جستجو، بررسی و انتخاب روش درمانی
با آی‌نبض زیباتر شوید!
  • نامشخص
منوی اصلی
منوی کاربری

دلایل جوش های زیر پوستی

چگونه پوست شما دچارجوش های زیر پوستی می شود؟

پزشکان توصیه می‌کنند که جوش ها سریع درمان شوند تا انتشار نیابند.

اگر آکنه درمان نشود می‌تواند ردهایی روی پوست بر جا بگذارد که رفع آن‌ها بسیار مشکل است.

 

جوش  زیر پوستی چیست وچگونه به وجود می آید؟

جوش های زیر پوستی ضایعات و یا التهاباتی هستند که وقتی غده‌های سباسه (غده‌های چربی) پوست توسط باکتری‌ ها، عفونی و متورم می‌شوند، به وجود می آیند. غده‌های سباسه به غیر از کف دست و کف پا در پوست نیز وجود دارند و ماده‌ای چرب به نام سبوم را ترشح می‌کنند. سبوم به حفظ تعادل چربی پوست کمک کرده و سلامت آن را حفظ می‌کند. زمانی که مشکل غیرطبیعی در غده سباسه وجود داشته باشد، جوش به وجود می‌آید.

در ادامه به موارد دیگر دلایل جوش های زیر پوستی که ممکن است با آنها روبه رو شویم پرداخته می شود.

 

۱. تجمع سلول‌های مرده پوست

پوست، لایه‌ای از سلول‌های مرده دارد. برخی از سلول‌های مرده به سبوم می‌چسبند که باعث بسته شدن منافذ پوست می‌شود. این منافذ بسته به جوش تبدیل می‌شوند البته باید به این نکته اشاره کرد که این موضوع درصورت های مختلف متفاوت است و معمولا افرادی که دارای پوست چرب هستند بیشتر با این جوشها رو به رو می شوند. 

 

۲. وراثت

اگر مشکل ژنتیک دارید، جوش‌های صورت در طول زندگی شما باز هم برمی‌گردند. دلیل ژنتیکی این مسئله این است که غده‌های سباسه بیش فعال، سبوم زیادی تولید می‌کنند که باعث ایجاد جوش می‌شود. در این مورد، باید با متخصص پوست مشورت کنید چرا که درمان‌های خانگی، راه حلی دائمی را به شما نمی‌دهند. برای آکنه یا جوش‌های جدی، داروهای خوراکی لازمند. روش‌هایی مانند قرص‌های شیمیایی و لایه‌برداری میکرودرم می‌توانند موثر باشند زیرا بروز آکنه را به حداقل می رساند.

 

۳. جوش نوجوانی

 

جوش نوجوانی

 

جوش‌ها معمولا در دوران بلوغ به وجود می‌آیند و هم دختران و هم پسران با آن‌ها مواجه می‌شوند. زمانی که بدن دچار تغییرات جسمی می شود، غده‌های سباسه بیش فعال و در نتیجه سبوم تولید شده، منافذ را می‌بندد و باعث بروز جوش می‌شود.

 

4.  جوش / آکنه هورمونی

 

جوش هورمونی

 

اگر فکر می‌کنید چون دیگر نوجوان نیستید پس نباید نگران جوش باشید، کاملا در اشتباهید. جوش یا آکنه بزرگسالی به دلیل عدم تعادل هورمونی در بدن به وجود می‌آید. جوش یکی از علائم شایع سندرم پیش از قاعدگی (PMS) است و در دوران قاعدگی به وجود می‌آید.

 

۵. رشد باکتری علت جوش های زیر پوستی

هنگامی که سبوم در منافذ بسته پوست جمع می شود موجب تجمع باکتری های در آن محل می گردد.نوعی باکتری که رشد کندی دارد (پروپیونی باکتریوم آکنه) به طور طبیعی در پوست وجود دارد. زمانی که شرایط مساعد باشد، این باکتریوم، منتشر شده و باعث ایجاد جوش‌های دردناک می‌شود. این باکتریوم از سبوم تغذیه کرده و ماده‌ای تولید می‌کند که باعث واکنش ایمنی و همچنین التهاب پوستی می‌شود.

 

۶: حساسیت به تستسترون

افرادی که پوست‌شان مستعد آکنه است معمولا به تستسترون، یک هورمون طبیعی که در مردان و زنان وجود دارد، حساس هستند. در این افراد، تستسترون باعث ترشح بیش از اندازه سبوم و در نتیجه بسته شدن منافذ می‌شود. گاهی وقت‌ها سلول‌های مرده پوست به سبوم چسبیده و وضعیت را بدتر می‌کنند.

 

۷. محصولات لبنی و خوراکی‌های با شاخص گلیسمی بالا

گزارش ارائه شده توسط دانشگاه نیویورک که در مجله آکادمی تغذیه و دیابت به چاپ رسید نشان می‌دهد که خوردن خوراکی‌های با شاخص گلیسمی بالا مانند نان‌ها و نوشیدنی‌های شیرین که قند بالایی دارند، باعث بروز جوش می‌شوند. خوردن خیلی زیاد محصولات لبنی نیز برای پوست خوب نیست زیرا کلسیم بالایی دارند. این جوش‌ها را می‌توان با رژیم غذایی درست از بین برد.

 

۸ .غذای چرب

 

غذای چرب

 

خوردن زیاد غذاهای سرخ شده و فرآوری شده غده‌های چربی را تحریک کرده و سبوم تولید می‌کند که باعث ایجاد جوش، جوش‌های سرسیاه و بیرون‌زدگی‌ها می‌شود. امروزه تغذیه یکی از مهمترین عوامل ایجاد جوش ها می باشد.

 

۹. داروهای عامل آکنه

برخی داروهای صرع و داروهای حاوی آندروژن باعث بروز جوش می‌شوند.

 

۱۰. محصولات مراقبت از پوست

محصولات آرایشی

 

زمانی که از محصولات مراقبت از پوست خود استفاده می‌کنید فراموش می‌کنید که این‌ها می‌توانند باعث ایجاد جوش و جوش‌های سرسیاه شوند. استفاده از محصولاتی که برای نوع پوست شما مناسب نیستند نیز توصیه نمی‌شود. همچنین، تغییر دادن مداوم محصولات پوستی، آسیب زیادی به پوست شما خواهد زد. مواد جدید موجود در این محصولات می‌تواند باعث تحریک پوست و بروز جوش و بیرون‌زدگی شود.

 

11. پاک نکردن آرایش

آرایش چرب باعث به وجود آمدن جوش می‌شود. از آرایش غلیظ اجتناب کرده و از محصولات آرایشی بر پایه آب استفاده کنید. 

 

۱۳. استرس

 

استرس

 

یک دلیل اصلی دیگر برای جوش، استرس است. بدن شما در زمان استرس، نگران می‌شود و این مسئله به ایجاد جوش می‌انجامد. استرس به تنهایی نمی‌تواند باعث جوش شود اما با آزاد کردن مواد شیمیایی التهابی به نام نوروپپتیدها، مشکل را تشدید می‌کند.

 

۱۴. اصطکاک یا ساییدن پوست

زمانی که پوست خود را دائما می‌سایید یا جوش‌ها را برمی‌دارید، آن‌ها وخیمتر می‌شوند. حتی فشار ناشی از کیف‌ها، کلاه‌ها، یقه‌های تنگ و شال‌ها نیز می‌تواند وضعیت آکنه را بدتر کند.

دیدگاه‌ها
برای استفاده از این بخش باید ابتدا عضو شوید.
در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شوید.