوصی نیز در این روش استفاده می گردد نسبت به روش جراحی لیفت صورت، بدون نیاز به برش های جراحی است که به همین دلیل بعضی این روش را بزرگترین دستاورد سالهای اخیردر زمینه جوانسازی می دانند.

ابتدا، در تلاش برای صاف کردن چین و چروک صورت، جراحان اروپایی رشته های طلا را در بافت شل شده از صورت در الگوی مشخصی قرار می دادند. متأسفانه این روش عملکرد قابل توجهی نداشت، با این حال پیشرفت های قابل ملاحضه ای در این تکنیک ایجاد گردید و این درمان هنوز در برخی از درمانگاه ها در دنیا موجود است. نخ ها یا رشته های طلائی نوعی بخیه جراحی هستند که از طلای 24 قیراط ساخته شده و با یک سوزن به داخل پوست وارد می شود. پزشکان با ایجاد یک الگوی مش مانند زیر پوست اجازه می دهند کلاژن جدید در اطراف آن تشکیل شده و محدوده اطراف آن را سفت کند. 

چندی بعد جراح زیبایی روس بنام، Dr Marlen A. Salamanidze به این نتیجه رسید که اگر یک نخ پلاستیکی غیر قابل جذب را برداشته و روی آن خراش های کوچکی به شکل دندانه های ریز و یا خارهای ریز ایجاد کنیم، میتوانیم از این نخ ها به عنوان خرپا در زیر پوست استفاده کرده و باعث بالاکشیدن بافت های افتاده نظیر صورت، ابروها، غبغب و... شویم. نتایج این تحقیقات در سال 1990 میلادی باعث به وجود آمدن نخ های لیفتینگ گردید. امروزه نخ های خاردار متنوعی با تکنیک های مختلف تولید شده اند که باعث جوانسازی صورت و بدن می گردند.

چه کسانی می‌توانند لیفت نخ انجام دهند؟

به طور کل این روش برای افراد بین 30 تا 50 سال که جوان تر بوده و پوست خیلی افتاده ای ندارند مناسب است. همچنین برای انجام این روش شما باید از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشید. انتظارات شما از نتایج جراحی باید واقع بینانه بوده که برای اینکار می توانید از نظرات پزشک خود کمک بگیرید.

اگر مستعد ابتلا به کلویید (قرمزی والتهاب)، زخم پس از جراحی هستید، توصیه می شود برای اینکه اثرات برش ها مشخص نشود از انجام این روش خودداری کنید.

نحوه انجام لیفت نخ چگونه است؟

پس از انتخاب پزشک مناسب و با تجربه برای جراحی لیفت با نخ، حتما انتظارتان پس از جراحی و میزان تغییر دلخواهتان را با وی درمیان بگذارید. پزشک براساس تجربیات خود می تواند میزان بهبودی را برای شما مشخص کند.

دقت کنید که ممکن است این جراحی به تنهایی نتیجه دلخواه را برای شما به وجود نیاورد و ممکن است شما نیاز به انجام سایر روش های لیفت پوست برای رسیدن به نتیجه دلخواهتان داشته باشید.

قبل از درمان باید سوابق پزشکی خود را با پزشکتان درمیان بگذارید، جراح نیز قبل از عمل توصیه هایی به شما خواهد کرد. همچنین می توان با گرفتن عکس  های قبل و بعد از درمان، میزان بهبودی را مشاهده کرد.

پس از بررسی موارد فوق و انتخاب شما برای این درمان، در روز جراحی مراحل زیر اتفاق می افتد:

 

مرحله اول - بیهوشی:

 

جراحی بالا کشیدن پوست با نخ معمولا با بی حسی موضعی انجام می گیرد، که ممکن است کمی آرام بخش نیز به فرد داده شود. بنابراین شما در حین عمل هوشیار بوده و تنها کمی احساس درد خواهید داشت.

 

مرحله دوم – جراحی:

 

قراردادن و کارگذاشتن این نخ ها زیر پوست کاری بسیار سریع حدودا بین 10 دقیقه تا 2 ساعت بسته به ناحیه درمان، تعداد نخ های بکارگرفته و نوع نخ ها می باشد. این نخ ها معمولا برحسب نحوه کارگزاری زیرپوست به دو دسته زیر تقسیم می شوند.

 

1. استفاده از نخ های شناور زیر پوست (Free floating barbed threads)

ابتدا صورت شما توسط پزشک با یک مداد علامت گذاری شده تا محل قرارگیری نخ ها مشخص گردد. سپس این نخ ها توسط یک سوزن تو خالی (کانولا) وارد ناحیه سوم پوست و بافت چربی می شود. پس از قرارگیری در ناحیه مورد نظر پزشک کانولا را خارج کرده و نخ زیر پوست باقی می ماند. سپس نخ را زیر پوست کشیده تا خارهای آن آزاد و درگیری لازم را با پوست ایجاد کنند. به همین صورت نخ های دیگر وارد پوست شده و نخ های اضافی بریده می شوند، به این صورت لیفت پوست انجام خواهد شد.

