جستجو، بررسی و انتخاب روش درمانی
با آی‌نبض زیباتر شوید!
  • نامشخص
منوی اصلی
منوی کاربری

آتروفی (خشکی) واژن

آتروفی (خشکی) واژن چیست؟

آتروفی واژن (Vaginal atrophy) یا خشکی واژن نوعی مشکل پزشکی است که دربعضی خانم ها اتفاق می افتد. بدین صورت که بافت مخاطی داخل واژن کاهش یافته و یا عملکرد آن متوقف می گردد که این عمل باعث کاهش الاستیسیته و مرطوب شدن طبیعی این ناحیه می گردد که نتیجتا ایجاد درد، سوزش و مشکلات دیگر برای فرد خواهد شد.

دلایل و علت به وجود آمدن آتروفی (خشکی) واژن چیست؟

این مشکل می تواند پس از زایمان و یا تنها قبل از پریود، حین و پس از یائسگی به دلیل تغییرات هورمونی از جمله کاهش تولید استروژن اتفاق بیافتد. این معضل همچنین موجب تاثیرگذاشتن بر زندگی روزمره و روابط زناشویی فرد خواهد شد. 

آتروفی واژن با نشانه هایی همراه است که به راحتی توسط خانم ها نادیده گرفته شده و تحمل می گردد. برخی از این نشانه ها عبارتست از: خشکی واژن، سوزش واژن (درهنگام ادرار کردن و یا غیرآن)، خارش واژن، دیسپارونی (dyspareunia) یا مقاربت دردناک (شامل خونریزی)، کاهش مرطوب شدن واژن در حین رابطه جنسی و بی اختیاری ادرار ازجمله نشانه‌های این بیماری می باشد.

روش‌ها و راه‌های درمان آتروفی (خشکی) واژن چیست؟

برای درمان خشکی و شلی واژن باید بافت مخاطی داخل واژن را احیا کرده و بدنبال جوانسازی آن باشیم. این امر با تحریک بافت این ناحیه برای تولید کلاژن های جدید و سالم همراه است که باعث افزایش حجم بافتی این ناحیه و بازگشت گردش خون مناسب به واژن می گردد. با احیا واژن نشانه های این مشکل کم شده و یا حذف می گردد و عملکرد مناسب این ناحیه و راحتی را برای بیمار به همراه خواهد داشت.

دستگاههایی که در کلینیک ها استفاده می گردد عموما لیزرها و دستگاههای رادیوفرکانسی هستند که کار درمانی و تحریک بافت واژن توسط انرژی منعکس شده از این دستگاهها انجام می گردد. در حال حاضر با وجود این دستگاهها از روش های جراحی زیاد استقبال نشده است.

آمارها نشان می دهد تعداد زیادی از بانوان از این بیماری و آثار آن رنج می برند و تاثیر منفی بر زندگی انها گذاشته است، با این حال تنها بخش کمی از آنها موفق به درک این بیماری و تلاش برای درمان آن شده اند.

 

تهاجمی

1. جراحی واژن یا لابیاپلاستی

غیر جراحی

ارسال دیدگاه
برای استفاده از این بخش باید ابتدا عضو شوید.
در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شوید.