جستجو، بررسی و انتخاب روش درمانی
با آی‌نبض زیباتر شوید!
  • نامشخص
منوی اصلی
منوی کاربری

کراتینه کردن مو در خانه

داشتن موهای صاف آرزوی اغلب خانم ها است زیرا موهای صاف و لخت، زیبایی و جذابیت خاص خودشان را دارند. اگر موهای شما وز یا فر است بهتر است با استفاده از کراتینه، وز و فر موهایتان را بگیرید و به موهایتان فرم و حالت بی نظیری ببخشید.

 

کراتین پروتئین اصلی موجود در موها است که باعث درخشندگی و صاف شدن موها می شود و اگر شما موهای وز و یا فر دارید کراتین موجود در موهایتان به میزان کافی نیست بنابراین عدم وجود کراتین کافی باعث وز شدن موها می شود. کراتینه کردن مو یکی از انواع روش های مناسب برای صاف کردن موهای فر و وز است و شما می توانید با مشاهده مطالب آموزش کراتینه مو مهارت لازم را در این زمینه بدست آورید.

در مطالب قبلی اطلاعاتی از کراتینه کردن را در اختیار شما عزیزان قرار دادیم در این بخش از آی نبض قصد داریم شما را با آموزش کراتینه مو آشنا سازیم.

 

 آموزش کراتینه موها

کراتینه مو

 

  1.  برای کراتینه کردن موها ابتدا برند مورد اطمینانی از کراتینه مو را انتخاب کنید، سپس موهای خود را چند مرتبه با یک شامپوی مخصوص کراتین یا یک شامپوی ضعیف مثل شامپو بچه بشویید. بیاد داشته باشید که شما تا ۳ روز دیگر نمی توانید موهایتان را بشویید لذا در این مرحله تا جایی که می توانید موهایتان را خوب بشویید.
  2.  پس از آنکه موهای خود را شستید با استفاده از یک سشوار موهایتان را خشک نمایید. اگر قصد دارید از کراتین بعنوان روش ترمیمی برای احیاء مو هایتان استفاده نمایید موهایتان را کاملا خشک نمایید ولی در صورتی که بدنبال کراتینه برزیلی هستید آنگاه اجازه دهید مقداری نم بر روی موهایتان باقی بماند و در حدود ۸۰ الی ۹۰ درصد موهایتان را خشک کنید.
  3.  در این مرحله موهای خود را به ۴ الی ۸ بخش تقسیم نمایید. این تقسیم بندی به حجم موهای شما بستگی دارد. در صورتی که حجم موهای شما زیاد است تعداد بخش ها را زیاد نمایید.
  4.  محلول کراتینه را در ظرفی ریخته و با استفاده از یک فرچه یا شانه، محلول را بفاصله حدود ۱٫۵ سانتی متر از ریشه موها به موها بمالید. دقت داشته باشید لازم نیست حجم زیادی از محلول را بر روی موها بمالید. مقدار محلول بایستی به اندازه ای باشد که کل موها را پوشش داده و مرطوب نماید. پس از اینکه محلول را به کل موهایتان مالیدید در صورتی که جنس موهایتان معمولی باشد در حدود ۲۰ الی ۳۰ دقیقه و در صورتی که موهایتان زبر و فر باشد در حدود ۴۰ الی ۵۰ دقیقه صبر نمایید تا محلول روی موهایتان اثر بگذارد. در طول این مدت نیز بفاصله هر ۱۰ دقیقه بایستی موها را از بالا به پایین شانه نمایید. در این مرحله می توانید از یک کلاه نایلونی نیز استفاده نموده و موها را داخل آن قرار دهید تا اثر بخشی محلول بر روی موها بیشتر شود.
  5.   پس از سپری شدن زمان مذکور، بدون آنکه موها را شستشو دهید اقدام به خشک کردن موها با سشوار نمایید. دقت داشته باشید موها نبایستی شسته شوند مگر اینکه در دستورالعمل محلولی که استفاده می نمایید قید شده باشد که موها شسته شود.
  6.  پس از اینکه موها کاملا خشک شد با استفاده از اتوی مو با دمای ۴۰۰ الی ۴۵۰ درجه شروع به صاف کردن موها نمایید. دقت داشته باشید حجم مقدار مویی که در اتو قرار می دهید زیاد نباشد و هر دسته از موها را در حدود ۷ الی ۸ مرتبه اتو بکشید. پس از اینکه اتوی موهایتان به اتمام رسید به هیچ وجه موهایتان را خیس ننمایید.