تعداد نخ های مصرفی بسته به ناحیه درمان، نوع نخ و میزان افتادگی پوست متفاوت می باشد، مثلا برای لیفت ابرو حداقل 1 تا 2 عدد نخ و برای کل صورت میتواند 20 نخ استفاده گردد. بنابراین هزینه عمل برای هر فرد بسته به نخ مصرفی متفاوت خواهد بود.

 

 

 

2. استفاده از نخ های آویزان کننده (Suspension threads )

کارگزاری این نخ ها مستلزم  وجود پزشک ماهر و شناخت آناتومی کامل بدن توسط پزشک می باشد. چرا که این نخ ها برای لیفت هر ناحیه از بدن پس از ورود به داخل پوست، نیاز به یک لنگر(anchor) برای تحت کشش قراردادن نخ و پایدار شدن پوست روی آن دارند. این مسئله نیاز به مهارت دارد تا در هر ناحیه بدن لنگر مناسب انتخاب شده و نخ از آن آویزان گردد.

 پس از کارگزاری و آویزان کردن هر نخ قسمت لنگر نخ بخیه زده شده و نخ از آن آویزان می گردد و به همین صورت نخ های دیگر وارد شده و ناحیه مورد نظر درمان می گردد.

 

مرحله سوم – نتایج:

 

پس از قراردادن نخ زیر پوست نتایج در همان لحظه ملموس خواهد بود و تا 6 ماه این نتایج بهتر هم می شود. دلیل این موضوع این است که اطراف نخ کلاژن های پوست شروع به فعالیت کرده و فرایند لیفت پوست روز به روز با تولید کلاژن بیشتر بهتر خواهد شد.

ماندگاری این روش بسته به جنس نخ ها و زمان جذب آنها زیر پوست دارد به طوری که برخی نخ ها که غیر قابل جذب هستند ماندگاری بالاتری زیر پوست خواهند داشت.

 

مدت زمان بهبود لیفت نخ چقدر است؟

پس از عمل، مقداری کبودی و ورم در نناحیه درمان شده ممکن است به وجود آید که معمولا در چند روز بر طرف خواهد شد. دوره نقاهت در این درمان بسیار کم بوده به طوری که اکثر افراد پس از انجام لیفت نخ ظرف نهایتا یک الی چند روز، به کارهای روزمره خود باز می گردند.

نتایج درمان لیفت نخ چیست؟

لیفت صورت و بدن با نخ عملی سرپایی و بسیار سریع بوده و دوره نقاهت بسیار کمتری نسبت به روش های جراحی دارد و برای کسانی که تازه صورت و پوستشان شروع به افتادگی و شل شدن کرده، بسیار مناسب است. این در حالی است که شما هنوز کاندیدای خوبی برای انجام جراحی های تهاجمی تر نیستید، چرا که در این جراحی ها مناطق زیادی از پوست، چربی و بافت را که دچار افتادگی و شلی هستند از بدن خارج می کنند.

دقت کنید نتایج نهایی عمل لیفت با نخ به خوبی جراحی نخواهد بود و همچنین بسته به جنس و طول عمر نخ ماندگاری متفاوتی در بدن خواهند داشت بنابراین نتایج این عمل دایمی نخواهد بود. به طور کلی این روش برای افراد بین 30 تا 50 سال که جوان تر بوده و پوست خیلی افتاده ای ندارند مناسب خواهد بود. چراکه نهایتا یک لیفت محسوس توسط این نخ ها ایجاد می گردد.

قبل از درمان لیفت نخ چه آمادگی‌هایی لازم است؟

برای انجام این درمان باید از سلامت عمومی خوب برخوردار باشید. همچنین این درمان زیر نظر پزشک و به صورت سرپایی و یا در مواردی بسته به جنس نخ در مراکز جراحی انجام خواهد شد. بنابراین انتخاب پزشک با تجربه و مرکز درمانی مناسب در این درمان اهمیت زیادی خواهد داشت. نکات زیر قبل از انجام جراحی لیفت صورت پیشنهاد می‌گردد.

• انجام آزمایش های لازم قبل از جراحی؛

• اجتناب از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهاب، مکمل های گیاهی به مدت حداقل 2 هفته قبل و بعد از درمان چرا که باعث خونریزی و تورم می شوند؛

• اجتناب از کشیدن سیگار به مدت حداقل 2 هفته قبل و بعد از جراحی؛

• گرفتن عکس های قبل و بعد از جراحی برای مشاهده نتایج درمان توصیه می گردد.

