جستجو، بررسی و انتخاب روش درمانی
با آی‌نبض زیباتر شوید!
  • نامشخص
منوی اصلی
منوی کاربری

رگ های واریسی

رگ های واریسی چیست؟

درون پاها دو دسته رگ وجود دارد، یکی رگ های عمیق یا فمورال (femoral veins) در نزدیکی استخوان درون عضلات پا و دیگری رگ های سطحی یا صافنوس (saphenous veins) که درست در زیر پوست قرار دارند.

رگهای صافن در نقاط مختلفی از پا به رگهای فمورال پیوند می خورند. بیشتر جریان خون برگشتی به قلب از طریق رگهای فمورال و مقدار کمی از طریق رگهای سطحی انجام می گردد. بنابراین وقتی که ما ایستاده ایم خون باید به سمت بالا حرکت کرده تا به قلب برسد. برای اینکار عضلات پا منقبض شده و  با فشردن رگهای فمورال باعث می شوند این رگها خون را به سمت بالا هدایت کنند، همانطور که عضلات از انقباض خارج می شوند دریچه هایی درون رگهای فمورال از برگشت خون به سمت پایین جلوگیری می کنند. نهایتا حاصل همکاری و عمل ترکیبی عضلات پا و دریچه رگها باعث بالا رفتن خون و رسیدن به قلب می شود.

دلایل و علت به وجود آمدن رگ های واریسی چیست؟

مشکلات در عملکرد دریچه های رگها باعث برگشتن خون به سمت رگهای اصلی یا ریفلاکس وریدی (venous reflux) شده که این عمل باعث به وجود آمدن رگهای واریسی در پا می شود. ریفلاکس وریدی جاییست که دریچه ها و پیوند بین رگها به مشکل خورده است و به درستی کار نمی کند به همین دلیل به خون اجازه می دهد تا به اشتباه به سمت پایین سقوط کرده و به داخل پا برگردد. این فشار برگشتی باعث آسیب زدن بیشتر به دریچه ها شده و باعث گسترش رگهای سطحی پوست و به وجود آمدن رگهای واریسی می شوند.

براساس تحقیقات یک مرکز پزشکی به نام CJ Evans در سال 1999 میلادی، مشخص شد این مشکل در بزرگسالان از هر 3 نفر 1 نفر در غرب دچار آن شده است. مشکل ریفلاکس وریدی تا حدود زیادی ارثی است. به این صورت که اگر یکی از والدین شما دارای این مشکل باشد شما 50 درصد احتمال ابتلا به این مشکل را دارید، درصورتی که هردو این مشکل را داشته باشند شما 80 درصد احتمال به وجود آمدن رگهای واریسی را خواهید داشت. همچنین براساس این تحقیقات احتمال اتفاق افتادن این موضوع در مردان بیشتر از زنان می باشد. دقت کنید حاملگی و افزایش وزن می تواند این مشکلات وریدی را بدتر کند اما به خودی خود عامل این مشکلات نیست!

روش‌ها و راه‌های درمان رگ های واریسی چیست؟

درمان سنتی برای رگهای واریسی بستن وگره زدن این رگهای سطحی بزرگ و کوچک و نهایتا حذف کردن آنها از پا می باشد. با توجه به دردناک بودن این موضوع و این که در اکثر موارد با اینکار دوباره رگها ظاهر می گردند امروزه روشهای بهتری برای درمان رگهای واریسی وجود دارد.

 

غیرتهاجمی

1. درمان و حذف این رگها با استفاده از لیزر ((Endovenous Laser Treatment (EVLT))

2. درمان و حذف این رگها با استفاده از دستگاه های رادیوفرکانسی

3. اسکلروتراپی و تزریق مایع مخصوص

غیر جراحی

ارسال دیدگاه
برای استفاده از این بخش باید ابتدا عضو شوید.
در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شوید.