جستجو، بررسی و انتخاب روش درمانی
با آی‌نبض زیباتر شوید!
 • نامشخص
منوی اصلی
منوی کاربری

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان برای افرادی قابل استفاده است که یک یا چند دندان خود را از دست داده اند، ایمپلنت ها توسط متخصصین ایمپلنت و بعد از جراحی دندان در استخوان فک کار گذاشته میشوند.

 

ایمپلنت دندان چیست؟

پس از اینکه پایه ایمپلنت به استخوان شما جوش بخورد، مانند ریشه برای تاج دندان جدیدی که قرار است جایگزین دندان ازدست رفته شما بشود عمل می کند. در نهایت تاج دندان که مانند دندان طبیعی به نظر می رسد، به ایمپلنت متصل و فضای خالی دندان ازدست رفته را پر می کند.

 

انواع ایمپلنت دندان:

اولین چیزی که بیمار نیازمند به ایمپلنت به ذهنش خطور میکند این است که کدامیک از انواع ایمپلنت بهتر است و گاها مبهوت از انواع ایمپلنت های دندانی موجود در بازار ( انواع ایمپلنت کره ای، آمریکایی، ایمپلنتیوم، ایمپلنت سوئیسی، ایمپلنت sic و ...  ) درمان خود را به تعویق می اندازد. غافل از اینکه غالب ایمپلنت ها خوبند به شرط آنکه توسط دندانپزشکی که کار را میداند انجام پذیرد. مهارت دندانپزشک در درمان ایمپلنت امری بس مهم و ضروری است.

نکته: برای موفقیت آمیز بودن کاشت دندان، باید به مقدار کافی استخوان در فک وجود داشته باشد. استخوان باید به اندازه کافی قوی باشد تا بتواند ایمپلنت دندان را نگه دارد.

اگر تراکم استخوان کافی نباشد، ممکن است بوسیله روشی که به آن تقویت استخوان یا پیوند استخوان می گویند، نیاز به اضافه کردن و تقویت آن باشد.

 

ایمپلنت دندان

 

جنس ها و قسمت های مختلف ایمپلنت دندان:

 •  ایمپلنت: از جنس تیتانیوم بوده و در استخوان فک بالا یا پایین قرار داده می شود.
 • اباتمنت: از جنس تیتانیوم، طلا یا پورسلن(چینی) بوده و بوسیله پیچ به ایمپلنت متصل می شود. این قسمت، ایمپلنت را به تاج دندان وصل می کند. شکل آن مانند یک دندان طبیعی است که بریده شده تا تاج روی آن سوار شود.
 •  ریستوریشن (بخشی که شبیه دندان است): تاج دندان است. معمولا از ترکیب پورسلین با یک آلیاژ فلزی(PFM)  ساخته می شود اما می تواند تماما فلز یا پورسلین نیز باشد. تاج به روی اباتمنت پیچ شده یا چسبانده می شود. اگر که پیچ شود، سوراخ پیچ با مواد ترمیم کننده، مانند کامپوزیت های همرنگ پرکردگی دندان، پوشیده می شود.

 

نحوه کاشت ایمپلنت دندانها:

مراحل ایمپلنت دندان مانند هر درمان جراحی دیگر با ایجاد بی حسی موضعی در ناحیه مورد نظر آغاز شده در نتیجه بیمار در حین جراحی هیچگونه درد ایمپلنت دندان را حس نخواهد کرد. سپس با توجه به طرح درمان انتخابی و ضمانت استخوان، ایمپلنت در استخوان فک قرار می گیرد و برای اینکه ایمپلنت با استخوان پیوند خوبی برقرار کند به مدت 12 تا 24 هفته زمان لازم دارد.

پس از طی دوره پیوند استخوان (اسئواینتگریشن) ایمپلنت های پایه و بستری مقاوم را برای طرح درمان انتخابی فراهم می آورند. برای راحتی بیمار تا ساخته شدن پروتز اصلی بر روی ایمپلنت، پروتز موقت طراحی می شود تا عمل تکلم و جویدن به طور موقت انجام گردد، هنگامی که شما تاج موقت خود را در دهان دارید، تاج دائمی شما ساخته خواهد شد. ساخته شدن تاج دائمی ممکن است ۲ تا ۳ هفته یا کمتر طول بکشد، تاج دائمی از روی فرم دندان ها و بافت لثه ی شما که شامل اباتمنت است ساخته می شود.

 

 نکته: قالبگیری از ایمپلنت جزء موارد حساس و دقیق در ساخت پروتز ایمپلنت می باشد و بیمار می بایست کلیه دستورات دندانپزشک معالج را با دقت اجرا نماید.

 

مراقبت و نگهداری از ایمپلنت

 • مراقبت و نگهداری از ایمپلنت دندان دقیقا شبیه به نگهداری دندان های طبیعیتان است.
 • بسیار مهم است که روزانه مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.
 • اگر مشکلی داشتید، پیش از نوبت چکاپ ۶ ماهه به دندان پزشک خود مراجعه کنید.

