جستجو، بررسی و انتخاب روش درمانی
با آی‌نبض زیباتر شوید!
  • نامشخص
منوی اصلی
منوی کاربری

چگونه آرامش خودرا در شرایط نامناسب حفظ کنیم؟

در شرایط سخت، طاقت فرسا و پر استرس کنترل کردن خود کار دشواری است، با استفاده از چند تکنیک مختلف در آی نبض به شما یاد میدهیم چگونه تا حد زیادی بر تنش های زندگی غلبه کرده و آرامشتان را حفظ کنید.

 

- استرس چیست وچگونه به وجود می آید؟

 

ارامش

 

وقتی که استرس به سیستم عصبی شما آسیب می‌زند، بدن شما غرق ترکیبات شیمیایی شده که باعث ایجاد حالتی در شما می‌شود که اصطلاحا «جنگ یا گریز» نامیده می‌گردد. واکنش استرس در شرایط خاص که نیاز به اقدام سریع دارید، فعال شده و می‌تواند برای شما نجات‌بخش باشد. این در حالی است که فعال بودن همیشگی واکنش استرس که ناشی از تنش‌های روزمره هستند، باعث ضعف بدن شما خواهد شد.

شما نمی‌توانید از تمام استرس‌ها دور بمانید، اما با ایجاد واکنش آرامش و استراحت عمیق که قطب مخالف واکنش استرس است، می‌توانید آن را کنترل نمایید. پاسخ آرامش، ترمزی بر استرس است و می‌تواند بدن و ذهن شما را به حالت تعادل بازگرداند.

 

- چگونه در شرایط سخت، آرامش خود را حفظ کنیم ؟

 

عصبی

 

- موقعیت استرس زا را بیش از حد مورد تجزیه و تحلیل قرار ندهید

هنگام ابراز نگرانی های بی جا درمورد مسائل مختلف، این امر به سرعت منجر به ایجاد استرس می گردد، در مورد مسائلی که خارج از کنترل شما می باشند، دچار استرس بیش از حد نشوید، در صورتی که شروع به تجزیه و تحلیل بیش از حد موقعیت نمودید، پیاده روی کوتاه نموده، به موسیقی گوش داده و یا مطلبی متفاوت برای دوری از این مساله استرس زا، مطالعه نمایید. بهتر است بر روی مسائلی که برای شما خوشایند هستند تمرکز نمایید.

 

- همه مسائل را شخصی تلقی نکنید

مسائل همواره مربوط به شخص شما نمی باشند، اگر فردی از سخنان گستاخانه برای صحبت و حمله به شما استفاده می نماید، کافی است به خودتان یادآوری نمایید که این امر مربوط به شما نمی باشد، می تواند به دلیل از دست دادن آرامش، داشتن روز بد، عدم رضایت از شغل خود یا حتی عصبانی بودن به دلایل شخصی، باشد. در این حالت سعی کنید خود را به جای فرد قرار دهید و تلاش کنید به جای نشان دادن عکس العمل، خود تان را آرام نمایید.

 

- نفسی عمیق بکشید

هنگامی که در موقعیت استراس زا قرار گرفته اید، پنج نفس عمیق بکشید، حبس نفس یا تنگی نفس در موقعیت های استراس زا، امری عادی و معمول می باشد. در چنین موقعیت هایی همانند بادکردن بادکنک، باید از نفس های عمیق از ناحیه شکم یا دیاگرام، استفاده کنید. هنگام بازدم این نفس عمیق چنین تصور نمایید که استرس به سمت بیرون از بدن شما هدایت می شود.

 

- اهداف خود را به چندین هدف کوچک، تفکیک کنید

در صورتی که هدف تعیین شده نیازمند زمان و صبر قابل توجهی می باشد، بهتر است تا این هدف را به چندین هدف کوچکتر تقسیم بندی نمایید. دستیابی به چندین هدف منجر به افزایش حس دستیابی به موفقیت، ایجاد انگیزه و صبر کافی برای تحقق تمامی اهداف می شود. 

 

- بدن خود را شل کنید

قسمت هایی از بدن مانند فک، شانه ها یا عضلات و غیره که در موقعیت های استرس زا، دچار کشیدگی می شوند را شناسایی نمایید. به منظور حفظ آرامش بدن، بخش های دچار گرفتگی شده را به آرامی ماساژ دهید، علاوه بر این، این ماساژگروه های عضلانی اصلی را وارد چرخه دستیابی به آرامش کلی بدن، می کنند.

 

- از بینش درونی خود استفاده کنید

بدون توجه به وضعیت موجود از بینش درونی خود بهره گرفته و به احساسات خود ایمان داشته باشید. استفاده از غرایز در تصمیم گیری های درست، کمک شایانی به شما می نمایند. چنین تصمیم هایی منجر به بهبود کیفیت زندگی و ایجاد محیطی آرام تر می شود.

 

- مشکلاتی که منجر به ایجاد نگرانی می شوند را بلافاصله برطرف کنید

  در صورتی که از مسائلی که منجر به ایجاد نگرانی و اضطراب می شود، آگاهی کافی دارید، مقابله و حل این مسائل به منظور جلوگیری از استرس و فشار اضافی بر زندگی روزمره خویش، الزامی بوده و از اهمیت بالایی نیز برخوردار می باشد.

 

- شرایط را همانطور که هستند، بپذیرید

اگر مساله ای در گذشته منجر به ایجاد نگرانی و ناراحتی می شود، بهتر است آن را پذیرفته و اجازه ندهید تا زندگی فعلی شما را تحت تاثیر قرار دهد. هنگامی که شکست ها یا تجربیات منفی در زندگی خود را بپذیرید، میزان تاثیر آن ها خود به خود کاهش می یابد. هنگامی که اهمیت چنین مسائلی کاهش می یابد، حتی در هنگام یادآوری آنها نیز، قادر به حفظ آرامش خود خواهید بود.

