جستجو، بررسی و انتخاب روش درمانی
با آی‌نبض زیباتر شوید!
  • نامشخص
منوی اصلی
منوی کاربری

چگونه ناخن های زیبا و سالم داشته باشیم

داشتن ناخن های بلند، محکم و زیبا می تواند باعث افزایش اعتماد به نفس در خانم ها شود این موضوع برای اکثر خانوم ها از اهمیت ویژه ای برخور بوده و حس زیبایی و شخصیت را در آنها زنده میکند، علاوه بر آن به شخص کمک می کند تا همواره از طرح و لاک مورد علاقه خود بر روی ناخن هایش استفاده کرده و لذت ببرد. 

با رعایت چند نکته در زمینه مراقبت و رسیدگی به ناخن ها می توانید همواره ناخن هایی زیبا، جذاب و محکم داشته باشید. با ما در این قسمت از آینبض همراه باشید و از این نکات کاربردی برای حفظ زیبایی و سلامت ناخن هایتان استفاده کنید.

بیشتر ما بدون چون و چرا ناخن‌هایمان را به سالن‌های زیبایی می‌سپاریم که ممکن است راهنمایی‌ها و روش‌های مراقبتی‌شان برای ما بهترین روش نباشند. برای داشتن ناخن‌های زیبا و آراسته حتما نیازی به  کاشت ناخن،که ممکن است به ناخن آسیب وارد کند و یا هزینه های سنگینی برای ما بهراه داشته باشد، نیست. این مقاله را بخوانید تا ببینید، چگونه ناخن های زیبایی داشته باشیم. 

 

چگونه از ناخن هایمان مراقبت کنیم؟

 

چگونه ناخن زیبا داشته باشیم

 

نخستین توصیه‌ی جدی ما به شما این است که برای داشتن ناخنهای زیبا، با کوتیکول (همان پوسته‌ی ظاهرا اضافی لبه‌ی پایینی ناخن) که با بریدنش ناخن زیباتر به نظر می‌رسد، چه خودتان یا ناخن‌کار، کاری نداشته باشید. کوتیکول سدی است در برابر انواع قارچ ها و باکتری ها که با از بین بردن آن این محافظ طبیعی را از دست خواهید داد. تخریب کوتیکول اطراف ناخن شما را قرمز، متورم، ملتهب و نازیبا می‌کند و ممکن است باعث ایجاد عفونت و آسیب دائمی به بستر ناخن شود. 

 

مصرف سفت‌کننده‌های ناخن را کاهش دهید (یا اصلا مصرف نکنید)

برای داشتن ناخنهای زیبا نکته‌ی مهمی که باید بدانید این است که مصرف زیاد سفت‌کننده‌ها بیشتر از اینکه مفید باشند، آسیب‌رسان هستند. اثرات این محصولات بر ناخن موضوع مطالعه‌ی هیچ پژوهشی نبوده است پس ادعایی که در این باره وجود دارد، علمی نیست. بیشتر مردم هیچ سودی از مصرف سفت ‌کننده‌های ناخن نبرده مگر کسانی که ناخن‌هایشان خیلی سست و شکننده باشند. به یاد داشته باشید ناخن سالم انعطاف‌پذیر است، بنابراین برای جلوگیری از شکستن ناخن‌ها، از مواد و کارهایی که ناخن‌ها را خشک و شکننده می‌کنند، اجتناب کنید.

 

بستر ناخن و کوتیکول را مرطوب کنید

اگرچه شواهد علمی کمی درباره‌ی اثر مرطوب نگه داشتن بستر ناخن بر رشد ناخن وجود دارد، اما این کار کوتیکول را زیباتر و احتمال شکستن ناخن را کمتر می‌کند. یکی از دلایل زیاد شکستن ناخت ها میتواند خشکی آن ها باشد. مالیدن روغن‌ در اطراف کوتیکول باعث مرطوب شدن تمام ناخن و کاهش ترک، لب‌پر شدن و شکاف برداشتن آن و در نتیجه داشتن ناخنهای زیباتر می‌شود.

 

برای داشتن ناخنهای زیبا بیوتین مصرف کنید

 

چگونه ناخن زیبا داشته باشیم

 

 پژوهش‌های گوناگون اثر مصرف مکمل‌های بیوتین (یکی از ویتامین‌های خانواده‌ی ویتامین ب) را بر افزایش ضخامت و کاهش شکستگی و شکاف و همچنین داشتن ناخنهای زیبا نشان داده‌اند. از مواد سودمند دیگر برای سلامتی ناخن‌ها می‌توان به سیلیکون (سیلیسیم) و ترکیبات MSM (یک ترکیب سولفور طبیعی که در بیشتر مواد غذایی یافت می‌شود) اشاره کرد. اما ماده‌ای که باور غلطی درباره‌ی مفید بودن آن برای ناخن‌ها وجود دارد، ژلاتین است. مصرف خوراکی و خیساندن ناخن‌ها در ژلاتین، هیچ‌ کدام اثر مثبتی بر ناخن‌ها ندارند؛ حتی خیساندن ناخن‌ها در ژلاتین ممکن است آنها را سست کند. 

 

از پاک‌کننده‌های حاوی اَستون استفاده نکنید

استون ماده‌ای است که هر متخصص پوستی استفاده‌ی آن را برای کسانی که ناخن‌های شکننده دارند، ممنوع می‌کند. مطالعات بسیاری نشان داده‌اند که اَستون باعث خشکی و شکنندکی ناخن می‌شود، پس تا حد امکان از استفاده آن بپرهیزید.

دیدگاه‌ها
برای استفاده از این بخش باید ابتدا عضو شوید.
در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شوید.