 

ایمپلنت

 

عوارض ایمپلنت دندان

 • علاوه بر ریسک های جراحی، این امکان نیز وجود دارد که ایمپلنت دندان شما موفقیت آمیز نبوده یا خراب شود.
 • اگر ایمپلنت عفونت کند که بسیار نادر است یا اینکه بایت دندان ها به درستی تنطیم نشده باشد، ایمپلنت موفقی نبوده است.
 • به علاوه آسیاب کردن بوسیله دندان ها فشار زیادی بر ایمپلنت وارد می کند که ممکن است باعث تضعیف استخوان و شکسته شدن ایمپلنت و خراب شدن آن شود.
 • باید بدانید که وقتی ایمپلنت برای دندان های پایین استفاده می شود، هنگام سوراخ کردن استخوان برای قرار دادن ایمپلنت عصبی که در سرتاسر فک پایین وجود دارد در برخی موارد ممکن است آسیب ببیند و این ممکن است باعث بی حس شدن یا مورمور شدن(سوزش) شود. اما آسیب دیدن عصب رایج نیست. عکس و سی تی اسکن به دندان پزشک شما کمک می کند تا تشخیص دهد عصب کجا قرار دارد که احتمال آسیب دیدن آن را به حداقل می رساند.

 

قیمت ایمپلنت دندان (در زمان انتشار مقاله):

 • یک واحد جراحی و روکش ایمپلنت مارک Sewon medix از کشور کره ۴٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان است.این ایمپلنت FDA آمریکا دارد و در کشور آمریکا نیز فروش بالایی دارد و از نظر طراحی و تکنولوژی هم ردیف ایمپلنت osstem کره می باشد که بالاترین فروش را در کره دارد. مزیت این سیستم نسبت به بقیه ایمپلنت های کره ای این است که دریلینگ استخوان کمتری نیاز دارد.
 • یک واحد جراحی و روکش مارک HumanTack آلمان نیز ۴٫۲۰۰٫۰۰۰ تومان میباشد.
 • یک واحد جراحی و روکش مارک Zimmer آمریکا ۵٫۵۰۰٫۰۰۰ تومان میباشد. لازم به ذکر است که برند zimmer  جز پنج برند اول جهان می باشد و درد بعد از جراحی این ایمپلنت بسیار کم می باشد .
 • یک واحد جراحی و روکش مارک ITI سوئیس(اشترومن) ۵٫۵۰۰٫۰۰۰ تومان است که این ایمپلنت برند اول جهان می باشد.

 

قیمت ایمپلنت فوری(در زمان انتشار مقاله):

یک واحد جراحی و روکش مارک اشترومن سوئیس مدل TIZR SLA Active فوری به قیمت ۷٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان (قیمت ایمپلنت فوری سوئیسی هفت میلیون تومان) می باشد که در این مدل می توان روکش را یکماهه تحویل بیمار داد. 

 

مزایای ایمپلنت دندانی

در عین گران بودن درمان، مزایایی همچون راحتی، مقاومت بالا، کاربردی بودن، بازگرداندن توانایی جویدن طبیعی و زیبایی فوق العاده، باعث میشود تا رضایت خاطر بیماران نسبت به بریجهای ثابت یا پرتز متحرک بیشتر شود. در صورت رعایت کامل بهداشت، این دندان ها دائمی (Lifetime) خواهند بود.

 

مراقبتهای بعد از جراحی دندان:

 • پس از کاشت ایمپلنت به مدت 1 روز از مسواک زدن در اطراف ناحیه عمل خودداری کنید.
 • شستن دهان تا 8 ساعت بعد از عمل جراحی توصیه نمی شود.
 • بهتر است روز بعد از عمل جراحی، از دهان شویه استفاده شود. بهترین محلول برای شستشوی دهان کلرهگزیدین روزی 3 مرتبه باشد.
 • نوشیدن پس از جراحی به راحتی امکان پذیر است ولی در مورد خوردن، باید دقت داشته باشید که بی حسی اثر خود را از دست داده باشد.
 • ایمپلنت های دندانی نیز همانند دندان طبیعی به مراقبت نیاز دارند. زیرا پلاکت های میکروبی باعث عفونت لثه می شوند. بنابراین، توصیه می شود از برس های بین دندانی، نخ دندان، مسواک و ترجیحا خمیردندان های مخصوص ایمپلنت استفاده گردد.
 • افرادی که از ایمپلنت استفاده می کنند باید از کشیدن سیگار، خوردن قهوه و نوشیدن چای در سه روز اول پرهیز کنند.
 • به طور کلی استفاده از سیگار، مواد مخدر و مشروبات الکلی موفقیت کاشت ایمپلنت را کاهش می دهند.

دیدگاه‌ها
برای استفاده از این بخش باید ابتدا عضو شوید.
در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شوید.