 

کراتینه مو

 

واکنش های حساسیتی در کراتینه کردن مو:

مثل سایر مواردیکه برای مو انجام می شود، کراتینه کردن مو نیز با بروز واکنشهای آلرژیک در تعدادی از افراد همراه بوده است. این علائم شامل خارش و دانه های قرمز رنگ است که علائم معمول آلرژی محسوب می شوند باید توجه داشته باشید اگر زمینه آلرژی دارید، در انتخاب این روش کمی تامل کنید.

 

روش کراتینه کردن مو چگونه است؟

برای این کار آرایشگر یک محصول صاف‌کننده کراتینه مو را روی موهای شما مورد استفاده قرار داده و سپس از گرمای اتو مو برای ثابت شدن مواد کراتینه بر روی موهایتان، استفاده می‌کند. این فرآیند بسته به بلندی موهای شما، در حدود ۹۰ دقیقه یا بیشتر طول می‌کشد.

 

چند نوع کراتین برای مو ها وجود دارد:

به طور کلی دو نوع کراتینه وجود دارد، یک نوع کراتینه فقط موهای آسیب دیده ناشی از دکلره و سایر مواد شیمیایی را احیاء می کند. این نوع کراتینه بسته به میزان آسیب دیدگی مو معمولا باید در چند نوبت انجام شود تا عمل احیاء به خوبی کامل شود. این نوع کراتینه مانند ویتامینه کردن می باشد و البته اثر آن از ویتامینه محسوس تر می باشد.

نوع دیگری از کراتینه وجود دارد که علاوه بر احیاء موهای سوخته و آسیب دیده، خاصیت صاف کنندگی نیز دارد. به این نوع کراتینه اصطلاحا کراتینه برزیلی و گاهی نانوکراتین نیز گفته می شود.

 

نکته: 

با توجه به اینکه قدرت صاف کنندگی مواد کراتینه به دلیل وجود ماده ای بنام فرمالدئید می باشد (که مصرف بیش از اندازه آن خطرناک است) لذا ابتدا بایستی برندی را انتخاب نمایید که دارای حد مجاز از ماده فرمالدئید باشد.

 

موی صاف

 

 نکات مهم  پس از کراتینه کردن مو:

  • موی کراتینه شده تا سه روز نباید شسته شود
  • حداقل تا ۴۸ ساعت پس از کراتینه کردن، موهایتان را با گیره یا کش نبندید.
  • از شامپوهای بدون سولفات برای شستشوی موهایتان استفاده نماید.

 

ماندگاری یا طول عمر موهای کراتینه شده چقدر است؟

نتایج درمان‌های کراتینه ‌مو بین استفاده‌کنند‌ه‌ها کاملا متفاوت است. در بعضی‌ها تا ماه‌ها موهایشان صاف و لخت باقی می‌ماند ولی در بعضی دیگر بعد از چند هفته موها به حالت اولیه بازمی‌‌گردد.

 

کراتینه مو

 

 می توان با خوراکی ها این لایه کراتین را روی سطح مو تقویت کرد؟

بله؛ با مصرف غذاهایی مثل ژلاتین و مرطوب نگاه داشتن مو و ناخن، کراتین می تواند تا اندازه ای به رشد خود ادامه دهد. به طور کلی، هر چه لایه کراتین مو یا ناخن ضخیم تر باشد، آن ها سالم تر خواهند بود؛ زیرا سلول های مرده خارجی، سلول های زنده داخلی را محافظت خواهند کرد. مرطوب نگه داشتن لایه خارجی کراتین نیز موجب سلامت آن و جلوگیری از ترک برداشتن و قطعه قطعه شدن آن می شود.

دیدگاه‌ها
برای استفاده از این بخش باید ابتدا عضو شوید.
در صورتی که قبلا عضو شده‌اید، وارد شوید.