پس از درمان لیفت نخ چه مراقبت‌هایی لازم است؟

بسیار مهم است که پس از کارگذاشتن نخ ها برای جلوگیری از جابجایی و گرفتن بهترین نتیجه به توصیه های پزشک جراح خود دقت کنید این توصیه ها می تواند موارد زیر باشد:

• شما می توانید پس از چند ساعت از عمل به فعالیت های طبیعی خود (پیاده روی آرام، نشستن، تماشای تلویزیون، استفاده از کامپیوتر و...) ادامه دهید. اما توصیه می شود در چند روز ابتدایی پس از جراحی باید به خودتان استراحت داده و فشار نیاورید؛

• پس از لیفت صورت شما نباید بیش از حد صحبت کنید، بیش از حد بخندید و یا لبخند بزنید، برای چند روز اول حرکات صورت را محدود کنید؛

• شما نباید در هفته اول روی صورت خود بخوابید؛

• شما نباید در هفته اول صورت خود را شیو و با تیغ اصلاح کنید، البته استفاده از مواد بهداشتی و آرایشی بلامانع است؛

• شما باید از هر تمرین و فعالیت بدنی شدید یا فعالیت های جنسی برای هفته اول اجتناب کنید؛

• شما نباید طی یک ماه اول صورت خود را ماساژ داده، مالش یا فشار دهید، چرا که این کار باعث اختلال در عملکرد نخ ها و یا جابجایی آنها زیر پوست می گردد؛

• در صورت نیاز از مسکن می توانید استفاده کنید؛

• اگر متوجه علائم عفونت یا خونریزی یا افزایش ناگهانی درد شدید، بلافاصله با جراح خود تماس بگیرید.

سوالات متداول لیفت نخ

1. آیا لیفت نخ با بی هوشی انجام می گیرد؟

خیر، معمولا پزشکان اینکار را بی حسی موضعی انجام می دهند به طوری که شما در طول جراحی هوشیار خواهید بود .

 

2. موارد درمانی نخ های لیفتینگ چیست؟

از این روش معمولا برای قسمت های مختلف صورت مانند لیفت ابرو، لیفت میانه صورت، لیفت لب، لیفت غبغب و لیفت پایین صورت استفاده می شود. علاوه بر قسمت های نام برده از این روش می توان برای لیفت سایر نواحی بدن نظیر لیفت سینه ها، لیفت باسن، لیفت بازو، لیفت شکم و یا حتی لیفت واژن در خانم ها استفاده نمود. البته نتایج هر کدام از این درمان ها بسته به بدن افراد و جنس نخ ها متفاوت خواهد بود و انتظارات از این روش باید منطقی باشد.

 

3. عوارض لیفت با نخ چیست؟

اگرچه این روش تهاجمی نمی باشد اما پس از عمل به مدت نهایتا یک هفته قرمزی، تورم و التهاب در ناحیه درمان مشاهده می گردد. عوارض جانبی و خطرات در این درمان کم و نادر است ولی ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 

• واکنش آلرژیک به بیهوشی؛

• خطر ابتلا به خون مردگی زیر پوست؛

• عفونت خفیف در محل تزریق نخ؛

• جابه جا شدن نخ زیر پوست که در این حالت باید نخ خارج شده و یا با صلاح دید پزشک قسمت خارج شده از پوست بریده شود؛

• ممکن است در صورتی که نخ ها خوب کارگذاشته نشده باشند عدم تقارن در صورت و یا نواحی درمان ایجاد گردد.

 

 

4. انواع نخ های لیفتینگ و مزیت آنها نسبت به روش های جراحی چگونه است؟

نخ های لیفتینگ به تازگی وارد بازار زیبایی شده اند، این نخ ها انواع مختلف داشته به دو دسته کلی قابل جذب و غیر قابل جذب تقسیم بندی می شوند. این نخ ها از خانواده نخ های بخیه بوده با این تفاوت که محکم تر و معمولا خاردار می باشند تا با کارگذاشتن در زیر پوست فرد سبب کشیده شدن و لیفت آن ناحیه از بدن گردند.

هزینه و روش کار گذاشتن این نخ ها متفاوت بوده اما با توجه به اقتصادی بودن، عوارض کمتر نسبت به جراحی، دوره نقاهت کوتاهتر و نتیجه مناسب تقاضا آنها در زیبایی رو به افزایش می باشد.

 

5. آیا نتایج نخ های لیفتینگ دائمی است و برگشتی ندارد؟

 نتایج نخ های لیفت دائمی نیست و با جذب این نخ ها زیر پوست اثرات آن از بین رفته و باید دوباره تکرار شوند. در این روش بسته به جنس نخ معمولا بین 6 ماه تا 7 سال ماندگاری خواهند داشت.

تصاویر قبل و بعد لیفت نخ

ارسال دیدگاه
برای استفاده از این بخش باید ابتدا عضو شوید.
در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شوید.