 

- از گفتار و باورهای منفی دوری کنید

گفتار منفی با خود تاثیر قابل توجهی بر افزایش استرس و سرخوردگی دارد، الگو های تفکرات روزمره خود را تحت بررسی قرار داده و از تفکرات منفی دوری نموده و به جای آن، سعی نمایید تا نکات منفی موقعیت های مختلف را مدنظر قرار دهید، به عنوان مثال، به جای تفکر به این امر که قادر به انجام کاری نمی باشید، یا مدت زمان زیادی برای انجام امور نیاز دارید، بهتر است بدین بیاندیشید که قادر به مقابله با هر دشواری و مشکلات در حین انجام این امر هستید، مثبت اندیشیدن منجر به کاهش استرس و از بین بردن فشار روحی هنگام مقابله با شرایط پرفشار روزمره می گردد.

 

- صبر و شکیباییتان را بالا  ببرید

با قرار دادن خود در موقعیت های استرس زای مختلف، صبر و شکیبایی خود را بالا ببرید، این امر شاید خسته کننده به نظر برسد، اما تاثیر قابل توجهی بر توانایی حفظ آرامش شما دارد.

 

- با مهربانی با خود رفتار کنید

هنگامی که خود را مورد قضاوت و بی احترامی قرار می دهید، مقداری از آرامش ذهنی تان را از دست داده و دچار استرس می شوید. در مقابل هنگامی که با مهربانی با خود رفتار می نمایید، ارزش و منزلت خود را افزایش می دهید، این امر آرامش درونی شما را افزایش می دهد، چنین رفتاری را می توانید درمورد دوستان و افراد مورد علاقه خود نیز به کار ببرید، رفتاری محبت آمیز با خود داشته و هرگز خود را با دیگران مقایسه نکنید.

 

- داشتن تغذیه سالم

غذای سالم

 

داشتن تغذیه‌ی سالم و متعادل برای اعصاب و روح و جسم مفید است. هر چه تغذیه‌ی شما سالم‌تر باشد توجه و دقت بیشتری روی سلامت جسمی و روحیتان خواهید داشت.

 

 غذا ها و دمنوش های آرامش بخش را فراموش نکنید

یکی از بهترین کارهایی که می توان برای کاهش استرس انجام داد نوشیدنی های آرامش دهنده هستند که در ادامه به آن ها اشاره شده است.

 

- چای سبز

این نوشیدنی حاوی ترکیبی آرام بخش به نام theanine است اضطراب را کاهش می دهد س

 

- سنبل الطیب

این گیاه دارویی که سبب کاهش عصبانیت، اضطراب و بی خوابی می شود را پیش از خواب با چای دم کرده و می نوشند. 

 

- آب آلبالو

نتیجه مطالعه پژوهشگران دانشگاه توکیو نشان داد، نوشیدن روزانه نیم لیتر آب آلبالو کیفیت خواب شبانه را افزایش می دهد و سبب کاهش استرس و فشارهای عصبی می شود.

 

- شیر

شیر حاوی ماده ای به نام سروتونین است که سبب بهبود خلق و خو و آرامش می شود. علاوه بر این، کلسیم و منیزیم موجود در این نوشیدنی به کاهش فشار خون کمک می کند. نوشیدن شیر گرم آرام بخش است.

 

- آب سبزیجات تازه

نوشیدن روزانه یک فنجان آب سبزیجات ( کرفس، کلم پیچ و اسفناج ) که حاوی کلسیم، منیزیم و ویتامین ث است، علاوه بر کاهش فشار خون، ترشح هورمون استرس را کاهش داده و به آرام شدن بدن کمک می کند.

 

 غذاهای ارامش دهنده که می توانند به کاهش استرس و اضطراب شما کمک کنند عبارت اند از:

 

- اسفناج:

این سبزی مفید سرشار از ویتامین B6 نیز هست که در حفظ و کنترل تعادل روحی ما موثر است. از این گذشته اسفناج منبع خوب منیزیم و مواد معدنی است.

 

- جو:

جو دارای نشاسته مفید است و در نتیجه باعث تجمع مواد قندی در خون و به دنبال آن شوک انسولینی نمی‌شود. به علاوه جو منبع خوبی از فیبر محلول است که در پایین آوردن کلسترول خون نقش مهمی دارد. برای داشتن اثر تسکین‌دهنده، توصیه می‌گردد جو را همراه با مقداری مواد پروتئینی (مانند مغزها و یا دانه‌های مفید) مصرف کنید.

برنج قهوه‌ای، غلات خام و حبوبات نیز منابع خوبی از کربوهیدرات‌ها به شمار می‌آیند و می‌توانند جایگزین مناسبی برای جو باشند.

 

- ریحان :

ریحان منبع خوبی از منیزیم است که باعث آرامش اعصاب، شل شدن عضلات و راحتی رگ‌های خونی می‌شود. همچنین در ریحان خواص ضدباکتریایی و ضدالتهابی دیده شده که برای بهبود افراد مبتلا به ورم مفاصل (آرتریت روماتوئید) یا التهاب روده مفید می‌باشد.

با مصرف مشتی برگ ریحان به همراه غذا، علاوه بر مزه‌ای دلپذیر، مقدار زیادی آهن، کلسیم، پتاسیم و ویتامین C  نیز دریافت خواهید کرد.

دیدگاه‌ها
برای استفاده از این بخش باید ابتدا عضو شوید.
در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شوید.